Strona głównaDietaNajmniej kaloryczne orzechy - czy orzechy są tuczące?

Najmniej kaloryczne orzechy – czy orzechy są tuczące?

Przez lata orzechy owiane były złą sławą. Są kaloryczne, u wielu ludzi wywołują alergię, a zjadane w większej ilości mogą powodować niestrawność. Na przestrzeni lat poświęcono im jednak sporo badań, które wykazały, że zawierają wiele cennych składników i witamin. 

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie właściwości odżywcze mają orzechy i które orzechy mają najmniej kalorii, koniecznie czytaj dalej. 

W naszym tekście piszemy między innymi o tym:

 • czy orzechy są tuczące,
 • czy orzeszki ziemne są tuczące,
 • czy orzechy laskowe są tuczące,
 • czy orzechy włoskie są tuczące,
 • czy orzechy ziemne są tuczące. 

Zobacz: Najmniej kaloryczne piwo – Tyskie, Lech a może Żywiec?

Właściwości prozdrowotne orzechów

Które orzechy mają najmniej kalorii – to pytanie zadają sobie wszystkie osoby na diecie. Tymczasem warto spojrzeć na orzechy z nieco innej strony. Są one bowiem źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają chorobom układu krwionośnego i w naturalny sposób obniżają poziom cholesterolu. Poza tym zawierają witaminy z grupy B, A oraz E, przez co mają pozytywny wpływ na pracę mózgu, poziom energii i przemianę materii. W orzechach znajdują się też inne cenne minerały, m.in.: cynk, magnez, żelazo i wapń. To wszystko sprawia, że są produktami o wysokiej wartości. 

Wobec powyższego, czy orzechy są tuczące? O tym przeczytasz poniżej. Przy okazji dowiesz się, jakie orzechy mają najmniej kalorii. 

Czy orzechy są tuczące?

Porcja orzechów (około 30 g) zawiera od 180 do nawet 300 kcal. Jednak ich prozdrowotne właściwości są na tyle istotne, że nawet w diecie redukcyjnej zaleca się spożywanie orzechów. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku, nikt nie musi zastanawiać się nad tym, które orzechy mają najmniej kalorii. Ważne, by stanowiły one element zróżnicowanej diety. Wtedy nie spowodują przyrostu masy ciały. Co więcej, mogą wpłynąć pozytywnie na proces odchudzania. 

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie orzechy mają najmniej kalorii, poniżej przedstawiamy najmniej kaloryczne orzechy. 

Najmniej kaloryczne orzechy

W związku z tym, że internauci często pytają o kaloryczność orzechów: 

 • czy orzeszki ziemne są tuczące,
 • czy orzechy laskowe są tuczące,
 • czy orzechy włoskie są tuczące,
 • czy orzechy ziemne są tuczące
Mix orzechów

przedstawiamy krótkie zestawienie odpowiadające na pytanie, które orzechy mają najmniej kalorii. 

produktkcal na 100 g
migdały556
pistacje560
orzeszki ziemnie560
orzeszki nerkowca580
orzechy laskowe630
orzeszki piniowe673 
orzechy włoskie654
orzechy brazylijskie659
orzechy pekan691

Jakie orzechy mają najmniej kalorii? Z powyższego zestawienia dietetycy najbardziej polecają migdały. Garść migdałów zaspokoi pierwszy głód i będzie mieć pozytywny wpływ na organizm. W wypadku tych orzechów stosunek kaloryczności do właściwości prozdrowotnych jest najbardziej zadowalający. 

Zobacz: Najmniej kaloryczne owoce i warzywa – zestawienie

Już znasz odpowiedź na pytania czy orzeszki ziemne są tuczące, czy orzechy laskowe są tuczące, czy orzechy włoskie są tuczące, czy orzechy ziemne są tuczące. Pamiętaj zatem, by nie zjadać całego 100-gramowego opakowania orzechów. Warto dodawać kilka sztuk do sałatek lub traktować je jako przekąskę. Orzechy sprawdzają się wtedy, gdy nagle złapie cię głód i nie masz możliwości zjeść tradycyjnego posiłku. Jednocześnie nasycą, ale (ciągle powtarzamy: w rozsądnej ilości) nie wpłyną negatywnie na bilans kaloryczny. 

Jakie orzechy na diecie redukcyjnej?

Dieta redukcyjna polega na tym, by sukcesywnie zmniejszać ilość zjadanych kalorii i w ten sposób stracić nadprogramowe kilogramy. Mimo tego, że orzechy są kaloryczne, nawet na diecie redukcyjnej można je jeść. Warunkiem jest ujęcie ich w dziennym bilansie energetycznym. 

Wśród orzechów, które najczęściej włącza się do jadłospisu na redukcji, dietetycy wymieniają:

 • migdały,
 • orzechy nerkowca,
 • orzechy włoskie.

Trzeba pamiętać, że poza kalorycznością w przypadku każdego produktu bierze się pod uwagę także makroskładniki. Orzechy, w zależności od rodzaju, zawierają około 20 g białka (w porcji 100 g), co sprawia, że są szczególnie cenne w diecie wegetariańskiej. 

Ważne jest, by jeść orzechy, które nie są przetworzone. Orzeszki solone, w karmelu albo pikantnej skorupce zawierają znacznie więcej kalorii, a do tego cukier i sól. To powoduje, że mają niekorzystny wpływ na organizm. Nawet najmniej kaloryczne orzechy oblane słodkim syropem stają się bezwartościowym cukierkiem. 

Zobacz: Co to jest zero kaloryczne i jak je prosto obliczyć?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE