Pojawiające się krwawienie w ciąży nie zawsze musi być zwiastunem czegoś złego, jednak pomimo to u kobiet ciężarnych wywołuje stres. Zazwyczaj krwawienie ma miejsce na początku ciąży lub na jej wczesnych etapach. Co oznaczają pojawiające się krwawienia w pierwszym trymestrze? Aby sprawdzić, co jest przyczyną krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży, należy w tym celu udać się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne. Bardzo często przyczyną krwawienia na początku ciąży jest ciąża pozamaciczna. Aby ją wykluczyć, wykonuje się badanie USG, na którym można zobaczyć, czy pęcherzyk ciążowy prawidłowo zagnieździł się w macicy. Jeżeli tak, możemy być spokojni o ewentualną ciążę maciczną i szukać przyczyny krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży gdzieś indziej. Problem krwawienia w ciąży może być spowodowany wystąpienia krwiaka podkosmówkowego, a także ewentualnym pęknięciem naczynia krwionośnego. W tym celu wizyta u lekarza również będzie konieczna.
Krwawienie w pierwszym trymestrze w ciąży może wystąpić, gdy doszło do poronienia. Jednak ze względu na jego ilość, jest ono znacznie obfitsze i może stwarzać zagrożenie. Wczesny etap poronienia będzie charakteryzował się mniejszą ilością krwi, natomiast gdy doszło już do poronienia, będzie to mocniejsze krwawienie. Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może być krwawieniem implantacyjnym, które świadczy o tym, że zarodek zagnieździł się w macicy. Krwawienie implantacyjne powinno wystąpić w terminie, w którym spodziewanym się planowanej miesiączki.
Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży występuje także podczas stosunku i po stosunku seksualnym. Dlaczego tak się dzieje? Czy należy się martwić pojawiającą się krwią podczas seksu? Nie powinno to spędzać snu z powiek kobietom ciężarnym. Występujące krwawienie we wczesnej ciąży, gdy dochodzi do współżycia z partnerem to nic groźnego. Należy zapamiętać, że okres ciąży to okres ciągłych zmian w organizmie, a także obciążenia organizmu. Ciało kobiety jest bardziej opuchnięte i wrażliwsze. Narządy, szczególnie miejsca intymne, stają się bardziej przekrwione, więc nie trudno tutaj o pojawienie się krwawienia. Z reguły nie ma przeciwwskazań do tego, aby nie było możliwe uprawianie seksu podczas ciąży. W tym wypadku należy jedynie być delikatniejszym i korzystać z lubrykantów, czy olejków, które pomogą nawilżyć wysuszoną pochwę. Pojawiająca się krew jest wynikiem zranienia ścian pochwy i bardziej przypomina ono plamienie, niż krwawienie.
Obfite krwawienie na początku ciąży
Zgłoszenie się do lekarza powinno być spowodowane obfitym krwawieniem na początku ciąży. Może ono oznaczać problemy związane z ciążą, ale również odpowiedzialne są za to inne przyczyny. Obfite krwawienie zwykle ma miejsce, gdy dochodzi do wcześniej wspomnianego poronienia. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ryzyko poronienia jest największe właśnie we wczesnej ciąży. Weryfikacja u lekarza pozwoli wyeliminować ewentualne poronienie, ale także występowanie krwiaków podkosmówkowych. Jeżeli do obfitych krwawień na początku ciąży dochodzi często, lekarz powinien zalecić stosowanie środków farmakologicznych. Dodatkowo, kobieta ciężarna powinna unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, czy ich przesuwania. Na wystąpienie krwawienia może wpłynąć także stres, który w konsekwencji może doprowadzić do poronienia. Nie należy bagatelizować tego problemu. Być może sporadyczne, niewielkie krwawienie wydawać się może niczym groźnym, w rzeczywistości stanowić może poważny problem. Lekarz może włączyć stosowanie progesteronu, ponieważ krwawienie w pierwszym trymestrze świadczyć może o zagrożonej ciąży, która trzeba będzie za pomocą środków farmakologicznych utrzymać. Ciąża nie jest chorobą, jednak towarzyszy jej wiele zachodzących, często niepokojących zmian. Krwawienie, szczególnie obfite krwawienie na początku ciąży, oznacza poronienie. Jednak nie zawsze tak jest i można to wykluczyć, udając się na diagnostykę do ginekologa. Jeżeli do niego doszło, lekarz powinien oczyścić macicę, aby nie doszło do żadnych powikłań. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że każda niepokojąca, martwiąca zmiana lub objaw, powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym najszybciej, jak się da.