Strona głównaCiążaMelisa w ciąży - czy można pić?

Melisa w ciąży – czy można pić?

Pytanie, czy kobieta w ciąży może pić melisę, bardzo często pojawia się np. na rozmaitych forach. Też się nad tym zastanawiasz? Nie wiesz, jaki jest wpływ melisy na płód? Innymi słowy, obawiasz się, czy melisa w ciąży może stanowić jakieś zagrożenie dla Ciebie lub dziecka? Super zatem składa się, że trafiłaś na dzisiejszy wpis, który rozwieje wątpliwości dotyczące wielu zagadnień.  

Zobacz: Czy w ciąży można jeść sushi — dlaczego to mit

Właściwości melisy   

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy można pić melisę w ciąży? Na początek kilka słów na temat właściwości tej rośliny. Ogólnie herbata z melisy w ciąży jest często stosowana. Z czego to jednak wynika? Czy można pić melisę w ciąży bez obaw? Warto zaznaczyć, że jej prozdrowotne właściwości są znane już od dawna. Melisa należy do rośliny jasnotowatych. Występuje na kilku różnych kontynentach. Nie tylko chodzi o Europę, ale także o Azję, czy Afrykę. Warto wiedzieć, że ta roślina ma charakterystyczny zapach przypominający woń cytryny. Co ważne, melisa jest sprzedawana w rozmaitych formach. Popularne są tabletki i kapsułki, ale szczególnym zainteresowaniem cieszy się herbata z melisy (w ciąży, a także na co dzień itd.).  

Czy można pić melisę w ciąży?    

Czy kobieta w ciąży może pić melisę? Jaki jest wpływ melisy na płód? Interesuje Cię także jeszcze kilka zagadnień? Chcesz dowiedzieć się, ile melisy można pić w ciąży? Mając takie wątpliwości, zawsze warto najpierw udać się do swojego lekarza prowadzącego. Ginekolog powinien ocenić dany przypadek i podjąć decyzję. Przyszłe mamy muszą natomiast stosować się do zaleceń fachowców. Eksperci (bazując na swojej wiedzy, doświadczeniu i aktualnej sytuacji Pacjentki) są w stanie rzetelnie ocenić, czy np. melisa w ciąży w 3 trymestrze ciąży nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia itp. W zdecydowanej większości przypadków lekarze pozwalają kobietom spożywać takie napoje. Co więcej, czasami sami informują, że melisa w ciąży to będzie dobre rozwiązanie. W końcu takie ziołowe herbatki np. działają rozluźniająco i uspokajająco. W czasie okresu ciążowego nie brakuje zaś nerwowych sytuacji. Warto zatem mieć pod ręką ziołowe napary, aby stres nie przejął kontroli nad codzienną rzeczywistością. Mogłoby to mieć bowiem opłakane konsekwencje…

Źródło: bifix.pl

Zobacz: Pierwsza ciąża – 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Ile melisy można pić w ciąży? 

Sprawa dotycząca tego, czy można pić melisę w ciąży jest już rozwiązana. Sporo kobiet zastanawia się jednak nad tym (jeśli już dostaną pozwolenie od swojego ginekologa), ile melisy można pić w ciąży… I znowu jest to kwestia indywidualna. Zawsze warto w takiej sytuacji poradzić się swojego lekarza. Ginekolodzy z doświadczeniem doskonale wiedzą, czy melisa w ciąży jest wskazana. A jeśli tak, to w jakich ilościach. Wydaje się, że najrozsądniej będzie rozpocząć od filiżanki naparu dziennie. Dzięki temu sprawdzisz, czy herbata z melisy w ciąży daje w Twoim przypadku jakieś negatywne objawy. W razie czego zawsze warto powiedzieć o tym swojemu lekarzowi. Generalnie nie ma badań, które potwierdzałyby, że wpływ melisy na płód itp. jest negatywny. Trzeba jednak zawsze „trzymać rękę na pulsie”. Ile melisy można pić w ciąży, jeśli nie zauważyłaś żadnych niepokojących objawów? Rekomenduje się, aby górna dawka wynosiła dwie filiżanki na dzień. To pozwoli uzyskać wiele korzyści, a jednocześnie nie powinno mieć żadnego negatywnego wpływu np. na Twoje samopoczucie. Bardzo duże znaczenie ma także okres ciążowy. Dlaczego? Np. melisa w ciąży w 3 trymestrze ciąży nie powinna być w ogóle pita lub spożywana w zbyt dużych ilościach. Jest to spowodowane tym, że ta roślina ma właściwości uspokajające. Te z kolei mogą zahamować skurcze porodowe, co byłoby niekorzystne. Dobry ginekolog na pewno da o tym znać, ale na wszelki wypadek pamiętaj, że melisa w ciąży w 3 trymestrze ciąży nie jest do końca rekomendowana.  

Herbata z melisy w ciąży

Czy kobieta w ciąży może pić melisę w pierwszym i drugim trymestrze? Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to tak. Co ciekawe, ginekolodzy doradzają takie ziołowe herbatki szczególnie w czasie trwania pierwszych trzech miesięcy. Wszystko dlatego, że melisa dobrze działa na układ pokarmowy. Dzięki niej można zmniejszyć ryzyko pojawienia się ewentualnych nudności, czy wymiotów. Opisywana dzisiaj roślina cechuje się także właściwościami moczopędnymi. A to powoduje, że szybciej można pozbyć się niekorzystnych toksyn z organizmu.

Zobacz: Mięta w ciąży – czy można pić?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE