Strona głównaCiążaŻylaki w ciąży

Żylaki w ciąży

Wiele kobiet zmaga się z problemem, jakim są żylaki. Oprócz tego, że mogą one zagrażać życiu, to wyglądają nieestetycznie. Problem nasila się podczas ciąży. Jednak, aby znaleźć przyczynę powstawania żylaków w ciąży, najpierw dowiedzmy się, czym są żylaki. Żylaki są sinymi zgrubieniami. Powstają one na żyłach, a dokładnie wzdłuż żył. Żylaki objawiają się swędzeniem, ale bardzo często też i bólem. Problem żylaków nie dotyczy tylko kobiet. Pojawiają się one również u mężczyzn, jednak największy odsetek występujących żylaków stanowią żylaki w ciąży. Zazwyczaj żylaki w ciąży pojawiają się na nogach, ale również również spotkać się można z żylakami warg sromowych w ciąży. Najbardziej narażone na żylaki warg sromowych są kobiety w trzecim trymestrze ciąży. Czym to jest spowodowane? Podczas ciąży dochodzi do wielu zmian fizjologicznych w organizmie kobiety. Oprócz innych problemów, które mogą towarzyszyć kobiecie podczas ciąży, jednym z charakterystycznych są właśnie żylaki w ciąży. Zwiększające się stężenie progesteronu w ciąży, a także powiększające swoją objętość oraz masę macica i płód wywierają nacisk na narządy wewnętrzne i zewnętrzne kobiety. Ich ciężar może wpływać na powstawanie żylaków w ciąży, ponieważ wywierają one nacisk na naczynia krwionośne. Jednymi z charakterystycznych objawów żylaków warg sromowych w ciąży są obrzęknięte miejsca intymne, a co za tym idzie, towarzyszący temu ból czy w skrajnych przypadkach występować może nawet krwawienie. Wiele kobiet szuka sposobów na walkę z żylakami, czy metod, aby zapobiec ich powstawaniu. Czy istnieje sposób na to, aby pozbyć się albo przynajmniej złagodzić objawy żylaków w ciąży? Co na żylaki pomoże najbardziej?

Żylaki w ciąży – jak sobie radzić?

Wielu lekarzy zaleca, aby uporać się z żylakami lub nie dopuścić do ich wystąpienia, dużo ruchu w ciąży. Kobiety w ciąży borykające się z problemem żylaków w ciąży powinny zażywać minimalną dawkę ruchu w postaci spaceru, pływania na basenie czy zwykłej gimnastyki. Nie tylko pozwoli to na pozbycie się istniejących żylaków, ale zapobiegnie powstawaniu nowych. Dodatkowo ruch w ciąży jest dobrym sposobem na dotlenienie się organizmu, a pływanie na basenie pomoże odciążyć kręgosłup od ciężaru, jakim jest rosnący płód z wodami płodowymi. Ponadto, kobiety, u których występowanie żylaków jest rodzinne powinny zwracać szczególną uwagę na to, aby korzystać z możliwości, które nie dopuszczą do powstania żylaków. Istotne jest to dla kobiet ciężarnych, ponieważ ryzyko wystąpienia żylaków w ciąży jest większe. Najpopularniejszą partią, w której występują żylaki, są nogi. Co na żylaki na nogach, szczególnie na łydkach, może się sprawdzić? Na przykład masowanie stóp czy łydek. Na pewno odradza się dźwigania ciężarów, a także pamiętać należy o dobraniu odpowiedniego obuwia i odzieży, która będzie uciskała nogi. Jak wyglądają żylaki w ciąży a poród? Wiele kobiet boi się, że ze względu na występujące żylaki może dojść do problemów podczas porodu. Z pewnością ryzyko jest w przypadku żylaków warg sromowych w ciąży. Wszystko zależy od wielkości żylaków. Jak w praktyce wygląda wpływ żylaków w ciąży a poród? Dla kobiet, u których doszło do wystąpienia żylaków, zaleca się, aby poród był przez cięcie cesarskie, ponieważ poród naturalny może być utrudniony. Obrzęknięte, opuchnięte, a często również lekko krwawiące wargi sromowe mogą budzić niepokój i wiązać się z powikłaniami podczas porodu naturalnego, stąd też rozsądniejszym rozwiązaniem jest poród przez cięcie cesarskie.  

Pajączki na nogach w ciąży

Bardzo często, obok pojawiających się żylaków w ciąży, można spotkać się z pajączkami na nogach w ciąży. Czym są pajączki na nogach w ciąży? Czy równie niepokojące powinny być występujące pajączki w ciąży? Podobnie, jak żylaki, pajączki powstają w wyniku nacisku ciężaru na nogi kobiety. Ma to związek z rozwijającym się płodem. Zwykle jest to problem osób, które mają cienką skórę, a naczynia krwionośne są położone zaraz pod skórą. Wywołany nacisk powoduje, że zaczynają one być widoczne przez skórę. Czy pajączki na nogach w ciąży są niebezpieczne? Żylaki to zgrubienia, które utrudniają przepływ krwi, stąd też stwarzają ryzyko dla kobiety, jednak pajączki na nogach w ciąży to nic innego, jak po prostu żyły, które są widoczne przez skórę.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE