Strona głównaPoradyCzy od tłuszczu się tyje?

Czy od tłuszczu się tyje?

O tyciu mówi się wówczas, gdy regularnie przekracza się codzienny bilans kaloryczny. Tak naprawdę to nie tłuszcze powodują, że waga wskazuje coraz większe liczby. Oczywiście, są one bardziej kaloryczne, jednak spożywane w odpowiednich ilościach nie mają wpływu na tycie. W dobie działania wielu źródeł można mieć oczywiście wątpliwości i zastanawiać się nad tym, czy od tłuszczu się tyje. Warto jednak brać na poważnie jedynie informacje pozyskiwane ze sprawdzonych miejsc, z publikacji naukowych. Wielu dietetyków chętnie odpowiada na pytanie, czy od tłuszczu się tyje, jednocześnie wskazując na prawdziwe przyczyny ewentualnego wzrostu wagi. Często jest to po prostu brak konsekwencji w pilnowaniu wartości odżywczych każdego posiłku.

Fakty i mity – czy od tłuszczu się tyje?

Faktem w tym przypadku jest tylko to, że w tłuszczach znajduje się więcej kalorii, niż w innych składnikach. Ale licząc kalorie i dbając o dostarczanie organizmowi jedynie najlepszych witamin i minerałów nie trzeba martwić się o swoją figurę. Absolutnym mitem jest stwierdzenie, że tłuszcze powinno się całkowicie wyeliminować z codziennej diety. Jest to ogromna bzdura, stąd już prosta droga do powstania niezwykle poważnych zaburzeń odżywiania. Warto zdawać sobie sprawę, że tłuszcze w organizmie są odpowiedzialne za wchłanianie wszelkich witamin i składników odżywczych, mineralnych zawartych w pożywieniu. Wszystkie informacje odnajdywane na podejrzanych stronach trzeba po prostu brać z dużym dystansem.

Czy od tłuszczu się tyje

Nadmiar tłuszczu w diecie

Nadmiar nie jest wcale lepszy od niedoboru, wręcz przeciwnie – czasami może bardziej zaszkodzić. Jako przykład można podać nadmiar tłuszczu w diecie. Prowadzi on do nadwagi oraz otyłości, co powoduje duże zagrożenie dla układu krwionośnego, sercowo-naczyniowego oraz pozostałe organy w ciele człowieka. Nadmiar tłuszczu w diecie zwiększa ponadto ryzyko zdiagnozowania nowotworów układu pokarmowego i trawiennego. Ponadto znacznie zaburza prawidłowe funkcjonowanie innych narządów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Organizm ludzki jest bardzo sprytny, dlatego często wysyła sygnały świadczące o nadmiarze tłuszczu w diecie. Nie powinno się ich nigdy bagatelizować.

Za dużo tłuszczu w diecie

Jeśli występuje za dużo tłuszczu w diecie zdecydowanie łatwiej przytyć. Wystarczy podać przykład różnicy kalorycznej między tłuszczami, a węglowodanami. Te pierwsze dostarczają aż 9 kalorii na jeden gram pożywienia. Natomiast węglowodany w takiej samej dawce mają jedynie kalorie. Dlatego dodatkowe kilogramy pojawiają się, gdy jest za dużo tłuszczu w diecie. Zależność jest dość prosta. Spożywając posiłki z nadmierną ilością tłuszczu podnosi się poziom cholesterolu, co staje się powoli dolegliwością cywilizacyjną. Zły cholesterol, czyli LDL staje się normą, o czym świadczą wyniki badań prowadzonych w laboratoriach. Ta tendencja niestety zasmuca.

Czy olej z ostropestu tuczy?

Olej z ostropestu stanowi jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie utraconego apetytu. Wynika to z dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tę roślinę doceniano już w czasach starożytnych, obecnie jest uprawiana na całym świecie. W związku z tym czasami pojawia się pytanie czy olej z ostropestu tuczy? Odpowiedź z pewnością ucieszy wiele osób, ponieważ produkt nie tylko nie tuczy, ale również wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami. Dlatego osoby dbające o linię powinny pić olej z ostropestu, koniecznie na zimno. Reguluje procesy trawienne i przyspiesza przemianę materii. Takie informacje z pewnością ucieszą każdego, kto zastanawiał się, czy olej z ostropestu tuczy.

Czy od słonecznika się tyje?

Odpowiedź na pytanie, czy od słonecznika się tyje nie jest już tak optymistyczna. Nie jest tajemnicą, że pestki słonecznika mają w sobie dużo tłuszczu, w końcu tłoczony jest z nich olej słonecznikowy. Jednak nic złego się nie stanie, jeśli zostaną zachowane zasady zdrowego i zrównoważonego odżywiania. Chodzi przede wszystkim o umiar, ponieważ w odchudzaniu chodzi o dostarczanie do organizmu ilości kalorii mniejszej od ogólnego zapotrzebowania. Dlatego, zamiast zastanawiać się, czy od słonecznika się tyje, trzeba po prostu spożywać go z umiarem. Wówczas w żaden sposób nie zaszkodzi on smukłej sylwetce.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE