Mleko matki to najlepszy pokarm dla maluszka. Od lat wiadomo, że okres ciąży, jak i karmienia ciąży to czas, w którym matka szczególnie powinna dbać o swoje zdrowie. Organizm zużywa część składników odżywczych i witamin do prawidłowego rozwoju płodu, a po po porodzie do produkcji mleka. Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej? Co jeść karmiąc piersią? Czy jadłospis matki karmiącej musi różnić się od tradycyjnego? W treści poniżej poznasz odpowiedzi na te pytania.
Jak powinna wyglądać dieta podczas karmienia piersią?
Co jeść jak się karmi piersią? Wiele mam zadaje to pytanie swoim lekarzom, dietetykom czy innym mamom. Nie ma specjalnej diety podczas karmienia piersią, jednak należy pamiętać, że dieta matki karmiącej powinna być dobrze zbilansowana, zróżnicowana, dostarczać ogrom witamin i składników odżywczych. Warto wdrożyć do jadłospisu matki karmiącej spore ilości owoców i warzyw (źródło witamin, składników mineralnych), pieczywo pełnoziarniste lub razowe, brązowy ryż, płatki owsiane (źródło węglowodanów). Matka powinna także dostarczać odpowiednie ilości chudego białka, którego źródłem jest kurczak, jaja, rośliny strączkowe, soczewica, ryby, chuda wołowina.Ważne jest także dostarczanie zdrowych tłuszczów, zawierających NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem jest oliwa, orzechy, nasiona, awokado, tłuste ryby (łosoś, makrela). NNKT dzielą się na jednonienasycone i wielonienasycone. Jednym z ważniejszych kwasów jednonienasyconych jest kwas oleinowy (oliwa z oliwek, tran). Natomiast wielonienasycone kwasy tłuszczowe to kwasy z grupy omega – 3 (makrela, łosoś, śledź, sardynki, karp, pstrąg) i omega – 6 (pestki dyni, olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, słonecznik, sezam, migdały, orzechy ziemne, awokado). Należy jednak mieć na uwadze, że nie powinna przekraczać się ok. 140g (dwóch porcji) tłustych ryb w tygodniu. Wynika to z możliwości zanieczyszczenia ryb metalami ciężkimi, które są szkodliwe zarówno dla matki, jak i dziecka.
Jakie witaminy są niezbędne dla matek karmiących?
Co jeść przy karmieniu piersią, aby dostarczyć odpowiednie ilości witamin? Najważniejsza w diecie podczas karmienia piersią jest witamina D. Jest ona niezbędna do zachowania zdrowych kości, zębów matki i dziecka. Jej źródłem są promienie słoneczne. Jednak jesień i zima to czas, w którym ilość słońca jest niedostateczna. W tych porach roku zazwyczaj przebywanie na powietrzu jest ograniczone, powierzchnia odkryta naszego ciała jest zdecydowanie za mała, aby można było dostarczyć tyle witaminy D, ile potrzebuje nasz organizm, dlatego tak ważna jest jej suplementacja. Najlepiej jest zapytać lekarza o rekomendację.
Niezbędnym składnikiem odżywczym, którego należy uwzględnić w jadłospisie matki karmiącej jest wapń. W diecie podczas karmienia piersią powinny znaleźć się aż cztery porcje nabiału, bo to właśnie on jest źródłem wapnia. Spożywaj jaja, mleko, jogurt, ser, orzechy, tofu, sezam, zielone warzywa liściaste.
Czego unikać podczas karmienia piersią?
Wiesz już, co jeść karmiąc piersią, ale jakich produktów unikać, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku? W diecie matki karmiącej nie ma produktów niedozwolonych, pomijając narkotyki, wyroby tytoniowe, alkohol. Należy także pamiętać o wcześniej wspomnianym ograniczeniu tłustych ryb. Co ciekawe, wiele mam wystrzega się kawy podczas karmienia. Nie jest to konieczne. Jest ona dopuszczalna w rozsądnych ilościach.
Jeśli nie posiadasz alergii na orzechy ziemne, także możesz je spożywać. Badania dowodzą, że jeśli matka karmiąca spożywa orzechy lub poda je dziecku w pierwszym roku życia to ryzyko wystąpienia na nie alergii u dziecka maleje.
Czy podczas karmienia piersią zapotrzebowanie kaloryczne jest większe?
Karmienie piersią wymaga dostarczania ok. 500 kcal dziennie więcej, aniżeli w przypadku kobiet niekarmiących. Jest to szacunkowa wartość, ponieważ każda z kobiet posiada inne zapotrzebowanie kaloryczne, ze względu na BMI, czy uprawianie aktywności fizycznej. Zależy to także od tego wieku, apetytu dziecka, czy karmienie jest zamienne z mlekiem modyfikowanym, czy karmione jest jedno dziecko, czy bliźniaki lub wieloraczki.
Dieta redukcyjna podczas karmienia piersią nie jest wskazana. Organizmowi należy dostarczać wystarczającą ilości kcal, abyś zarówno Ty, jak i dziecko czuło się dobrze. Karmienie piersią pomaga zrzucać nadmiar kilogramów, ponieważ spożywany tłuszcz zużywany jest do produkcji mleka.