Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Przyszłe mamy dokładają wszelkich starań, aby płód rozwijał się prawidłowo. Wiele kobiet przykłada sporą wagę m.in. do spożywanych napojów. Dzisiaj dowiesz się, czy można pić mięte w ciąży! Jakie charakterystyczne cechy ma ta roślina? Czy mięta w ciąży jest dopuszczalna? A jeśli tak, to w jakich ilościach?
Zobacz: Pierwsza ciąża – 7 rzeczy, które warto wiedzieć
Właściwości mięty
Ta roślina (należąca do rodziny jasnotowatych) ma wiele pozytywnych cech, które są wykorzystywane w praktyce od pokoleń. Dlatego nie dziwi, że herbata miętowa w ciąży jest coraz częściej spożywanym napojem. Co ciekawe, wyróżniamy tutaj kilka rodzajów. Często stosowana w praktyce jest przede wszystkim mięta pieprzowa. Inne popularne odmiany to polna, zielona, czy imbirowa. Warto zaznaczyć, że mięta świetnie działa m.in. na układ pokarmowy. Na co dzień z walorów takich ziołowych naparów chętnie korzystają osoby, które np. zmagają się z bólami żołądka, nudnościami, czy wymiotami. Mięta ma także właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Niekiedy jest polecana przez lekarzy lub farmaceutów w przypadku zaburzeń menstruacyjnych. Czy mięta na zgagę w ciąży to dobry wybór? Niekoniecznie. Duża ilość naparu z tej rośliny może zbyt mocno rozluźnić mięśnie przełyku. Dlatego mięta na zgagę w ciąży to nie jest do końca rekomendowany produkt. W końcu te problemy… mogą się jeszcze bardziej nasilić.
Czy można pić mięte w ciąży?
Czy mięta pieprzowa w ciąży to dobry wybór? Zazwyczaj tak. Oczywiście, kwestia dotycząca tego, czy napar z mięty w ciąży jest odpowiednim rozwiązaniem, powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Dobry ginekolog posiada nie tylko duże umiejętności, ale także potrafi reagować na to, co się aktualnie dzieje. Na tej podstawie jest w stanie rzeczowo odpowiedzieć na pytanie, czy mięta na mdłości w ciąży w Twoim konkretnym przypadku pomoże itp. Lekarz powinien nie tylko udzielić zgody, ale także podpowiedzieć, jak np. dużo herbatek ziołowych tego typu można stosować w praktyce.
Kobiety np. na rozmaitych forach coraz częściej wymieniają się spostrzeżeniami i zauważają, że lekarze sami z siebie doradzają im takie napary. Świetne właściwości ma nie tylko najpopularniejsza pieprzowa odmiana. Znakomicie w działaniu sprawdza się również mięta polna w ciąży. Pamiętaj zatem o jednym. Jeśli nie wiesz, czy można pić mięte w ciąży, to skontaktuj się z fachowcem. A potem stosuj się do jego zaleceń.

Zobacz: Śmierdzący mocz – przyczyny, objawy. Szparagi, alkohol, ciąża
Mięta polna w ciąży
Ta mięta w ciąży przydaje się w wielu sytuacjach. Należy podkreślić, że w błogosławionym stanie nie powinno się przyjmować żadnych medykamentów. Druga strona medalu jest taka, że w czasie ciąży sporo kobiet ma zaś rozmaite dolegliwości. Poranne nudności, czy w konsekwencji wymioty to szara codzienność wielu przyszłych mam. Wówczas z pomocą przychodzi mięta na mdłości w ciąży. Rekomenduje się, aby pić jedną, maksymalnie dwie filiżanki. Dzięki temu można skutecznie uporać się z rozmaitymi kłopotami, które są bardzo charakterystyczne dla okresu ciążowego.
Herbata miętowa w ciąży
Okazuje się, że mięta w ciąży przydaje się także w innych sytuacjach. Jakich? Herbata miętowa w ciąży jest rekomendowana kobietom, które odczuwają spory stres. Nie da się ukryć, że w błogosławionym stanie nie brakuje zaś sytuacji mogących działać bardzo drażniąco. A nie jest to korzystne ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka. W związku z tym mięta pieprzowa w ciąży, czy mięta polna w ciąży są polecane (w odpowiednich ilościach) przez fachowców. Dzięki temu można się szybciej uspokoić. Aromatyczna, smaczna herbata miętowa w ciąży to antidotum także na kilka innych problemów. Powszechnie jest wiadomo, że mięta na mdłości w ciąży to świetne rozwiązanie. To nie wszystko. Czujesz, że boli Cię głowa? Mięta powinna Ci pomóc. Nie można jednak tutaj przesadzać. Napar z mięty w ciąży powinien być stosowany raz, góra dwa razy dziennie. Wówczas istotnie pomoże i jednocześnie nie zaszkodzi Tobie i dziecku.

Czego nie powinno się pić w ciąży?
Czy można pić mięte w ciąży w nadmiarze? Oczywiście, że nie. Zarówno mięta pieprzowa w ciąży, jak i mięta polna w ciąży itp. (stosowane w nieodpowiednich ilościach) mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Trzeba liczyć się zaś z takimi skutkami ubocznymi, jak bóle brzucha, nudności, senność, czy zaburzenia równowagi… Nie możesz o tym zapominać. Warto zatem spożywać napar z mięty w ciąży w rozsądnych ilościach (po konsultacji z ginekologiem). Poza tym mięta na zgagę w ciąży nie jest do końca polecana, ponieważ te objawy mogą się jeszcze bardziej nasilać.
W ciąży nie można oczywiście w ogóle pić alkoholu (nawet w niewielkich ilościach). Niewskazane są także produkty gazowane, napoje niepasteryzowane oraz takie, w których jest dużo substancji chemicznych.
Zobacz: Czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze?