Strona głównaDietaJabłko na noc - dobry sposób na idealną sylwetkę?

Jabłko na noc – dobry sposób na idealną sylwetkę?

Nic bardziej mylnego, że zdrowa, dobrze rozpisana i w odpowiedni sposób zbilansowana dieta żywieniowa powinna zawierać w sobie owoce.  Bardzo dużo osób uważa, że wystarczy spożyć jabłko na noc czy gruszkę, i zrezygnować z pełnowartościowej kolacji by zrzucić zbędne kilogramy, co oczywiście nie jest takim dobrym rozwiązaniem. W takim razie czy jedzenie jabłek na noc albo innych owoców jest zdrowe, i czy to korzystnie wpływa na nasz organizm? W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź.

Jabłko na noc

Jabłka bardzo dobrze smakują, są słodkie oraz są  bogate w witaminy, tak naprawdę spożywać je można w dowolnym miejscu i czasie. Nawet transport tych owoców nie jest problematyczną sprawą. Jabłka mają swoje zastosowanie głównie w różnych daniach, wykorzystuje się je w sałatkach a nawet  przy różnych wypiekach.  Gatunków jabłek jest niezwykle dużo, głównie różnią się takimi cechami jak smak, wygląd, kolor czy nawet przeznaczenie. Ciekawostką jest fakt, że ze słodkich jabłek nie ma możliwości zrobienia cydru, do jej produkcji stosuje się kwaśne  cierpkie jabłka.

Przechodząc do ich spożywania, czy jabłko na noc to dobry pomysł? Tak naprawdę kolacja to taka forma spożywanego posiłku, na którą należy szczególnie zwrócić uwagę jeżeli oczywiście zależy nam na tym aby spalić tłuszcz i tym samym zrzucić zbędne kilogramy. Kolacja to taki posiłek, który należy jeść do 3 godzin przed snem. Jest to odpowiedni czas z tego względu, że organizm ma czas na to aby spalić większość dostarczonych kalorii i w ten sposób nie będą one magazynowane. Istotne jest to aby kolacja była spożywana w przemyślanych ilościach ponieważ zbyt wielkie czy małe porcję doprowadzają do problemów ze snem.

Jedzenie jabłek na noc – czy to zdrowe?

Odnośnie tego pytania krąży wiele mitów a zdania są podzielone.  Jedzenie jabłek na noc ma taką zaletę, że zawarte w tych owocach niezbędne witaminy mają bardzo duży wpływ na trawienie spożywanych posiłków. Jabłko na noc jest oczywiście o wiele lepsze niż spożywanie słonych przekąsek takich jak chipsy czy orzeszki, które zazwyczaj towarzyszą nam w trakcie wieczornych seansów. Z pewnością taka niewielka zmiana może okazać się dla niektórych osób pierwszym krokiem do pozbycia się niechcianych kilogramów ponieważ jabłko ma  znacznie mniej kalorii niż słone przekąski.

Mimo wszystko należy pamiętać o tym, że jedzenie jabłek na noc ma pewien niekorzystny wpływ na nasz układ trawienny.  Organizm człowieka  charakteryzuje się tym, że późną porą przemiana materii znacznie zwalnia a co za tym idzie cukry proste, które są w jabłku odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jedzenie jabłek na noc  podwyższa normę glukozy, która jest zawarta we krwi, w efekcie czujemy się bardziej pobudzeni, a poprzez wzrost energii, sen staje się problematyczny. Inną rzeczą jest to, że u większości osób takie owoce mogą powodować niechciane gazy czy wzdęcia.

Jeżeli chcesz spożywać jabłka wieczorem, pamiętaj o tym aby nie jeść ich bezpośrednio po innym spożytym posiłku ponieważ  gdy zje się jabłko na pusty żołądek to jego droga do jelita trwa do 30 minut, i dopiero gdy tam trafi zaczyna się proces trawienny. Dlatego gdy spożyje się jabłko po jakimś ciężkim posiłku, to nasz metabolizm nie będzie w stanie przetransportować go do jelita, w efekcie proces trawienny rozpocznie się już w żołądku, a to doprowadzi do wyżej wymienionych efektów czyli wzdęć czy gazów. Dodatkowo gdy jabłko będzie trawiło się w żołądku to traci ono wszelkie pozytywne aspekty, które są cenne dla naszego zdrowia dlatego, że w czasie procesu trawienia w żołądku cenne minerały oraz witaminy niszczą się. Ostatecznie jedzenie jabłek na noc nie jest odpowiednią opcją jednak z kolei gdy mamy wieczorami jeść słone przekąski to znacznie lepiej zastąpić to jabłkiem czy innym owocem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE