Strona głównaCiążaKiedy zrobić test ciążowy rano czy wieczorem?

Kiedy zrobić test ciążowy rano czy wieczorem?

Wykonanie testu ciążowego jest dla wielu kobiet stresującym wydarzeniem. Jego wynik może dać mnóstwo radości, ale też rozczarowania, jeśli przez dłuższy czas wychodzi negatywny. Równie ważne co jego odpowiednie wykonanie jest to, kiedy zostanie zrobiony. O jakiej porze dnia najlepiej zrobić test ciążowy? Czy godzina jego wykonania ma znaczenie i dlaczego?

Zobacz: Czy w ciąży można latać samolotem — do którego tygodnia?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy rano czy wieczorem?

Wiele kobiet zastanawia się, o jakiej porze dnia najlepiej zrobić test ciążowy, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik. Jeśli chodzi o testy wykonywane z moczu, pora dnia na pobranie jego próbki może mieć duże znaczenie. Wszystko za sprawą faktu, że w godzinach porannych znajduje się w nim największe stężenie hormonów, natomiast w ciągu dnia czy wieczorem naturalnie ona spada. Co do zasady, wydzielanie się hormonu hCG w czasie ciąży jest głównym wyznacznikiem tego, jaki wynik kobieta uzyska na teście.

Co prawda nie istnieje wymóg, aby test ciążowy wykonywać w godzinach porannych, jednak wczesna pora dnia jest gwarancją większej wiarygodności. Dzieje się tak, ponieważ w nocy w pęcherzu moczowym zbiera się mocz z odpowiednio wysokim stężeniem hCG. Generalnie jest to mylne przekonanie. Co prawda faktycznie może mieć to znaczenie, ale dotyczy to tylko i wyłącznie wczesnego okresu ciąży. W pierwszych dniach czy tygodniach lepiej więc wybrać poranek.

Jeśli chodzi o godziny wieczorne, większe stężenie hormonu hCG pojawia się na późniejszych etapach ciąży, na przykład po 8-10 tygodniu. Wówczas test da bardziej miarodajny wynik. Warto więc pamiętać, że po pewnym czasie od zapłodnienia, pobranie próbki moczu w godzinach porannych może dać fałszywie negatywny rezultat. Kobieta zatem będzie w ciąży, jednak test z powodu zmieniających się wartości hormonu nie wykaże tego w odpowiedni sposób.

Zobacz: Pierwsza ciąża – 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Czy test z wieczornego moczu jest wiarygodny?

Podczas wykonywania testu ciążowego wykrywają one podjednostkę beta hormonu – gonadotropiny kosmówkowej (w skrócie: beta- hCG). W czasie ciąży jest on produkowany przez komórki syncytiotrofoblastu już od jej 2. tygodnia. Co istotne, hCG pojawia się w moczu kobiety nieco później niż we krwi, dlatego zalecanym momentem na wykonanie testu jest dzień spodziewanej miesiączki, tj. około 14 dni po owulacji. Wcześniejsze przeprowadzenie może dać niemiarodajny wynik.

Jeśli chodzi o to, o jakiej porze dnia najlepiej zrobić test ciążowy – można go wykonywać o dowolnej godzinie. Trzeba jednak pamiętać, że stężenie hCG rano i wieczorem jest różne i uzależnione jest od etapu ciąży. W początkowych jej okresach wyższe stężenie tego hormonu występuje w godzinach porannych, natomiast z biegiem czasu, gdy ciąża jest bardziej zaawansowana, większe stężenie pojawia się pod koniec dnia.

Pozytywny test ciązowy

Czy test ciążowy z moczu trzeba robić na czczo?

Test ciążowy wykonywany z moczu nie wymaga od kobiety specjalnego przygotowania się, jeśli chodzi o spożycie posiłków. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, aby wykonać go na czczo – nie ma to żadnego wpływu na uzyskany wynik. Podobnie sprawa wygląda w przypadku testów wykonywanych z krwi – przed pobraniem próbki kobieta również nie musi spożywać żadnego posiłku.

Jak zrobić test ciążowy?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów testów ciążowych. Niezależnie od dokonanego wyboru, koniecznie należy przestrzegać dołączonej instrukcji użycia. Nie należy również przeprowadzać testu po upływie daty ważności. Co do zasady, wszystkie dostępne rodzaje do domowego użytku polegają na zbadaniu próbki moczu.

Płytkowy test ciążowy, nazywany również kasetowym polega na zebraniu próbki moczu do naczynia, pobraniu kilku kropel dołączoną do zestawu pipetą i wkropleniu ich na pole testu. Drugi rodzaj to test strumieniowy, który kształtem przypomina flamaster. Wystarczy zdjąć nasadkę i oddać mocz na końcówkę absorbującą. Dostępne są również paskowe testy ciążowe, w ramach którego próbkę moczu oddaje się do pojemnika, w którym to następnie należy zamoczyć pasek.

Zobacz: Czy można jeść śledzie w ciąży? – zalety i wady

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE