Strona głównaCiążaCzy w ciąży można myć okna?

Czy w ciąży można myć okna?

Ciąża to okres, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o bezpieczeństwo. Wiąże się z tym także rezygnacja z niektórych codziennych obowiązków. Wykonywanie ciężkich czynności może doprowadzić do osłabienia organizmu. Czy można być okna w ciąży? Czy można myć okna w pierwszym trymestrze ciąży? Czy dopuszczalne jest mycie podłogi na kolanach w ciąży? Czy mycie okien w 9. miesiącu ciąży to nieodpowiedzialne zachowanie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zostań z nami i przeczytaj artykuł.

Czy wolno myć okna w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można myć okna? Wszystko zależy od tego, jak przebiega ciąża. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, ciąża nie jest zagrożona, to nie trzeba rezygnować ze wszystkich domowych obowiązków. Należy jednak mieć na względzie, że wraz z zaawansowaniem ciąży należy odpuszczać trudne fizycznie czynności, aby nie zaszkodzić dziecku. Niewymagające zajęcia, jak podlewanie kwiatków, czy sprzątanie kurzu są dozwolone. Mycie okien czy podłogi na kolanach może jednak przynieść przykre konsekwencje. 

Czy mycie okien w pierwszym trymestrze ciąży to dobry pomysł? Czy w ciąży można myć okna? Jeśli możesz to odpuść sobie wykonywanie tych obowiązków na czas ciąży, bez względu na to, czy jest to pierwszy trymestr czy 9. miesiąc ciąży. Mycie okien wiąże się często z wchodzeniem na parapet i bycie na dużej wysokości. Ciężarne kobiety często dopadają zawroty głowy. Mogą one szczególnie niebezpieczne okazać się stojąc na parapecie. Upadek z wysokości może skończyć się tragicznie. 

Mycie okien w pierwszym trymestrze czy 9. miesiącu ciąży wiąże się z wdychaniem środków chemicznych. Płyny do szyb często mają bardzo intensywny zapach.

Podnoszenie rąk podczas mycia okien w 9. miesiącu ciąży może sprawić, że odklei się łożysko. 

Mycie okien w pierwszym trymestrze ciąży jest nieco bezpieczniejsze i jeśli musisz to zrobić to załóż gumowe rękawice ochronne, zadbaj o to, aby używane środki do mycia były możliwie najłagodniejsze. Na rynku dostępne są ekologiczne płyny do mycia. Możesz także sporządzić go samodzielnie z octu, soku z cytryny i olejków eterycznych. Jeśli tylko wystąpią zawroty głowy, nudności należy zejść z parapetu, czy taboretu. Odczuwanie dyskomfortu, czy pogorszenie samopoczucia jest także wskazaniem do przerwania prac porządkowych. 

Czego nie wolno robić w ciąży? 

Nieodpowiedzialne będzie wykonywanie ciężkich prac, jak dźwiganie ciężarów ( mokre pranie w misce, ciężkie worki ze śmieciami), trzepanie dywanów, mycie podłóg na kolanach w ciąży, przekopywanie ogródka, a także czynności, które wymagają używania mocnych, żrących środków chemicznych (środki do udrażniania rur, substancje do czyszczenia piecyków, pasty do podłóg, wybielacze). Używanie detergentów jest bardzo niebezpieczne. Każdy kontakt zarówno wziewny , jak i przez skórę jest realnym zagrożeniem dla ciąży. Jeśli jesteś zmuszona do tego typu prac to koniecznie użyj rękawic ochronnych, załóż maseczkę na nos i usta. Prace na wysokościach to także zajęcia, których powinno zaprzestać się wykonywać na czas ciąży. 

Uważać należy także podczas prac w ogrodzie. Odchwaszczanie za pomocą pestycydów w trakcie ciąży nie jest dobrym pomysłem. Prace w ziemi także tworzą zagrożenie dla dziecka, ponieważ zwierzęta, które załatwiają w niej swoje potrzeby, zostawiają niebezpieczne pasożyty. Sprzątanie kociej kuwety także powinna wykonywać inna osoba. Jeśli nie masz wyjścia, użyj rękawiczek ochronnych.

Myjka do okien – czy jest pomocna?

Myjka do mycia okien może znacznie ułatwić zadanie i pomóc w tej ciężkiej dla kobiety ciężarnej czynności. Dzięki niej można uniknąć ryzykownych i niebezpiecznych sytuacji. Dzięki myjce do okien zaoszczędzone zostaną siły, jak i czas. Za jej pomocą ściąga się brudna wodę z okien. Pełni ona rolę skutecznej ściągaczki. Myjka nie umyje za nas okien, jednak zminimalizuje wysiłek. Największy wkłada się w ściąganie wody i polerowanie, a to robi za nas myjka. Niektóre modele posiadają możliwość mycia parowego, dzięki czemu można zapobiec dużemu zagrożeniu płynącemu ze strony detergentów. Przy zakupie myjki do okien należy zwrócić uwagę na skład zestawu. Prace na wysokościach na pewno usprawni specjalny wysięgnik lub rura teleskopowa. Takie rozwiązanie pozwala na pracę z ziemi. Jest to bardzo mocny argument przemawiający za zainwestowaniem w tego typu sprzęt. Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że myjka może być za ciężka. Nic bardziej mylnego! Większość myjek na rynku mają małe gabaryty i są lekkie. Ważą zazwyczaj ok. 1 kilogram.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE