Strona głównaCiążaJak oddychać podczas porodu?

Jak oddychać podczas porodu?

Często podczas porodu słyszy się “oddychaj”, “oddychaj spokojnie”. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Oddychanie w czasie porodu to jedna z istotniejszych kwestii. Wpływa na szybkość porodu, komfort podczas niego. Prawidłowe oddychanie podczas porodu łagodzi ból. Kobiety powinny uczyć się oddychać od pierwszego trymestru ciąży, aby wyćwiczyć idealną technikę. Tej umiejętności nauczyć się można na zajęciach w szkole rodzenia, jak i w internetowych poradnikach wideo. Pomocny może się również okazać nasz poradnik, w którym podpowiemy, jak oddychać podczas porodu, jakie korzyści daje prawidłowe oddychanie podczas porodu.

Poradnik – jak oddychać podczas porodu?

Kobiety na forach internetowych pytają “ jak oddychać podczas porodu?”. Jest to bowiem bardzo ważna umiejętność. Prawidłowe oddychanie w czasie porodu wpływa na regulację pracy serca, pracę hormonów, ale także dotlenienie komórek nerwowych. Ciąża jest okresem, kiedy oddychanie jest cięższym procesem niż na co dzień. Dzieje się tak dlatego, ponieważ im większe jest dziecko w brzuchu matki, tym bardziej uciska przeponę. Przez to mogą występować duszności w ciąży. Ucisk jest mniejszy dopiero przed samym porodem, kiedy brzuch opada i zwalnia ucisk na przeponę. Jak oddychać podczas porodu? Jeśli masz możliwość zapisz się do szkoły rodzenia. Świetnie będzie jeśli Twój partner również wyrazi taką chęć. On również może przekazywać Ci instrukcje, jak oddychać w trakcie porodu. Zdobyta wiedza w szkole rodzenia na pewno ułatwi poród. Technikę oddychania należy ćwiczyć już od początku ciąży. Im wcześniej zaczniesz praktykować, tym łatwiej będzie Ci w stresie zapanować nad emocjami i nie zapomnieć nad prawidłowym oddychaniem w trakcie porodu. 

Oddychanie podczas porodu – jak to robić?

Oddychanie w trakcie porodu powinno być głębokie i regularne. Oddechy powinny być pobierane w równych odstępach czasu. Bierz oddech ze spokojem przez nos, a wydychaj ustami. Podczas porodu oddech powinien przebiegać torem brzusznym, co oznacza, że przy wdechu brzuch unosi się, a przy wydechu opada. Niestety, poród jest dla większości pań na tyle stresujących, że zapominają o kontrolowaniu oddychania i przebiega on często torem piersiowym, co oznacza, że przy wdechu unosi się klatka piersiowa. Ten rodzaj oddychania podczas porodu nie wykorzystuje całej pojemności płuc, przez co dotlenianie jest mało efektywne. Oddychanie przeponą ma o wiele więcej zalet. 

Jeśli postanowiłaś, że prawidłowego oddychania w czasie porodu będziesz uczyła się z internetu, to pamiętaj o zastosowaniu się do zasad bezpieczeństwa. Może się tak zdarzyć, że podczas ćwiczeń pojawią się mroczki lub zawroty głowy. Takie objawy świadczą o hiperwentylacji, czyli zwiększonej wentylacji płuc. W tej sytuacji należy przestać ćwiczyć.

Prawidłowe oddychanie podczas porodu – zalety

Wiele kobiet, które opanowały technikę prawidłowego oddychania podczas porodu, twierdzi, że ta umiejętność zdecydowanie pozytywnie wpłynęła na poród. Poprawne oddychanie dotlenia mięśnie macicy, co powoduje ich rozluźnienie i szybsze rozwarcie podczas skurczów. Te wszystkie składowe przyczyniają się do szybszego porodu. Prawidłowe oddychanie mamy wpływa także na prawidłowe dotlenienie dziecka. Każdy skurcz macicy powoduje bezdech u rodzącej, który powoduje pozbawienie dziecka tlenu, a także wywołuje ból u matki. Przed nadejściem skurczu należy wziąć głęboki oddech, ponieważ zmniejszy on ból, jak i nie doprowadzi do chwilowego niedotlenienia maluszka. Jeśli ból stale zwiększa swoją siłę, bierz głębsze oddechy. Możesz poprosić położną o to, aby pomagała Ci kontrolować oddech. Przydatna jest także pomoc partnera, który brał z Tobą udział w szkoleniach w szkole rodzenia.

Polecaną metodą, dzięki której można zapanować nad oddychaniem w czasie porodu jest powtarzanie na głos sylab, np. “hu, hu”. Każdą sylabę oddziel oczyszczającym oddechem. Oddech powinien być rytmiczny i spokojny. Możesz poprosić o zawieszenie obrazka naprzeciwko łóżka, abyś mogła skupić wzrok w jednym punkcie. Co do wyboru najlepszej techniki oddychania w trakcie porodu możesz poradzić się matek, które już urodziły. Ich rady mogą okazać się pomocne. Pamiętaj jednak, że wybrana metoda ma być dla Ciebie możliwie najlepszą. Popularny schemat oddychania do: wdech, wydech, wdech, dmuchanie świeczki. Taki system zmniejsza ucisk przepony na dno miednicy, co korzystnie wpływa na parcie w nieodpowiednim do tego momencie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE