Strona głównaKalendarz ciąży4 tydzień ciąży - USG, objawy, krwawienia, wielkość pęcherzyka

4 tydzień ciąży – USG, objawy, krwawienia, wielkość pęcherzyka

Czwarty tydzień ciąży to czas, gdy przyszła mama zaczyna odczuwać coraz więcej objawów świadczących o ciąży. Czwarty tydzień to okres, gdy od zapłodnienia minęło już dwa tygodnie. W tym tygodniu powinna pojawić się miesiączka. Jeśli jej nie ma, to znak, że najprawdopodobniej kobieta spodziewa się dziecka. Jak wygląda płód w 4. tygodniu ciąży? Czy na usg widać już zarodek i co się dzieje, jeżeli nic nie widać? Czy może wystąpić krwawienie? Jakie są charakterystyczne objawy w 4. tygodniu ciąży, opisywane na forum przez przyszłe matki? 

Czwarty tydzień ciąży

W tym tygodniu doszło już do zagnieżdżenia, czyli implantacji zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. W tym czasie powstaje pęcherzyk ciążowy, który osłania zarodek. Wzrasta stężenie hormonu hCG, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Jajniki wydzielają dużą ilość progesteronu, który między innymi wpływa na zagęszczenie śluzu w pochwie, rozpulchnienie śluzówki macicy oraz zatrzymanie jajeczkowania i zatrzymanie przedwczesnych skurczy. Wzrasta także między innymi poziom estrogenu, odpowiedzialnego za zwiększenie elastyczności macicy, powiększenie kanalików mlekowych w piersiach oraz wygląd włosów, skóry, czy paznokci przyszłej matki. Zmiany hormonalne wpływają na samopoczucie matki. Kobieta może czuć się podobnie jak podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zaczyna gromadzić wodę w organizmie, powiększają się jej piersi, zmienia się samopoczucie i nastrój. Wkrótce dołączą także inne objawy, które świadczą o ciąży. Ciążę można już wykryć, wykonując testy z krwi, na podstawie stężenia hormonu hCG. Pod koniec czwartego tygodnia można już także wykonać test ciążowy, dostępny w aptekach i będzie on pozytywny

4. tydzień ciąży – usg

W czwartym tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się zarodek oraz ciałko żółte jest już najczęściej widoczny w dopochwowym badaniu USG. Pęcherzyk powinien być widoczny w jamie macicy. Jego wielkość pozwala ustalić wiek płodu. Zdarza się, że w 4. tygodniu ciąży na usg nic nie widać. Kobiety często opisują na forum objawy, które je niepokoją, między innymi niewidoczny pęcherzyk na usg. Fakt, że nic nie widać, nie powinien być powodem do zmartwienia, ponieważ nie wyklucza to ciąży. Według zaleceń medycznych pierwsze usg dopochwowe w ciąży należy wykonać najwcześniej w 6-7 tygodniu ciąży. Wtedy już pęcherzyk ciążowy powinien być dobrze widoczny na badaniu usg. Dlatego należy cierpliwie poczekać do kolejnej wizyty lekarskiej, która da pewność, czy kobieta spodziewa się dziecka. Jakiej wielkości jest pęcherzyk w czwartym tygodniu ciąży?

4. tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka

Jaka jest wielkość pęcherzyka w czwartym tygodniu ciąży? Przypomina on wielkością ziarnko maku, ma mniej niż 2 mm. Jest on wypełniony płynem, a w środku znajduje się zarodek, będący zlepkiem komórek oraz ciałko żółte. W zarodku dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych. Ciałko żółte odpowiada za dostarczenie dziecku substancji pokarmowych. W zarodku tworzą się trzy listki zarodkowe, czyli grupy komórek, z których tworzyć się będą poszczególne organy płodu. Tak wiele procesów toczących się w organizmie kobiety sprawia, że przyszła matka zaczyna odczuwać coraz więcej objawów potwierdzających ciążę.

4. tydzień ciąży – objawy

Skoro mija 4. tydzień ciąży, od zapłodnienia upłynęło ok. dwa tygodnie. Burzliwe zmiany hormonalne zachodzące w organizmie powodują zmianę samopoczucia przyszłej matki. W tym czasie nie rośnie jeszcze brzuch, zmienić się może natomiast wielkość i wygląd piersi. Wiele kobiet na forum opisuje takie objawy, jak bóle w podbrzuszu, zmęczenie, uczucie gromadzenia wody w organizmie, a nawet krwawienie. Objawy te często niepokoją przyszłe matki. Najczęściej są to typowe objawy początku ciąży. Krwawienie może się pojawić, powinno ono być jednak bardziej skąpe, niż miesiączka. Może być wynikiem implantacji komórki jajowej w macicy. Jakie jeszcze objawy mogą się pojawić? Często zauważyć można podwyższenie temperatury ciała. Na skutek zmian hormonalnych kobieta może być częściej zmęczona, senna lub poddenerwowana. Niektóre kobiety na forum wspominają o bolesności i tkliwości piersi. W czwartym tygodniu ciąży należy nadal przyjmować kwas foliowy oraz starać się dbać o siebie, wypoczywać i nabierać sił na dalsze miesiące ciąży.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE