Strona głównaChorobyNaturalne usuwanie kwasu moczowego - jak pozbyć się kwasu?

Naturalne usuwanie kwasu moczowego – jak pozbyć się kwasu?

Dna moczanowa – to właśnie za jej rozwój często odpowiada zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego w naszym organizmie. Jest to uciążliwa choroba, która obniża komfort życia, dlatego dobrze, że zainteresowałeś/aś się tym, jak dbać o jego prawidłowy poziom. Jak pozbyć się kwasu moczowego? Czy są jakieś domowe sposoby na obniżenie kwasu moczowego? 

Naturalne usuwanie kwasu moczowego

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kwas moczowy i skąd się bierze. Kwas moczowy powstaje w wyniku rozpadu puryn. Puryny to związki, które w swoim składzie mają m.in. azot. Znajdziesz je np. w białku czy w kwasach nukleinowych, takich jak DNA czy RNA. Puryny znajdują się w niektórych pokarmach i napojach np. w wątróbce, owocach morza, dziczyźnie i w piwie. Jeśli wyżej wymienione produkty jesz i pijesz często, to możliwe, że masz nadmiar kwasu moczowego. Jego norma wynosi od 180 do 420 μmol/L. 

Naturalne usuwanie kwasu moczowego nie jest skomplikowane. Na jego stężenie bardzo wpływa nasz styl życia, dlatego najlepszym sposobem, aby naturalnie usunąć kwas moczowy z organizmu, jest wprowadzenie kilku prostych zasad. Oto kilka z nich: 

  • Ogranicz lub zrezygnuj ze spożywania produktów bogatych w puryny, o których pisałam wcześniej – zastąp je np. chudym drobiem lub wegańskimi zamiennikami mięsa (tofu, kotlety warzywne).
  • Jedz zdrowe tłuszcze, które są ubogie w nasycone kwasy tłuszczowe – smalec, słoninę i masło zastąp oliwą z oliwek. Zdrowe tłuszcze znajdziesz również w pestkach dyni i słonecznika, w orzechach i awokado.
  • Uważaj na rabarbar – jest on bogaty w puryny
  • Wyeliminuj z diety słodzone napoje – zacznij pić dużo wody. Jeśli nie odpowiada Ci jej smak, to spróbuj wrzucić do niej ulubione owoce, które zwiększą jej smakowitość.
  • Zrezygnuj z picia alkoholu – zwłaszcza piwa.

Jak usunąć kwas moczowy z organizmu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak usunąć kwas moczowy z organizmu. Niestety, nie ma na niego jednego magicznego leku ani szybkiego domowego sposobu – aby usunąć kwas moczowy, musisz zmienić styl życia. Jego wysokie stężenie jest bardzo często wynikiem naszych wieloletnich zaniedbań – słaba dieta, uboga w warzywa i owoce, pełna wysoko przetworzonych produktów, używki, szybki tryb życia, brak aktywności fizycznej mają znaczny wpływ na nasze ciało i umysł. Na szczęście coraz więcej mówi się o zdrowym trybie życia – wiele osób tworzy w na forach wątki w stylu: Jak usunąć kwas moczowy z organizmu?, Jak pozbyć się kwasu moczowego w rozsądny sposób? Jak obniżyć kwas moczowy domowym sposobem? czy Jak oczyścić organizm z kwasu moczowego? Takich pytań jest naprawdę mnóstwo. Duża część ludzi zaczyna się interesować swoim zdrowiem, gdy coś zaczyna się już dziać. Każda pora jest dobra i lepiej zrobić to późno, niż wcale. Wysokie stężenie kwasu może, ale nie musi prowadzić do rozwoju dny moczanowej, dlatego nie martw się – możliwe, że wyżej wymienione domowe sposoby wystarczą, aby obniżyć kwas moczowy w Twoim organizmie. 

Jak jeszcze oczyścić organizm z kwasu moczowego?

Jeśli szukasz informacji, jak pozbyć się kwasu moczowego, to zapewne jesteś już po badaniu krwi. Najlepiej jeśli każdy nieprawidłowy wynik skonsultujesz mimo wszystko z lekarzem. Może zleci Ci on jakieś dodatkowe badania, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak oczyścić organizm z kwasu moczowego. Możliwe, że w Twoim przypadku domowe sposoby nie wystarczą. Pogłębiona diagnostyka da Ci więcej informacji, dlaczego w Twoim organizmie jest zwiększony poziom kwasu moczowego. Jeśli norma stężenia kwasu moczowego jest u Ciebie bardzo przekroczona, to koniecznie udaj się do lekarza – możliwe, że to dna moczanowa lub inna choroba. Dna moczanowa to choroba przewlekła, którą charakteryzują napady bardzo silnego bólu, rumienia i obrzęku w okolicach stawów. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie dnę moczanową, to na pewno dostaniesz od niego więcej zleceń niż zmiana diety. Wiele osób bierze leki, które pomagają w walce z objawami dny moczanowej – m.in. oczyszczają one organizm z kwasu moczowego. 

Ze zdrowiem nie ma żartów, dlatego bardzo się cieszę, że szukasz informacji, jak o nie dbać. Jednak tak ważne kwestie najlepiej jest również skonsultować z lekarzem, który udzieli Ci fachowej porady, jak usunąć kwas moczowy z organizmu. Wyeliminowanie produktów bogatych w puryny i zmiana trybu życia na zdrowszy, na pewno pomogą w jego obniżeniu, jednak każdą nieprawidłowość w wynikach badań, najlepiej jest pokazać specjaliście.

Sprawdź:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE