Strona głównaDietaBudyń bez cukru - kcal

Budyń bez cukru – kcal

Budyń to ulubiony mleczny deser dorosłych i dzieci. Smak tego deseru wielu z nas pamięta jeszcze z dzieciństwa. Budyń waniliowy z sokiem malinowym, przygotowany przez babcię, to miłe wspomnienie  dzieciństwa. Budyń jest lubiany nie tylko przez dzieci. Wiele osób często przygotowuje go dla siebie i całej rodziny na drugie śniadanie lub na podwieczorek. Jak bardzo syty jest budyń bez cukru? Ile kcal ma budyń w proszku bez cukru? Jaki budyń wybrać?

Czy budyń jest zdrowy?

Często zastanawiamy się, jak przygotować zdrowy deser, czyli taki,  który będzie zawierał wartościowe składniki, a nie tylko puste kalorie. Budyń przygotowany z mleka jest pożywny i ma wiele wartości odżywczych. Zawiera węglowodany i skrobię, ale także witaminy i białko. W sklepach możemy kupić budyń w proszku bez cukru i z cukrem, od różnych producentów, w różnych smakach. Najbardziej popularne są smaki: waniliowy, śmietankowy, toffi i czekoladowy, ale można dostać także budyń malinowy, jagodowy i wiele innych.

Przygotowanie budyniu jest bardzo proste. Wystarczy zagotować część mleka, w pozostałym rozpuścić budyń, a następnie połączyć te dwa składniki i zagotować, cały czas mieszając. Potem trzeba tylko przelać gotowy budyń do salaterek i deser gotowy. Czy taki deser jest bardzo kaloryczny? Warto wybierać np. budyń waniliowy bez cukru. Wtedy możemy samodzielnie dodać cukier w takiej ilości, jaka nam odpowiada i w ten sposób obniżyć kaloryczność tego dania. Możemy także wcale nie dodawać cukru albo zamiast zwykłego cukru dodać cukier trzcinowy lub ksylitol, erytrytol itp. Ile kcal ma budyń waniliowy bez cukru?

Ile kcal ma budyń w proszku bez cukru?

Jeśli chodzi o budyń bez cukru to kcal grają dużą rolę.  Gdy kupujemy budyń, przy wyborze nie powinniśmy kierować się wyłącznie jego smakiem lub nazwą producenta. Warto także dokładnie sprawdzić jego skład. Tak jak już wspomniano, najlepiej wybierać budyń bez dodatku cukru. Na co jeszcze zwracać uwagę? Im prostszy skład, tym produkt jest zdrowszy. Najlepiej, jeśli budyń nie zawiera sztucznych barwników i aromatów, a także syropu glukozowego i olejów roślinnych.

Ile kcal ma budyń? 100 g budyniu waniliowego, przygotowanego na mleku zawierającym 2% tłuszczu, to mniej więcej 100 kcal. Jeżeli dodamy mleko o mniejszej zawartości tłuszczu, np. 0,5%, to budyń będzie mniej sycący. Możemy także przygotować budyń bez cukru, wtedy jego kaloryczność będzie jeszcze mniejsza. Smak budyniu bez cukru możemy poprawić, dodając odrobinę konfitur, soku owocowego lub wiórków kokosowych. Warto wybrać budyń bez cukru, bo kcal grają tu na naszą korzyść.  

Budyń bez cukru a odchudzanie

Czy budyń jest dobrą propozycją dla osób, które pragną schudnąć? Tradycyjny budyń na tłustym mleku jest dość kalorycznym deserem. Na pewno nie jest on zalecany dla osób będących na restrykcyjnych dietach odchudzających. Szczególnie nie poleca się budyniu z cukrem oraz przygotowywanych na tłustym mleku z dodatkiem masła lub jaj. Jeszcze bardziej kaloryczne są budynie instant, które można spożywać bez gotowania, wystarczy zalać proszek wrzątkiem. Takie produkty mają dużo gorszy skład, niż budyń wymagający ugotowania, a do tego są bardziej kaloryczne.

Ile kcal ma budyń w proszku instant? Może on zawierać nawet ponad 300 kcal w 100 gramach. Czy zatem należy całkiem zrezygnować z budyniu, jeśli dbamy o linię? Niekoniecznie. Najlepiej wybierać budyń tradycyjny zamiast produktów instant. Cukier należy dodawać z umiarem lub przygotowywać budyń bez cukru i podawać go ze świeżymi owocami, sokiem lub z orzechami. Można także przygotować domowy budyń, np. z kaszy jaglanej. Wbrew pozorom przygotowanie budyniu własnej roboty wcale nie jest trudne i pracochłonne.

Domowy budyń waniliowy bez cukru – kcal

Jak przygotować domowy budyń? Tradycyjny domowy budyń waniliowy przygotowujemy z mleka, skrobi ziemniaczanej, cukru, wanilii i ewentualnie masła i żółtek jaj. Taki deser jest zdrowy, niestety dość kaloryczny. Warto sięgnąć po mniej tuczące zamienniki, także w wersji wegetariańskiej. Budyń przygotować można z kaszy jaglanej, mleka roślinnego, np. kokosowego lub migdałowego. Do smaku dodać można małe ilości miodu, orzechów, gorzkiej czekolady.

Budyń można także posłodzić, używając do tego zamienników cukru, takich jak ksylitol lub erytrytol. Domowy budyń bez cukru kcal ma niewiele. Warto poszukać przepisów na domowy budyń bez cukru i samodzielnie doprawić go do smaku, według własnych preferencji i upodobań. Budyń waniliowy bez cukru w kcal spełni oczekiwania osób będących na diecie.   

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE