Strona głównaPoradyNa co działa poparzenie pokrzywą?

Na co działa poparzenie pokrzywą?

Pewnie nie raz poparzyłeś się pokrzywą. Nie jest to nic przyjemnego. Bąble, świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry to jedne z objawów poparzenia. Niektórzy twierdzą, jednak, że pomimo tych dolegliwości, poparzenie pokrzywą może nieść ze sobą wiele pozytywnych skutków. Na co działa, na co pomaga poparzenie pokrzywą? Jak wygląda poparzenie pokrzywą? Jakie są objawy? Ile trwa? Jakie właściwości zdrowotne ma picie herbaty z pokrzywy? Jakie są domowe sposoby na walkę z poparzeniem? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu. 

Poparzenie pokrzywą – czym się charakteryzuje?

Pokrzywę pokrywają włoski, które parzą. Na ich końcach znajdują się związki, takie jak histamina i kwas mrówkowy, które podrażniają skórę i pojawia się wysypka. Pokrzywę można spotkać tak naprawdę wszędzie. W ogródku, w lesie na polu. Bardzo szybko rośnie i w dynamicznym tempie rozprzestrzenia. Pomimo tego, że uważana jest za chwast to wiadomo także, że ma ona ogrom właściwości zdrowotnych. Zanim jednak do tego dojdziemy, warto dowiedzieć się, jak wygląda poparzenie pokrzywą. Do objawów należy zaczerwienienie, bąble, obrzęk, mrowienie, pieczenie, świąd a nawet drętwienie skóry. Ile trwa poparzenie pokrzywą?

Wszystko zależy od tego, jak wrażliwą mamy skórę, a także od tego, jak długi był kontakt z pokrzywą. Zazwyczaj skutki poparzenia odczuwalne są od kilku godzin do nawet kilku dni. Zdarza się, że czasami nie widać zaczerwienienia, a jednak pojawiają się inne dolegliwości. Pozornie niegroźne objawy mogą doprowadzić do osłabienia, omdlenia, trudności w zachowaniu równowagi, osłabienia mięśni, duszności. W przypadku pojawienia się takich skutków należy udać się do lekarza. Wiesz już, jak wygląda poparzenie pokrzywą, czas dowiedzieć się jakie korzyści niesie kontakt z pokrzywami.

Na co działa poparzenie pokrzywą? Czy ma jakieś zalety?

Choć wydaje się, że poparzenie pokrzywą to samo zło, to jednak ma ono także zdrowotne właściwości. Na co działa poparzenie pokrzywą? Udowodniono, że poparzenie z pokrzywami rozszerza naczynia krwionośne, co niweluje objawy reumatyzmu oraz chorób stawów. Niektórzy uważają także, że pomaga w gojeniu się ran.

Herbata z pokrzywy – na co pomaga? Jak ją przygotować?

Pokrzywa jest łatwą do rozpoznania rośliną, dlatego też z łatwością można jej unikać. Jeśli jednak chcesz zerwać pokrzywę, aby zrobić z niej herbatę, warto jest znać kilka zasad. Do zrywania pokrzywy używaj rękawiczek, aby uchronić skórę przed podrażnieniami. Najlepiej sprawdzi się także odzież, która pokryje w znacznej części Twoje ciało, tj. bluzka z długim rękawem i długie spodnie. Przydatne będą także nożyczki. Jakie właściwości posiada herbata z pokrzywy? Często piją ją osoby walczące z otyłością, ponieważ wywiera ona pozytywny wpływ na metabolizm, działa moczopędnie. Pokrzywa zawiera wiele witamin i minerałów, które przyczyniają się do świetnego stanu włosów i paznokci. Piją ją także osoby zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi i anemią. Działa pomocniczo w leczeniu kamicy nerkowej. Świetnie wpływa na układ nerwowy. Herbata z pokrzywy stymuluję produkcję mleka oraz usuwa nadmiar wody z organizmu. Redukuje obrzęki.

Domowy sposób na poparzenia pokrzywą

Wiesz już, ile trwa poparzenie pokrzywą. Czasami może trwać dłużej niż kilka godzin, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z poparzeniami. Jaki jest domowy sposób na pokrzywy? Pierwszym krokiem jest umycie podrażnionej skóry wodą z mydłem. Jest to niezbędne, aby usunąć parzące włoski. W uśmierzaniu bólu pomoże ci zimny okład. Zmniejszy on także powstały obrzęk. Zapanuj nad tym, aby się nie drapać. To tylko pogłębi ból. Może także doprowadzić do powstania ran. Zaaplikuj na skórę maść przeciwhistaminową. Ma ona właściwości łagodzące swędzenie. W celu zmniejszenia bólu, obrzęku i stanu zapalnego warto pokryć skórę maścią kortykosteroidową bądź kremu z kalaminą. Nie kąp się w wodzie o wysokiej temperaturze. Lepiej wybierz chłodny prysznic. Innym dobrym domowym sposobem na poparzenia pokrzywą jest sporządzenie pasty z sody oczyszczonej i wody, a także użycie aloesu. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE