Strona głównaCiążaJak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży?

Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży?

Ciąża to szczególny czas nie tylko dla kobiety, ale także dla przyszłego ojca. Warto zadbać o odpowiednią dietę, dawkę ruchu, spokój. Mężczyzna powinien wspierać swoją partnerkę, by przetrwać ten czas, który nie zawsze jest tak piękny, jak początkowo wielu zakłada.

Zobacz: Śmierdzący mocz – przyczyny, objawy. Szparagi, alkohol, ciąża

Dlaczego wsparcie partnerki w ciąży jest bardzo ważne?

W trakcie ciąży pojawiają się przeróżnego rodzaju dolegliwości. Mogą pochodzić zarówno z układu trawiennego, oddechowego, jak i hormonalnego. Wsparcie partnerki ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewnia nie tylko spokój, ale i komfort psychiczny i fizyczny. To szczególnie ważne na każdym etapie ciąży, ponieważ daje gwarancję, że można liczyć na przyszłego tatę. Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży? Właściwie nie ma jednego idealnego rozwiązania, ponieważ każdy związek jest troszkę inny. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas, gdyż już sama rozmowa działa kojąco na układ nerwowy. To ważne, ponieważ przyszła mama nie tylko może się stresować tym, co ją czeka, ale także obecnym stanem. Wielu przyszłych tatusiów kupuje smakołyki, czy też gotuje to, co sobie życzy partnerka. Oczywiście w późniejszym czasie przejęcie części obowiązków związanych z prowadzeniem domu także będzie czymś naturalnym.

Wsparcie fizyczne 

Często ludzie zakładają, że ciąża niczym nie różni się od czasu poza nią. Prawdą jest, że z jednej strony odczuwa się przeróżnego rodzaju dolegliwości, z drugiej nie zawsze ma się siły na to, by jednak wykonywać wszystkie zadania. Dlatego wsparcie fizyczne ma kluczowe znaczenie nie tylko dla kobiet, które pierwszy raz są w ciąży, ale również dla tych, które oczekują kolejnego dziecka. To zupełnie naturalne, że przyszły tata z czasem przejmuje większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Podnoszenie cięższych przedmiotów, a czasami nawet sprzątanie, czy gotowanie dla kobiety w ciąży mogą być trudne. Oznacza to, że warto wyręczać partnerkę, jeśli chodzi o takie zadania.

Wsparcie fizyczne, które mężczyzna przekazuje kobiecie poprzez dotyk

Zobacz: Endometrioza a ciąża

Wsparcie psychiczne 

Rozmowa może zdziałać prawdziwe cuda. Oznacza to, że należy systematycznie rozmawiać na tematy, które nas martwią. Szczególnie okres ciąży może przysporzyć wielu pytań. Wiadomo, że pojawiają się obawy dotyczące samego porodu, ale i późniejszej opieki nad maluchem. Przede wszystkim należy pamiętać, że rozmowa jest podstawą każdej relacji. Wyjaśnianie sobie wszelkich obowiązków, codzienna rozmowa podsumowująca dzień, czy też konwersacja jako alternatywa dla kłótni to szansa na to, by ciąża była przepełniona spokojem. Wiadomo, że wsparcie psychiczne to nie tylko dotrzymywanie obietnic, ale także obecność, nawet w tych trudniejszych momentach. Dla wielu przyszłych mam to także obecność przy narodzinach, dlatego warto o tym otwarcie rozmawiać. Nie każdy mężczyzna jest na to gotowy, co oznacza, że tylko szczera rozmowa będzie mogła doprowadzić do odpowiednich wniosków.

Obojętność męża w ciąży 

Zdarzają się sytuacje, w których ciąża jest niezwykle trudnym przeżyciem dla pary. Wiadomo, że pojawia się masa wątpliwości i pytań, na które trudno sobie odpowiedzieć. Bardzo wiele kobiet spotyka się z sytuacją, w której pojawia się obojętność męża w ciąży. Często jest ona wynikiem zagubienia, czy też mężczyzna czuje się przytłoczony emocjami, z którymi przyszło mu się zmierzyć. Wiadomo, że wielu panów uświadamia sobie, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy pojawi się dziecko. Co więcej, już okres ciąży jest wyzwaniem, ponieważ hormony dają o sobie znać, kobieta może mieć zmienne nastroje, tym samym trudniej o porozumienie. Podstawą każdej relacji jest rozmowa, tym bardziej czas ciąży powinien przyczynić się do tego, by poprawić kontakt. Kobieta powinna wiedzieć, że może liczyć na partnera. Natomiast jeśli pojawia się obojętność, brak chęci rozmowy, można udać się na terapię dla par. Obojętność męża w ciąży to stan, nad którym można pracować. Pozwoli to na naukę rozmowy o swoich potrzebach i emocjach, tym samym wpłynie pozytywnie na związek. 

Jak dbać o kobietę w ciąży — podsumowanie

Wielu panów zastanawia się nad tym, jak powinien wyglądać ten czas. Jak dbac o kobiete w ciazy? Przede wszystkim każda przyszła mama ma inne potrzeby i oczekiwania, co oznacza, że należy postawić na rozmowę. Tylko i wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt można będzie dowiedzieć się, jak ma wyglądać zajmowanie się domem, czego obawia się przyszła mama, ale także jakiego wsparcia oczekuje. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, ponieważ każda relacja jest inna. Oznacza to, że stawiając na rozmowę, podział obowiązków, czy też otwartość w mówieniu, co nam nie odpowiada, można będzie spokojnie przetrwać czas ciąży. Ponadto pojawienie się dziecka na świecie sprawi, że na nowo trzeba będzie układać plan dnia, a czasami stawiać priorytety, by znaleźć czas na odpoczynek. 

Zobacz: Melisa w ciąży – czy można pić?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE