Strona głównaCiążaCzy można farbować włosy w ciąży?

Czy można farbować włosy w ciąży?

Kobiety, pomimo bycia w stanie błogosławionym, chcą dbać o swój wygląd. Jednym z ważniejszych jego elementów jest fryzura. Czy można farbować włosy w ciąży? Czy farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży jest bezpieczne? Jakie są opinie lekarzy? Czy istnieją specjalne farby do włosów dla ciężarnych? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu. Dowiesz się także, jakie są mity i fakty nt. zależności – ciąża a farbowanie włosów, jakie są porady specjalisty położnej na temat farbowania włosów w ciąży. 

Farbowanie włosów w ciąży – co mówią lekarze?

Zastanawiasz się, czy można farbować włosy w ciąży? Jakie są opinie lekarzy? Wątpliwości zapewne pojawiły się, kiedy mamy, babcie i ciocie mówiły, że nie można tego robić, ponieważ zaszkodzi się dziecku. Jak jest naprawdę? Czy farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży jest zakazane? Czy w okresie ciąży lepiej nie farbować włosów? 

Opinie lekarzy są mocno podzielone. Jedni twierdzą, że nie istnieją żadne powody, dla których przyszła mama musi zrezygnować z farbowania włosów. Inne opinie lekarzy wyrażają sprzeciw. Uważają, że z farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży lepiej całkowicie zrezygnować. Obawy wynikają z zawartości amoniaku w składzie farby. Jego zawartość jest niewielka, jednak śladowe ilości po nałożeniu farby na skórę głowy mogą przeniknąć do organizmu matki, a co za tym idzie, do organizmu płodu. W opiniach lekarzy czytamy, że bezpieczniej wykonywać jest farbowanie po ukończeniu pierwszego trymestru ciąży, ponieważ wtedy narządy i układy dziecka są wykształcone i śladowe ilości amoniaku nie zaszkodzą maluszkowi. 

Pamiętajmy, że opinie lekarzy nie są potwierdzone badaniami. Nie udowodnione jest, że amoniak przenika do organizmu dziecka. Warto jednak dla zachowania bezpieczeństwa nie ryzykować i zrezygnować z farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży.

Tak więc, czy można farbować włosy w ciąży? Można powiedzieć, że farbowanie nie jest przeciwwskazane, jednak należy przestrzegać kilku zasad, które uchronią ciążę przed powikłaniami, warto w tym celu zastosować Biotebal szampon. Ciąża a farbowanie włosów wywołuje wiele sprzecznych emocji. Kobiety, jak i lekarze posiadają różne opinie na ten temat. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i całkowicie zaprzestać farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. 

Farby dla przyszłych mam – czy takie istnieją?

Nie ma specjalnych farb do włosów dla ciężarnych, jednak istnieją takie, które nie posiadają amoniaku. Włosy można także farbować za pomocą henny lub szamponu koloryzującego. Efekty może nie są aż tak trwałe, jak w przypadku tradycyjnej farby, jednak jest to świetna alternatywa, która zapewni bezpieczeństwo maluszka. Pamiętaj, że nie można nakładać na skórę głowy jakiejkolwiek farby, jeśli posiadasz uszkodzenia skóry. Szkodliwe substancje bardzo szybko przedostaną się do organizmu. Każde farbowanie powinno odbywać się w dobrze wywietrzonym i wentylowanym pomieszczeniu, aby kobieta ciężarna wdychała jak najmniej oparów farby. Mogą one bowiem wpłynąć na pogorszenie samopoczucia. Lepiej wykonywać farbowanie w przestrzennych pomieszczeniach, w dużych zakładach fryzjerskich, aniżeli w domu czy w małych salonikach. Pamiętaj, aby farby do włosów dla ciężarnych posiadały niezbędne atesty i miały wysoką jakość. Należy pamiętać, że zmiany hormonalne mogą wpłynąć reakcję włosów na daną farbę, dlatego też lepiej zrezygnować z drastycznych zmian kolorystycznych, poniewaz mogą one przynieść niepożądany skutek. 

Co radzą położne na temat farbowania włosów?

Jak wynika z porad specjalisty położnej farbowanie włosów w ciąży jest dopuszczalne. Wiele mitów krąży wokół farbowania włosów podczas karmienia piersią. Położne są jednak zdania, że bez obaw o zdrowie matki i dziecka można farbować włosy podczas karmienia piersią, ponieważ nie ma to żadnego wpływu na jakość pokarmu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że często w okresie karmienia włosy się przerzedzają, są osłabione, łamliwe. Farbowanie może jedynie pogorszyć stan włosów. Jeśli jednak jest się zdecydowanym na farbowanie to należy używać farb naturalnych lub szamponu koloryzującego. W poradach specjalisty położnej czytamy także, że w okresie karmienia warto jest stosować odżywki do włosów oraz suplementy, które wzmocnią strukturę włosów i zapobiegną nadmiernemu wypadaniu. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele preparatów przeznaczonych specjalnie dla matek karmiących. 

Podsumowując, wiesz już, czy można farbować włosy w ciąży. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do korzystania z usług fryzjerskich. Warto jednak podchodzić do tego zdroworozsądkowo, aby nie zaszkodzić swojemu maluszkowi. Na względzie należy mieć także kondycję własnych włosów, które koloryzacja może znacznie osłabić.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE