Strona głównaCiążaBól kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży

Ciąża jest pięknym, ale często trudnym okresem. Zadbałaś już o to, aby Twoje dziecko miało wygodne łóżeczko, fotelik, ale czy dbasz o swój kręgosłup? Ból kręgosłupa, krzyża, pleców we wczesnej ciąży, jak i w jej późniejszym okresie to bardzo częste zjawisko. Warto jest przygotować się na tego typu sytuacje. W tym artykule podpowiemy także, kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny.

Ból kręgosłupa w ciąży – przyczyny jego powstawania

Ciąża to dodatkowe kilogramy, które bardzo obciążają kręgosłup i stawy. Waga dziecka szczególnie wzrasta w drugim i trzecim trymestrze i to właśnie wtedy ból krzyża w ciąży doskwiera najbardziej. Zdarza się jednak, że ból pleców pojawia się we wczesnej ciąży, na samym początku przygody. Wynika to z tego powodu, że organizm matki przygotowuje się na stałe rośnięcie dziecka, rozluźniając mięśnie brzucha. To doprowadza do przesunięcia się miednicy, co powoduje ból kręgosłupa i duszności w ciąży. Często sprawia on duży dyskomfort.

Pierwszym krokiem do pozbycia się bólu krzyża w ciąży jest rezygnacja ze spania na brzuchu. Choć może być to początkowo ciężkie, jeśli jesteś przyzwyczajona do spania w tej pozycji, to uwierz, że ona mocno pogarsza stan Twojego kręgosłupa. Zamiast tego, śpij na boku. Możesz zainwestować w specjalistyczne poduszki ciążowe, dzięki którym ułożysz swoje ciało w prawidłowej pozycji, zapewnisz komfort sobie i swojemu dziecku. 

Bóle krzyża i pleców we wczesnej ciąży – jak temu zapobiec?

Kolejną rzeczą, która ma wpływ na to, że ból krzyża i pleców we wczesnej, jak i bardziej zaawansowanej ciąży się nasila jest niewygodne obuwie. Szczególnie mamy tu na myśli szpilki. Wysokie obcasy powodują, że miednica jest w nienaturalnym położeniu. Ciąża to czas, w którym zapewne chcesz czuć się pięknie i kobieco, jednak pamiętaj, aby nie dokonywać tego kosztem swojego zdrowia. Przerzuć się na obuwie sportowe, które będzie zapewniało stabilność całej sylwetce, dzięki czemu ból krzyża w ciąży będzie na pewno dużo mniejszy. Jednak jeśli nie wyobrażasz sobie całkowitej rezygnacji ze szpilek, wybierz te z niższym obcasem.

Przyczyną bólu pleców we wczesnej ciąży, jak i na dalszych jej etapach jest długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji. Pamiętaj, aby jak najczęściej zmieniać pozycję, a podczas siedzenia wsuń poduszkę pod lędźwie. Utrzymanie dobrej postawy podczas siedzenia ma bardzo duży wpływ na bóle kręgosłupa w ciąży, jak i bez niej. Regularna aktywność fizyczna, rozciąganie powinna zmniejszyć objawy bólowe. Ruch jest wskazany w trakcie ciąży, pod warunkiem, że lekarz nie dał innych zaleceń.

Będąc w ciąży powinnaś zwrócić uwagę na to jak chodzisz. Może wydawać się to komiczne, jednak układ stóp, położenie ramion ma bardzo duży wpływ na Twój kręgosłup. Podczas chodzenia patrz przez siebie. Broda powinna znajdować się w pozycji równoległej do chodnika. Ramiona powinny swobodnie opadać. Mięśnie ud i brzucha zaangażuj z możliwie największą mocą, ponieważ to one dają podporę kręgosłupowi. Twój ruch powinien być subtelny. Dobra pozycja w trakcie chodzenia to klucz do zapobiegania bólom pleców w ciąży.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest prawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy dziecka. Należy robić to za pomocą siły nóg, a nie pleców. W celu prawidłowego podniesienia czegokolwiek, należy zgiąć nogi w kolanach, kucnąć z prostymi plecami, pochylić się do przodu. Napnij mięśnie ud i brzucha, które będą stanowiły podparcie dla kręgosłupa. Ból pleców we wczesnej ciąży można wyeliminować lekko zmieniając swój… styl. Duża torba z ogromem rzeczy, które swoje ważą i przeciążają kręgosłup na którąś ze stron nie jest pomocna. Zmień torebkę na mniejszą lub mały plecak. Ta druga opcja będzie możliwie najlepsza, ponieważ ciężar będzie rozkładał się równomiernie. Pamiętaj jednak, aby w jak największym stopniu ograniczać dźwiganie.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Zastanawiasz się, kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny? Jeśli towarzyszy Ci przeszywający, napadowy ból, dodatkowo odczuwasz drętwienie nóg to są to objawy do niepokoju. Szczególnie groźny ból pleców w ciąży jest wtedy, kiedy przy tym występuje plamienie, krwawienie i gorączka. Należy jak najprędzej zgłosić do ginekologa prowadzącego ciążę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE