Przeprowadzanych jest coraz więcej badań dotyczących nie tylko samej ciąży, ale także bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przeróżnego rodzaju aktywności czy dietę. Warto pamiętać, że każdy czasami miewa trudniejsze momenty, nie zawsze wszystko udaje się zrobić ta, ja się pierwotnie chciało. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo to podstawa.
Zobacz: Czy można zajść w ciąże przez ubranie – bieliznę?
Właściwości sushi
Bardzo dużą popularnością cieszą się dania z różnych części świata. W ostatnich latach ludzie coraz chętniej decydują się na eksperymenty, które mają za zadanie nie tylko otworzyć na nowe, ale być może przekonać o tym, że różnorodność w diecie jest zawsze na plus. Przede wszystkim sushi nie ma w sobie ani glutenu, ani tłuszczu, co oznacza, że jest w pełni bezpieczne nawet dla osób, które mają nietolerancję tego pierwszego. Oczywiście w sushi znajduje się wiele wartości odżywczych, które wzbogacą dietę. Przede wszystkim to świetne źródło białka, ale także witamin z grupy B. Zielona część sushi, czyli otoczka, w której znajdują się wszystkie składniki to źródło wysokojakościowego białka, ale również witamin A, B, C i kwasów tłuszczowych EPA oraz jodów. Dlatego sushi to danie, które można spożywać także w trakcie ciąży. Warunkiem są odpowiednio dobrane składniki, które będą wolne od surowego mięsa czy ryby. Warto zwrócić na to swoją uwagę, by móc wprowadzić zmiany w swojej diecie.
Czy w ciąży można jeść sushi?
Kobiety, które lubią sushi, często uznają, że w ciąży będą musiały zrezygnować z ulubionego dania. Czy w ciąży można jeść sushi? Według ostatnich doniesień od specjalistów nie ma przeciwwskazań, jeśli chodzi o spożywanie sushi w ciąży, pod warunkiem że kobieta nadal lubi smak. Zdarzają się sytuacje, gdy ciąża zmienia predyspozycje, wrażliwość na smak i zapach do tego stopnia, że kobieta całkowicie zmienia swoje preferencje żywieniowe. Sushi jest pełnowartościowym i lekkostrawnym daniem, które dostarcza do organizmu wielu pożywnych wartości odżywczych. Jednak z uwagi na fakt, że w ciąży zaleca się powstrzymywanie od spożywania surowych ryb, warto wybierać takie rolki, które ich nie zawierają. Wiadomo, że kobiety w momencie, w którym dowiadują się o ciąży, weryfikują, co do tej pory się spożywało. Oczywiście mogą pojawić się trudności, ponieważ początek ciąży to zwykle mdłości, brak chęci do jedzenia i ogólnie złe samopoczucie. Warto malutkimi roczkami wprowadzać zmiany, zadbać o jakość posiłków, jak i również odstęp między nimi.
Zobacz: Mięta w ciąży – czy można pić?
Surowe mięso w diecie podczas ciąży
Wiadomo, że dbanie o dietę pozwoli na dobre samopoczucie. Z tego właśnie powodu należy zwrócić uwagę nie tylko na posiłki, które będą bezpieczne, zjadane w odpowiednich odstępach, ale także ich wielkość. Czy w ciąży można jeść sushi? W przypadku surowego mięsa w okresie ciąży należy się przed nim powstrzymać. To odgórne zalecenie specjalistów, dlatego dbając o siebie i dziecko, warto o tym pamiętać. Ciąża sprawia, że jest się odpowiedzialnym nie tylko za siebie, ale również za płód, co oznacza, że dobierając posiłki, na każdym kroku warto dbać o bezpieczeństwo. Surowe mięso, surowe ryby nie są wskazane, a właściwie są zabronione w czasie ciąży. Oznacza to, że nawet jeśli kobieta jest miłośniczką, takich da, warto się powstrzymać nie tylko w trosce o siebie, ale przede wszystkim o maleństwo. Nawet w sytuacji, gdy ciąża przebiega w odpowiedni sposób, to i tak nie można spożywać mięsa, które nie jest poddane obróbce termicznej.
Jakie ryby nie są wskazane podczas ciąży?
Uznaje się, że kobiety w ciąży mogą zjadać ryby, pod warunkiem że nie są one surowe. Warto decydować się na takie, które zawierają najmniejszą zawartość rtęci, ale także są ugotowane, parowane, upieczone czy marynowane. Należy wystrzegać się ryb drapieżnych, ale także tuńczyka i miecznika. Tych dwóch ostatnich należy unikać z uwagi na wysoką zawartość rtęci, ponieważ może ona być groźna dla płodu. Warto pamiętać, że kobiety w ciąży miewają przeróżnego rodzaju zachcianki. Zachowując zdrowy rozsądek, można cieszyć się wspaniałym samopoczuciem przez cały ten czas. Oczywiście, zdarza się, że pojawia się ochota na specyficzne produkty czy dania, dlatego, jeśli tylko nie są one zabronione dla kobiet w ciąży, czy też przez lekarza, można sobie na to pozwolić.