Strona głównaDietaNajmniej kaloryczne owoce i warzywa - zestawienie

Najmniej kaloryczne owoce i warzywa – zestawienie

Owoce i warzywa uznawane są za najzdrowsze produkty spożywcze. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, by zjadać co najmniej 400 g warzyw i owoców w ciągu dnia. Jednak nie wszystkie warzywa i owoce mają tę samą kaloryczność. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby uniknąć prostych błędów żywieniowych. Poznaj najmniej tuczące owoce i warzywa, by wiedzieć, które z nich warto spożywać codziennie, a które ograniczyć. 

Poniżej przeczytasz:

  • jaki owoc ma najmniej kalorii, 
  • jakie warzywo ma najmniej kalorii

Zobacz: Dziki Trener – kto to? Opinie, metamorfozy, przykładowa dieta

Zalety i wady jedzenia owoców

Świeże owoce są źródłem błonnika i zawierają sporo witamin, m.in. witaminę C i A. Z uwagi na dużą zawartość wody, mają pozytywny wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową. Ich zaletą jest również to, że jako źródło naturalnych cukrów, mogą zastąpić słodycze. 

Trudno mówić o tym, by owoce miały wady, ale niektóre z nich są produktami wysokokalorycznymi. To sprawia, że nie powinno jeść się ich w dużej ilości i codziennie.

Banany, winogrona, czy arbuz nie są polecane osobom, które cierpią na cukrzycę z powodu wysokiej zawartości fruktozy. Ci, którzy się odchudzają powinni zrezygnować także z mango. Zasadniczo nie poleca się jeść owoców wieczorem, ponieważ mogą być tuczące. Nawet najmniej tuczące owoce w nadmiarze mogą spowodować przyrost wagi. 

Zalety i wady jedzenia warzyw

Większość warzyw to produkty o niskiej kaloryczności. Zawierają też mniej cukrów prostych niż owoce. Z tego powodu dietetycy zalecają, by jeść ich więcej niż owoców, szczególnie w porze poobiedniej. 

Warzywa to jedno z ważniejszych źródeł błonnika pokarmowego, który wpływa na perystaltykę jelit i trawienie. Warzywa zawierają też cały wachlarz witamin z grupy B, C, E, K i B3. Poza tym w warzywach znajdziemy też cenne pierwiastki, takie jak sód, potas, żelazo, cynk, fosfor oraz jod

Pomagają budować odporność i pozytywnie wpływają na gospodarkę hormonalną. Odkwaszają organizm i umożliwiają pozbycie się z niego toksyn. 

Nie wszystkie warzywa mają tak samo dobroczynny wpływ na organizm. Powszechne na polskich stołach ziemniaki są źródłem węglowodanów. Z uwagi na to, że stanowią dla wielu znaczną część posiłku (obiadu lub kolacji), mogą być tuczące. 

Pomidory zebrane w sadzie

Z kolei surowe warzywa (ogórki, brokuły) mogą wpływać negatywnie na pracę wątroby, szczególnie u osób, które mają z nią problem. 

Jaki owoc ma najmniej kalorii?

Odpowiedź na pytanie, jaki owoc ma najmniej kalorii, brzmi: rabarbar. Zawiera tylko 21 kcal w porcji 100g. Jeśli chcesz poznać inne najmniej kaloryczne owoce, czytaj dalej, gdzie piszemy, jakie owoce mają najmniej kalorii.

Jakie warzywo ma najmniej kalorii? 

Odpowiedzią na pytanie, jakie warzywo ma najmniej kalorii, jest sałata. Zawiera tylko 15 kcal w porcji 100g.

Przebija ją jedynie ogórek kiszony, gdzie w 100g mamy tylko 14 kcal. 

Sprawdź nasze zestawienie, w którym pokazujemy najmniej tuczące owoce i warzywa. Dowiedz się, jakie owoce mają najmniej kalorii, a których lepiej unikać, jeśli się odchudzasz. Na redukcji to najmniej tuczące owoce będą twoim sprzymierzeńcem. 

Zobacz: Czy od tłuszczu się tyje?

Jakie owoce mają najmniej kalorii?

Poznaj najmniej kaloryczne owoce. Przed tobą zestawienie najmniej tuczące owoce – top 10. 

owockcal na 100g
rabarbar21 
cytryna29
arbuz30
poziomki32
truskawki32
brzoskwinia39
jeżyna43
morwa43
papaja43
agrest44
Najmniej tuczące owoce

Znasz już najmniej kaloryczne owoce, teraz pora na te, które mają ich najwięcej – najbardziej tuczące owoce – top 10

owockcal na 100g
rodzynki299
daktyle282
awokado160
banan89
granat83
figi74
winogrona69
liczi66
czereśnie63
kiwi61
Najbardziej tuczące owoce

Jakie warzywa mają najmniej kalorii?

Jeśli chodzi o warzywa, zdecydowanie można mówić o tym, że ich kaloryczność jest mniejsza niż w tej samej porcji owoców. Poznaj zestawienie najmniej kaloryczne warzywa – top 10

warzywokcal na 100g
kiszony ogórek14
sałata15
ogórek16
rzodkiewka16
seler16
cukinia17
kapusta kiszona17
pomidor18
szparagi 20
szpinak23
Najmniej tuczące warzywa

Warzywa też bywają tuczące, zwłaszcza jeśli zjadasz ich sporo (wspomniane wyżej ziemniaki). Przed tobą najbardziej kaloryczne warzywa – top 10

warzywokcal na 100g
kukurydza365
czosnek149
oliwki115
pomidor koktajlowy100
ziemniaki77
jarmuż49
brukselka43
burak 43
marchew41
brokuł34
Najbardziej tuczące warzywa

Jak widzisz w powyższych tabelach, nawet te owoce i warzywa, które należą do pierwszej dziesiątki, jeśli chodzi o kaloryczność, nie zawsze zawierają dużo kalorii. Naturalnie, staraj się spożywać te najmniej tuczące owoce i warzywa, ale pamiętaj, że wszystkie poza kaloriami, dostarczają też wielu niezbędnych składników odżywczych. 

Zobacz: Naturalne usuwanie kwasu moczowego – jak pozbyć się kwasu?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE