Strona głównaDzieckoIle powinien ważyć 14 latek przy wzroście 175, 170, 165, 160, 180...

Ile powinien ważyć 14 latek przy wzroście 175, 170, 165, 160, 180 cm

Waga – odwieczne zmartwienie milionów osób. Istnieje wiele ruchów społecznych, takich jak Body Positive czy Body Neutrality, których działania oswajają „nieidealne” ciała. Bo czym właściwie jest to idealne ciało? Każdy z nas ma przecież inne standardy piękna i nasze kanony mogą różnić się od siebie o 180 stopni. Mimo wszystko jest społeczne parcie na bycie szczupłym – wiele osób wierzy, że wymarzona liczba na wadze, sprawi, że będą oni szczęśliwi. Jest to bardzo zgubne myślenie. 

Nastolatki szczególnie przejmują się swoim wyglądem. Googlują pytania takie jak: Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 160 cm – nie jest to zdrowe podejście. W tym artykule przedstawimy ramy, w których powinni się mieścić nastolatkowie, które bazują na BMI. 

Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 180 cm?

To, ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 180 cm, jest bardzo indywidualną kwestią. Według wskaźnika BMI chłopiec w wieku 14 lat przy wzroście 1,8 m powinien mieścić się w granicach od 55 do 70 kg. BMI nie jest jednak idealnym sposobem, który pozwoli Ci stwierdzić, czy masz nadwagę, czy nie.

BMI – czy rzeczywiście jest to idealny wskaźnik?

 Wyobraź sobie dwóch mężczyzn: pierwszy z nich jest bardzo umięśniony, przynajmniej 3 razy w tygodniu ćwiczy na siłowni, jeździ dużo na rowerze, sporo spaceruje, a jego dieta jest bardzo dobrze zbilansowana – waży on 95 kg, ma 180 cm wzrostu i 30 lat. Drugi mężczyzna prowadzi siedzący tryb życia, pracuje zdalnie, a resztę dnia spędza przed TV. Jego dieta jest uboga w warzywa i owoce, nie jest różnorodna, bazuje na żywności wysoko przetworzonej, czyli fast foodach, słonych i słodkich przekąskach – on również waży 95 kg, ma 180 cm wzrostu i 30 lat. 

W obu przypadkach wskaźnik BMI będzie wskazywał nadwagę. Pierwszy mężczyzna nie będzie jej miał – dużą część jego masy, stanowi masa mięśniowa, której BMI nie uwzględnia! W drugim przypadku większość masy stanowi tłuszcz, którego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia. Odpowiedź na pytanie „Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 180 cm” nie jest więc jednoznaczna. Jednak BMI może podpowiedzieć Ci, w jakich mniej więcej granicach powinieneś się zmieścić. Nastolatkowie przeważnie nie mają bardzo rozbudowanej masy mięśniowej, więc w ich przypadku stosowanie tego miernika jest bardziej uzasadnione. 

BMI dla 14 latka
Prawidłowe BMI dla 14 latka

Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 175 cm?

Kolejnym często poruszanym wątkiem na forach i w artykułach jest: „Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 175 cm?” lub  „Czy moja waga jest w normie? Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 175 cm?”. Ludzie potrafią być naprawdę złośliwi i często rzucają jakimiś nierealnymi wartościami. Jeśli młoda osoba podzieli się swoją wagą w Internecie, to jest to często szeroko komentowane przez internautów. To czy Twoja waga jest w normie, powinno być stwierdzone przez lekarza/lekarkę lub dietetyka/dietetyczkę. W samodzielnym ustaleniu może Ci pomóc wskaźnik BMI – pamiętaj jednak, że nie jest on idealny. 

Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 170 cm?

Wiele nastolatków mierzy 170 cm, dlatego na grupach internauci zastanawiają się, czy ich stosunek wagi do wzrostu jest prawidłowy. Jaka jest odpowiedź na pytanie „Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 170 cm?”. Oczywiście niejednoznaczna – ramy prawidłowego BMI to 49 – 63 kg. Jednak wartości, które są odpowiedzią na pytanie  „Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 170 cm”, nie są „święte” i jeśli ważysz 46 lub 65 kg i nie borykasz się z żadnymi problemami zdrowotnymi z tego tytułu, to olej to! 

Body Positive, a promocja otyłości

Otyłość jest niebezpieczna i prowadzi do powstawania wielu chorób – jest to niezaprzeczalne, potwierdza to wiele badań. Dyskutuje z tym wielu przedstawicieli ruchu Body Positive. Bardzo dużo ich postulatów – nie wstydzenie się swojego ciała, zaakceptowanie go, nie dążenie do mało realnych ideałów – jest jak najbardziej na plus. Bycie w zgodzie z tym, jak wyglądamy, jest super! Nienawiść do swojego ciała na pewno nie pomoże Ci w odchudzaniu, jeśli czujesz, że go potrzebujesz. Jednak często wytyka się niektórym osobom Body Positive, że promują ludzi, którzy są otyli i którzy twierdzą, że jest to zdrowe. Osoby ważące więcej są częścią naszego społeczeństwa. Wykluczanie ich występowania w reklamach czy w TV jest szkodliwe i tworzy presję na bycie szczupłym – powinniśmy normalizować wszystkie typy sylwetek. Normalizacja nie jest równa promowaniu otyłości. Jest różnica między byciem otyłym i niewstydzeniu się tego, przy jednoczesnym byciu świadomym, że taka waga może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, a byciu otyłym, akceptowaniu tego i mówieniu, że jest to zdrowe. Normalizacja wyglądu osób ważących więcej, a promowanie otyłości to dwie różne kwestie, których członkowie tego ruchu często nie rozróżniają.

Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 165 cm

Kolejnymi często poruszanymi wątkami w Internecie są: „Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 165 cm?” i „Mój syn waży mało. Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 165 cm?”. Rodzice martwią się o swoje dzieci i jest to całkowicie naturalne. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko katuje się dietami, pomija posiłki, odmawia wspólnych obiadów, to powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Takie zachowania nastolatków mogą świadczyć o zaburzeniach odżywiania – obserwuj swoje dziecko, nie oceniaj i rozmawiaj. Te trzy czynniki pozwolą Ci poznać przyczynę takiego postępowania. Możesz również skorzystać z pomocy specjalisty – psychodietetyka lub psychologa. 

Instagramowa presja

Parcie na super ciało, bycie fit jest obecnie bardzo duże. Młodzi ludzie, widząc zgrabne, nieskazitelne sylwetki na Instagramie czy Tik Toku czują presję, aby wyglądać tak jak influencerzy. Oczywiście nie jest to wina osób, które publikują takie zdjęcia czy filmiki – dodając post, wybieramy przecież fotkę, na której wyglądamy jak najkorzystniej. Winne są osoby, które negatywnie komentują czyjś wygląd w Internecie. Presja na bycie szczupłym wynika z hejtu, a nie samego istnienia osób szczupłych. Oczywiście popkultura również robi swoje – w filmach dla nastolatków to zawsze te ładne i szczupłe osoby są szkolnymi gwiazdami. Jeśli ktoś nie oszukuje, nie przerabia swoich zdjęć, tak żeby wyglądać szczuplej i nie tworzy narracji, że tylko taki typ sylwetki ma rację bytu, to nie możemy go obwiniać o nasze kompleksy. Nie ma jednak co dyskutować z tym, że social media niszczą naszą samoocenę i mogą prowadzić m.in. do zaburzeń odżywiania. 

Ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 165 cm

To, ile powinien ważyć 14 – latek przy wzroście 165 cm – podobnie jak w przypadku innego wzrostu i wieku – jest niejednoznaczne. Według kalkulatora BMI waga takiego nastolatka powinna mieścić się w granicach od 46 do 59 kg. Jeśli ważysz kilka kg więcej, to nie jest to powód do samobiczowania. Jeśli czujesz się ze swoją wagą dobrze i nie jesteś w związku z nią na nic chory, to wszystko jest z Tobą w porządku. To samo dotyczy osób, które ważą mniej – jeśli nie odmawiasz jedzenia specjalnie, tylko po prostu dużo się ruszasz, a przez to sporo spalasz i ważysz mniej, to również nie powinieneś się martwić. 

Kwestia wagi jest bardzo skomplikowana: ma nie tylko wymiar zdrowotny, ale również psychologiczny i społeczny. Nikt nie ma prawa Cię oceniać i mówić Ci ile powinieneś ważyć. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko i wyłącznie w gabinecie lekarskim – jeśli ktoś jest otyły, to musi zredukować masę swojego ciała, gdyż może ona być przyczyną cukrzycy, zawału i wielu innych poważnych chorób. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE