Endometrioza to choroba utrudniająca zajście w ciążę. Pojawia się u kobiet w wieku od 12 do 80 roku życia. Przeważnie dotyka kobiet w wieku 28 lat. Choroba ta polega na tym, że błona śluzowa macicy pojawia się również na innych narządach rozrodczych, na których nie powinno jej być. Jest to szyjka macicy, pochwa, pęcherz moczowy, jama otrzewna. Przyczyny jej pojawienia się nie są do końca znane. Niektórzy uczeni twierdzą, że może być ona wywołana przez menstruację wsteczną, czy wydostawanie się błony śluzowej macicy przez jajowód. Rozwój endometriozy jest bardzo powolny. Przez długi okres może być utajona przez brak jakichkolwiek objawów. W jej późniejszym stadium pojawiają się takie dolegliwości jak: silny ból w trakcie menstruacji, ból podczas współżycia, zaburzenia cyklu. Niestety wiele kobiet bagatelizuje te objawy i na wizytę do ginekologa udaje się dopiero po kilku nieudanych próbach zajścia w ciążę. W tym artykule poznasz kilka zależności: endometrioza, a zajście w ciążę, endometrioza, a poronienia, endometrioza, a in vitro, jak przebiega ciąża z endometriozą.
Endometrioza a zajście w ciążę – jakie są szanse?
Często szukanym zagadnieniem na forach internetowych jest “endometrioza, a zajście w ciążę”, “endometrioza, a ciąża”. Niestety posiadanie tej choroby znacznie wpływa na obniżenie płodności. Endometrioza powoduje, że komórki jajowe są osłabione, gospodarka hormonalna jest zaburzona, przez co następuje trudność w zagnieżdżenia się zarodka w macicy, powstają zrosty, guzy i torbiele. Nie oznacza to jednak, że ciąża jest niemożliwa. Należy udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie, mające na celu przywrócenie płodności. Im szybciej, po zdiagnozowaniu choroby, podejmiesz się leczenia, tym większe będą szanse na ciąże.
Pierwszym krokiem, jakiego powinna podjąć się para jest udanie się do kliniki leczenia niepłodności. Dokładna diagnostyka będzie przeprowadzona zarówno u kobiety, jak i jej partnera. Wyniki są podstawą do wdrożenia odpowiedniej terapii.
Endometrioza a in vitro – czy to możliwe?
Endometrioza, a in vitro? Czy to sensowne rozwiązanie? Oczywiście! Jest to jedna z metod na ciąże z endometriozą. Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro sprawdza się w przypadku posiadania przez kobietę słabej jakości komórek rozrodczych. Niestety, in vitro jest płatne. W Polsce istnieje kilka miast, które pomagają w takich sytuacjach i refundują zabieg in vitro.
Ciąża z endometriozą – naturalne sposoby
Niektórzy lekarze podejmują się uzyskania naturalnej ciąży z endometriozą. Terapia ma zadanie łagodzić objawy choroby, a także doprowadzić do stymulowania jajeczkowania. W tym okresie ważna jest zdrowa zbilansowana dieta oraz dużo aktywności fizycznej. Warto jest rzucić palenie tytoniu, zrezygnować z picia alkoholu oraz używania innych używek. Warto jest ograniczyć w swoim życiu stres. W tym zakresie na pewno przyda się pomoc psychologiczna.
Endometrioza, a poronienia – czy jest to częste zjawisko?
Endometrioza, a poronienia – jak dużo jest przypadków poronień? Niestety kobiety zmagające się z tą chorobą są w grupie zwiększonego ryzyka poronienia. Endometrioza często wpływa na to, że występuje ciąża pozamaciczna, krwawienia, plamienia i przedwczesny poród. Te objawy nie zwiastują nic dobrego. W trakcie ciąży, każda przyszła mama z endometriozą powinna być pod stałą opieką lekarza i częściej niż w przypadku zdrowych kobiet poddawania badaniom i dokładnemu monitorowaniu ciąży.
Niektóre kobiety twierdzą, że objawy endometriozy w trakcie ciąży są o wiele łagodniejsze, aniżeli przed zajściem w ciążę. Wynika to ze wzrostu progesteronu, który hamuje krwawienie. Niestety należy liczyć się z tym, że choroba nie zniknęła i po porodzie jej objawy wracają.
Prawidłowy cykl miesiączkowy cechuje się regularnym cyklem miesiączkowym. Śluzówka co miesiąc obkurcza się, co powoduje krwawienie miesiączkowe. Chore na endometriozę kobiety posiadają błonę śluzową macicy w różnych częściach ciała. Zasada jej obkurczania jest taka sama, jak w przypadku macicy, przez co chorobie towarzyszy tak wiele dolegliwości bólowych. Jeśli posiadasz niepokojące Cię objawy zgłoś się do lekarza. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej będzie można wdrożyć leczenie.