Strona głównaKalendarz ciąży32 tydzień ciąży - waga, wcześniak, który to miesiąc, brzuch, ułożenie dziecka

32 tydzień ciąży – waga, wcześniak, który to miesiąc, brzuch, ułożenie dziecka

W 32. tygodniu ciąży zwykle nasilają się dolegliwości, które towarzyszyły ciężarnej od kilku ostatnich tygodni. Nawet kobiety, które do tej pory czuły się bardzo dobrze, teraz zaczynają odczuwać uciążliwości związane z rosnącym brzuchem. Wiele ciężarnych skarży się na forum, że czują się ociężałe i szybko się męczą. Często pojawia się zadyszka, zawroty głowy oraz parcie na pęcherz moczowy. Winna temu jest macica, która uciska narządy wewnętrzne. Powiększyła się ona kilkaset razy od początku ciąży, co nie jest obojętne dla organizmu. W 32. tygodniu ciąży mija ostatnia szansa na wykonanie obowiązkowego badania prenatalnego usg. Na badaniu usg można już zobaczyć dziecko, które wygląda prawie tak samo, jak będzie się prezentowało po urodzeniu. Jakie jest ułożenie dziecka w 32. tygodniu? Czy nadal odczuwa się intensywne ruchy dziecka? Jak jest jego waga i normy? O tym wszystkim w kalendarzu ciąży.

Trzydziesty drugi tydzień ciąży

Jak rośnie dziecko? Na tym etapie rozwój dziecka polega na przygotowywaniu się do samodzielnego życia poza ciałem matki. Przyrasta tkanka tłuszczowa, a narządy stale się doskonalą. Dziecko sporo czasu przeznacza na sen, a gdy nie śpi często ssie kciuk, robi miny, bawi się pępowiną. W dalszym ciągu intensywnie rozwijają się płuca oraz mózg. Całkiem dobrze rozwinął się już ośrodek ruchu w mózgu, dlatego ruchy dziecka są bardziej skoordynowane, a z powodu zmniejszającej się ilości miejsca w brzuchu mamy, także spokojniejsze. Mama wyraźnie wyczuwa ruchy dziecka, a jego kopniaki są czasem dość bolesne. Część dzieci już teraz przyjmuje pozycję do porodu. Zdarza się, że dziecko zaczyna wykonywać intensywne ruchy w końcowych tygodniach ciąży. O czym mogą one świadczyć? Jeżeli aktywność dziecka nagle się zwiększa, może to oznaczać zbliżający się poród. Taka sytuacja oznaczać może także niedotlenienie płodu lub inną niebezpieczną dla dziecka sytuację. W takim przypadku konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

32. tydzień ciąży, który to miesiąc?

Który miesiąc trwa aktualnie? 32 tydzień ciąży to początek 8. miesiąca. Cały czas trwa III trymestr. Poród zbliża się coraz szybciej, zostało  już tylko kilka tygodni. 

32. tydzień ciąży – waga dziecka 

Rodzice często zastanawiają się, jak duże jest teraz dziecko. W 32. tygodniu maluszek waży średnio ok. 1900 gramów. Waga waha się od 1500 do 2300 gramów. Średnia długość ciała to już 41 cm. Dziecko głównie przybiera teraz na wadze, natomiast jego wzrost rośnie wolniej. Normy dotyczące długości ciała wynoszą od 38 do 45 cm.

32. tydzień ciąży, ile przytyłyście?

Normy dotyczące wagi ciężarnej są uzależnione od wielu czynników. Najważniejszą kwestią jest kontrolowanie wagi matki przez lekarza prowadzącego ciążę. Warto także skorzystać z kalendarza wagi ciężarnej. Mamy często zastanawiają się na forum, ile przytyły. Przyrost wagi w ciąży to składowa wagi dziecka, macicy i płynu owodniowego. Dlatego nie warto teraz martwić się przybywającymi kilogramami. Warto natomiast zadbać o zdrowe i pożywne posiłki, a także dobrze zbilansowaną dietę.

32. tydzień ciąży – ułożenie dziecka

Ułożenie dziecka w łonie matki może być główkowe, miednicowe lub poprzeczne. Najczęściej dzieci przyjmują pozycję główkową, która umożliwia poród siłami natury. Już w 32 tygodniu wiele dzieci przyjmuje pozycję do porodu. Nie oznacza to wcale zmniejszenia jego aktywności. Dziecko nadal sporo się rusza. Jeżeli dziecko nie przyjęło jeszcze pozycji główkowej, nie należy się zamartwiać. Maluch ma jeszcze sporo czasu, a zdarza się, że potrafi obrócić się w ostatniej chwili przed porodem. Jeżeli jednak dziecko się nie obróci, trzeba będzie wykonać cesarskie cięcie.

Dziecko urodzone w 32 tydzień ciąży – wcześniak

Wcześniakami nazywamy dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Przy obecnym rozwoju medycyny istnieje duża szansa na przeżycie większości noworodków urodzonych po 24. tygodniu życia. Dziecko przedwcześnie urodzone w 32. tygodniu pierwsze tygodnie życia będzie musiało spędzić w inkubatorze, który zapewnia właściwą temperaturę ciała noworodka i monitoruje funkcje życiowe. Jak długo dziecko będzie przebywać w inkubatorze? Wiele zależy od stanu dziecka oraz jego wagi urodzeniowej. Zwykle na tym etapie płuca nie są jeszcze do końca wykształcone, dlatego dziecko nie może oddychać samodzielnie. Noworodek karmiony jest przez sondę, można także próbować przystawiać dziecko do piersi.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE