W czasie ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzi sporo zmian, m.in. zmienia się ciśnienie. Mierzy się je na każdej wizycie kontrolowanie. Jego monitorowanie jest bardzo ważne. Zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie wymagają szczególnej uwagi oraz przestrzegania zaleceń lekarzy. W tym artykule omówimy, z czym wiąże się wysokie ciśnienie przed porodem, w ciąży, po cesarce, w 9. miesiącu ciąży, po porodzie, u dziecka. Kiedy do szpitala? Wysokie ciśnienie w ciąży a poród – czy istnieją jakieś zagrożenia?
Jeśli chcesz zapoznać się z tymi zagadnieniami zostań z nami i przeczytaj poniższą treść.
Wysokie ciśnienie w ciąży. Jakie są normy?
Przedział, w którym mieści się prawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży to 90/60 do 140/90 mm/Hg. Pierwsza wartość opisuje ciśnienie skurczowe – czyli to, które panuje podczas skurczu serca i wpompowania krwi do tętnic. Druga mówi o ciśnienie rozkurczowym, czyli wtedy, kiedy serce napełnia się krwią.
Wysokie ciśnienie w ciąży, przed porodem, w 9 miesiącu ciąży jest dosyć powszechne. Nadciśnienie zazwyczaj dotyczy drugiej połowy ciąży, jednak może wystąpić znacznie później, np. w 9 miesiącu ciąży. O wysokim ciśnieniu i zmęczeniu w ciąży mówimy, kiedy przekracza ono wartość 140/90 mm/Hg, czyli maksymalną dopuszczalną wartość mieszczącą się w normie. Jeśli sama monitorujesz swoje ciśnienie, w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się na wizytę u lekarza. Podczas jej trwania lekarz stwierdzi, czy wysokie ciśnienie w 9. miesiącu ciąży lub na innym jej etapie nie jest spowodowane zatruciem ciążowym. Częstym jego objawem współistniejącym jest białkomocz oraz obrzęk ciała. Zatrucie ciążowe wymaga interwencji lekarskiej, ponieważ jest to bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia matki oraz płodu.
Jeśli ciśnienie mieści się od 140/ 90 mm/ Hg do 149/100 mm/Hg mówi się o nadciśnieniu łagodnym. Nadciśnienie umiarkowane występuje wtedy, kiedy wartość ciśnienia wynosi od 150/100 mm/Hg do 159/109 mm/Hg. Nadciśnienie ciężkie, które często jest wskazaniem do wcześniejszego wywołania porodu jest wtedy, kiedy ciśnienie wynosi więcej niż 160/100 mm/Hg.
Wysokie ciśnienie w ciąży a poród – jakie są zagrożenia?
Wysokie ciśnienie w ciąży a poród – to zagadnienie, które budzi niepokój w przyszłych mamach. Niestety, nadciśnienie niesie ze sobą niebezpieczeństwie. Wszystko zależy jednak od jego stadium. Jeśli mocno przekracza normy to może spowodować ono przedwczesne odklejanie się łożyska, niedotlenienie płodu lub jego obumarcie. Wysokie ciśnienie w ciąży a poród – czy często należy szybciej zakończyć poród? W wielu przypadkach jest to jedyne słuszne rozwiązanie na szczęśliwe rozwiązanie.
Czy nadciśnienie po porodzie to normalne zjawisko?
Wiele mam zmaga się z wysokim ciśnieniem po porodzie. Niestety, jest to jedno z powikłań, jakie może nastąpić po porodzie. Wysokie ciśnienie po porodzie zazwyczaj ustępuje po upłynięciu kilku tygodni lub miesięcy po porodzie. Zaleca się ograniczenie spożywania soli do 5 – 6 gramów na dobę, a także staranie się o redukcję masy ciała. Objawem nadciśnienia po porodzie mogą być bóle nadgarstków i zawroty głowy. Warto jest wykonać badanie morfologiczne i skonsultować się z lekarzem.
Nadciśnienie w ciąży – kiedy udać się do lekarza?
Wysokie ciśnienie w ciąży zapewne budzi niepokój nie tylko w mamie, ale także w członkach rodziny. Wszelkie nieprawidłowości w zdrowiu są stresujące, ponieważ mogą zagrażać matce lub płodowi. Kiedy do szpitala z wysokim ciśnieniem w ciąży? Jeśli wartość ciśnienia jest wyższa bądź równa 160/110 mm/Hg należy niezwłocznie udać się do szpitala na oddział położniczo – ginekologiczny. Na miejscu będzie dokonywana kontrola ciśnienia 4 razy na dobę lub więcej. Oznaczony zostanie białkomocz. Badanie wykonuje się raz na dobę. Jeśli wysokiego ciśnienia w ciąży nie można opanować to lekarze zalecają przedwczesny poród przed 37. tygodniem ciąży. Wywołuje się go za sprawą glikokortykosteroidów.
Nadciśnienie u dziecka – jak reagować?
Wysokie ciśnienie u dzieci poniżej 18. roku życia występuje u ok. 5% tej grupy. Przyczynami wysokiego ciśnienia u dzieci w okresie noworodkowym mogą być powikłania zakrzepowe naczyń nerkowych i aorty, dysplazja oskrzelowo – płucna, przetrwały przewód tętniczy, choroby miąższu nerek.