Strona głównaDietaCo jeść przy kamicy żółciowej? Dieta i porady

Co jeść przy kamicy żółciowej? Dieta i porady

Kamica żółciowa to choroba, która charakteryzuje się występowaniem w woreczku żółciowym lub w przewodach żółciowych złogów, zwanych kamieniami żółciowymi. Kamica dotyczy nawet ok. 20% mieszkańców krajów europejskich. Znacznie częściej występuje u kobiet. Przyczyn jej występowania może być bardzo wiele, wśród często wymienianych są otyłość oraz cukrzyca, a także długotrwałe stosowanie niektórych leków. Dieta przy kamicy pęcherzyka żółciowego ma duże znaczenie. Prawidłowa dieta zmniejsza ryzyko zachorowania, a także wystąpienia nawrotów choroby i bolesnych kolek żółciowych. Konieczna jest także po operacji woreczka żółciowego. 

Czego unikać przy kamieniach w woreczku żółciowym? Jaki jest przykładowy jadłospis przy kamicy żółciowej? Płatki owsiane a woreczek żółciowy? Jaka powinna być dieta po ataku kamicy i jakie owoce można jeść przy kamicy żółciowej? czy można jeść lody przy kamicy żółciowej? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jak objawia się kamica żółciowa?

Kamica żółciowa daje wiele różnorodnych objawów. Najczęściej objawia się dyskomfortem i uczuciem pełności po zjedzeniu tłustych pokarmów, zgagą i odbijaniem, a także wzdęciami. Pojawiać się może także nagły ostry ból w prawej lub środkowej części brzucha, który zwany jest kolką żółciową. Choroba ta może powodować wiele niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia powikłań. Szczególnie niebezpieczne są zatory w przewodach żółciowych oraz pęknięcie woreczka żółciowego. Kamienie wykryć można poprzez badanie USG. Leczenie polega na wykonaniu operacji i wycięciu woreczka. Wykonuje się ją laparoskopowo lub tradycyjnie. Bardzo duże znaczenie, zarówno w profilaktyce, jak i po stwierdzeniu obecności kamieni, ma odpowiednia dieta. Zaleca się stosowanie diety wątrobowej. Co jeść przy kamicy żółciowej?

Czego unikać przy kamieniach w woreczku żółciowym?

Jakich produktów unikać przy kamicy żółciowej? Dieta osób narażonych na wystąpienie kamicy żółciowej powinna polegać na wyeliminowaniu produktów o dużej zawartości tłuszczu, na rzecz produktów wysokowęglowodanowych. Poza tym czego unikać przy kamieniach w woreczku żółciowym ważne jest, aby wiedzieć, co jeść. Należy spożywać dania gotowane, pieczone oraz przygotowywane na parze. Niedozwolone są dania smażone w tłuszczu. Należy także unikać produktów wzdymających, takich jak rośliny strączkowe, czosnek i cebula, a także słodyczy i innych produktów z dużą zawartością cukru. Warto wybierać produkty zawierające dużą ilość błonnika. Do diety należy wprowadzić owoce i warzywa. 

Płatki owsiane a kamica żółciowa? Można spożywać płatki owsiane, otręby i kiełki. Czy można jeść lody przy kamicy żółciowej? Takie pytanie pada często na forum. Lody nie są zalecane, szczególnie te, które przygotowywane są ze śmietanki z dodatkiem jaj. Jeśli rozważasz czy można jeść lody przy kamicy żółciowej, zdecydowanie odradzamy tego deseru.

W przypadku zaostrzenia się objawów choroby lub po wycięciu woreczka. Jeśli chodzi o kamice żółciową dieta powinna być bardziej restrykcyjna. Należy wtedy zrezygnować z produktów zawierających duże ilości błonnika, owoce i warzywa jeść tylko gotowane lub pieczone, bez skórki i pestek. 

Jakie owoce można jeść przy kamicy żółciowej?

Czy wiesz jakie owoce można jeść przy kamicy żółciowej? Gdy nie ma objawów oraz nie nasilają się dolegliwości bólowe, można jeść większość owoców. Poleca się jabłka, morele, brzoskwinie, banany, winogrona bez pestek, śliwki, melony, wiśnie, dojrzałe jagody. Można jeść także owoce cytrusowe. Owoce należy jeść bez skóry i bez pestek. Dozwolone są soki owocowe oraz przeciery z owoców. W przypadku kamicy żółciowej dieta zależy od nasilenia się choroby. W przypadku zaostrzenia objawów oraz w trakcie rekonwalescencji po operacji nie zaleca się spożywania surowych owoców. Lepiej przyswajalne są kompoty lub pieczone owoce, np. jabłka.

Jakie warzywa można jeść przy kamicy żółciowej?

Czy wszystkie warzywa można jeść przy kamicy żółciowej? Na stałe warto wyeliminować z diety warzywa wzdymające, takie jak rośliny strączkowe, kapusta i kalafior, por, szczypior i cebula oraz czosnek. Nie zaleca się także warzyw zawierających kwas szczawiowy, czyli szczawiu, rabarbaru, szpinaku, a także grzybów. Pozostałe warzywa można spożywać gotowane i surowe, w postaci delikatnych sałatek, Można pić soki warzywne, natomiast nie poleca się surówek.

Kamienie w woreczku żółciowym – dieta, przepisy kulinarne

kamica żółciowa przepisy kulinarne – jaka jest między nimi zależność? Dieta osób chorujących na kamienie w woreczku powinna być lekkostrawna. Dlatego nie zaleca się smażenia potraw, dodawania do nich sosów, majonezu, zasmażek. Bardzo ważne, aby jedzenie było podzielone na kilka porcji. Najlepiej zjadać 5 posiłków dziennie, niezbyt obfitych, rozłożonych równomiernie. Jaki jest przykładowy jadłospis przy kamicy żółciowej? W internecie można znaleźć wiele przykładowych jadłospisów i przepisów kulinarnych dla osób z kamieniami w woreczku. Przykładowy jadłospis, to np. śniadanie, które składa się z kanapek z pszennego pieczywa z lekką wędliną i sałatą. Na drugie śniadanie można zjeść jogurt z otrębami lub płatkami owsianymi. Obiad to lekka zupa oraz do wyboru pieczony filet z kurczaka, pieczona ryba, gotowane pulpety i ziemniaki lub kasza. Na podwieczorek można zjeść owoce, np. jabłka i morele lub kisiel, a na kolację np. zapiekankę z makaronu i warzyw.

Kamienie w woreczku żółciowym – leczenie naturalne, forum

Czy istnieją skuteczne sposoby na leczenie kamieni w woreczku żółciowym? Na forum wiele osób dzieli się poradami i przepisami na domowe mikstury, które pomagają rozpuścić kamienie. Wspomina się, że pomocny bywa ocet jabłkowy, cytryna z oliwą, wyciąg z aloesu. Dużą rolę odgrywają także zioła oraz odpowiednio dobrane przyprawy. Szczególnie ważną rolę odgrywają mięta, dziurawiec, glistnik. W aptekach dostępne są gotowe mieszanki ziół, skutecznie pomagających w problemach trawiennych, oczyszczające organizm i wspomagających pracę wątroby i drogi żółciowe. Warto spożywać ostropest plamisty, który jest bogaty w sylimarynę. Trzeba pamiętać, że leczenie naturalne pełni tylko funkcję wspomagającą leczenie właściwe. Jest za to polecane profilaktycznie, aby zapobiegać zachorowaniu na kamicę żółciową. 

Dieta po ataku kamicy żółciowej

Dieta po ataku kamicy żółciowej powinna być bardziej restrykcyjna. Szczególnie w pierwszych dniach po ataku należy ograniczyć się do spożywania kleiku ryżowego, suchego pieczywa pszennego lub gotowanej marchewki.j Dietę można zacząć rozszerzać dopiero po kilku dniach od ustąpienia bólu. Koniecznie trzeba ograniczyć błonnik pokarmowy i tłuszcz. Po ustąpieniu silnych objawów koniecznie trzeba udać się do lekarza, konieczne bowiem może być leczenie operacyjne.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE