Strona głównaCiążaDuszności w ciąży

Duszności w ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Mogą one objawiać się różnymi anomaliami. Niektóre z nich mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, ale w większości są to nieszkodliwe objawy. Jednymi z występujących objawów są duszności w ciąży czy problemy z oddychaniem. Zazwyczaj kobiety w ciąży trudności z oddychaniem zauważają na początku ciąży lub w drugim trymestrze. Może się zdarzyć, że problemy z oddychaniem w ciąży w nocy są bardziej nasilone, niż duszności w dzień. Czym to jest spowodowane? Tak, jak wcześniej wspomniano, w ciele kobiety w ciąży dochodzi do zmian fizjologicznych. Rozwijający się płód zaczyna coraz więcej ważyć, a tym samym zaczyna uciskać na narządy kobiety, między innymi na klatkę piersiową, co powodować może właśnie występowanie duszności w ciąży.

Problemy z oddychaniem w ciąży – możliwe przyczyny

O ile większość problemów z oddychaniem w ciąży nie zwiastuje to niczego złego, to natomiast pojawiające się problemy z oddychaniem w ciąży w nocy mogą oznaczać nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego czy układu krążenia. Nasilające się i zwiększające swoją częstotliwość duszności w ciąży w drugim trymestrze mogą oznaczać chorobę pochodzenia sercowo – naczyniową, a nawet płucną. Dlatego też ważna jest kontrola stanu zdrowia kobiety podczas przebiegu całej ciąży. Jeżeli wszelkie choroby zostaną wykluczone, to przyczyn występowania problemu z oddychaniem w ciąży należy się doszukiwać w naturalnej kolejności rzeczy. Okres ciąży powoduje, że dochodzi do zwiększenia objętości krwi w organizmie, która obiega całe ciało. Oznacza to, że ilość produkowanych czerwonych krwinek jest zbyt mała w stosunku do ilości całej produkowanej podczas ciąży krwi. Istnieje ryzyko, że niedobór czerwonych krwinek może powodować występowanie niedokrwistości. Taki stan należy badać i kontrolować. Objawem niedokrwistości są przede wszystkim problemy z oddychaniem, czy właśnie duszności. Stosunkowo do osocza zbyt mała ilość czerwonych krwinek nie jest w stanie transportować wystarczającej ilości tlenu, co przejawiać się może tym, że kobieta ciężarna może szybko się męczyć, mieć problemy z mówieniem, czy dostawać tak zwanej “zadyszki”. Inną przyczyną duszności w ciąży jest zwiększające się stężenie progesteronu. Progesteron jest hormonem, który stymuluje pracę ośrodka oddechowego w mózgu, który wysyła polecenia i sygnały o częstotliwości i szybkości oddechów do układu oddechowego oraz krążeniowego. Ponadto, pod wpływem działania progesteronu, organizm gorzej reaguje na stężenie dwutlenku węgla przez co dochodzi do przyspieszenia oddechu. Zjawisko to prowadzić może także do hiperwentylacji. Najczęściej jednak, tak jak wcześniej wspomniano, problemy z oddychaniem w ciąży, szczególnie problemy z oddychaniem w ciąży w nocy, gdy kobieta leży na plecach, spowodowane są uciskiem powiększonej macicy, a także dziecka. Zaczynają oni zajmować coraz więcej miejsca, tym samym wywołując parcie na narządy oddechowe, jak na przykład przepona. Przepona jest mięśniem oddechowym, który zmienia swoją wielkość podczas wdechu i wydechu. Naciskający na nią rozwijający się płód i macica stwarzają ryzyko, że przepona ma utrudnione zadanie spełniania swojej funkcji, zwłaszcza w pozycji leżącej. Należy uwzględnić fakt, że oprócz płodu oraz macicy, które z każdym tygodniem się powiększają, zwiększa się ilość wód płodowych. Nie bez powodu z reguły kobieta w ciąży przybiera na masie. Oprócz rozmiarów tych narządów i dziecka, zwiększa się ich także ciężar. 

Jeżeli trudności z oddychaniem w ciąży spędzają sen z powiek, należy udać się do lekarza w celu weryfikacji, skąd problem się wziął lub jak jemu zaradzić. Powinno się zacząć od wykluczenia występowania możliwych chorób układu krążenia, jak wady serca, czy choroby zastawkowe, a także oddychania, jak astma czy inne nieprawidłowości. Wykluczenie chorób jako przyczyn trudności w oddychaniu w ciąży powinno uspokoić kobietę, że wszystko jest z jej organizmem oraz dzieckiem w porządku. Niepokojąca powinna być ostra duszność w ciąży, która objawia się częstymi problemami ze złapaniem oddechu, ponieważ świadczyć to może o możliwych chorobach, jak choroby serca, arytmia itp.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE