Porody w wodzie są coraz bardziej popularne. Kiedyś takie stwierdzenie mocno dziwiło i kojarzyło się z czymś niedostępnym dla średniej klasy kobiety. Dzisiaj nie jest niczym nadzwyczajnym. Poród w wodzie jest utożsamiany z krótszym, mniej bolesnym doświadczeniem. Wiele osób uważa, że jest on mniej szokujący dla dziecka. Jakie są opinie na temat porodu w wodzie? Jaka jest jego cena? Jak wygląda poród naturalny w wodzie? Odpowiedzi na te pytanie poznasz w poniższej treści artykułu.
Poród w wodzie – jakimi cieszy się opiniami?
Pierwszy poród w wodzie w Polsce odbył się w 1996 roku, pomimo tego, że na świecie był znany już od dawna. Ten sposób jest już praktykowany w wielu szpitalach. Wiąże się on z większym komfortem. Woda koi ból podczas porodu, a także przyspiesza poród.
Jak wygląda taki poród? Jakie są opinie na jego temat? W sali znajduje się specjalna wanna porodowa, w której temperatura wody wynosi 36 – 37 stopni Celsjusza. Poziom wody wynosi 50 – 60 stopni Celsjusza. W sali powinna panować temperatura 25 – 26 stopni Celsjusza. Na dnie wanny znajduje się folia bakteriologiczna. Wanna może być wypełnioną wodą lub solą fizjologiczną. W trakcie porodu woda może być wymieniana ze względu na obecność dużej zawartości wydzielin i krwi, które mogą sprawiać duży dyskomfort rodzącej. W trakcie porodu, przyszła mama jest monitorowana przez aparat KTG, który ma za zadanie kontrolować akcję serca płodu. Do wanny wchodzi się, jeśli rozwarcie jest na min. 4 – 5 cm.
Pierwsza kąpiel trwa 30 minut. Następnie robi się półgodzinną przerwę i wraca do wanny. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, rodząca pozostaje w wannie. Przed samym rozwiązaniem wychodzi się z wanny. Następuje spadek temperatury, który powoduje wyparcie płodu, dzięki czemu poród następuje szybciej, co wpływa na pozytywne opinie matek. Zdarza się, że rodzenie w wodzie jest do samego końca. Wtedy dziecko wpływa wprost do wody. W takiej sytuacji położna przez kilkanaście sekund podtrzymuje dziecko w wodzie. Dopiero, kiedy zaczyna wykazywać większą aktywność ruchową, wynurza główkę dziecka spod wody. Opinie wskazują, że poród naturalny w wodzie jest mniejszym szokiem dla dziecko. Jego środowisko nie zmienia się diametralnie, ale stopniowo.
Poród naturalny w wodzie – czy istnieją jakieś przeciwskazania?
Poród naturalny w wodzie jest dozwolony matkom, których zarówno ich, jak i ich dziecku zdrowiu nic nie zagraża. Woda działa łagodząco na objawy bólowe, łagodzi stres i skurcze. Pozytywne opinie wynikają przeważnie z tego faktu, że rodzenie w wodzie trwa o wiele krócej, dzięki czemu ryzyko niedotlenienia dziecka jest bardzo małe. Istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego w wodzie i jest to choroba ogólnoustrojowa, nadciśnienie, niedociśnienie, infekcje, choroby układu krążenia, niedokrwistość, krwawienie z dróg rodnych, łożysko przodujące. Do porodu w wodzie nie dopuszcza się również kobiet, które mają potwierdzone ryzyko martwicy płodu, wad wrodzonych u dziecka, ryzyko przedwczesnego porodu, nieprawidłowe ułożenie dziecka. Nie zaleca się porodu naturalnego w wodzie kobietom, które są w ciąży bliźniaczej, a także tym, których poprzednie ciąże były rozwiązywane przez cesarskie cięcie.
Poród w wodzie – jak jest jego cena?
Niestety nie wszystkie szpitale mają możliwość porodów w wodzie. Wiąże się to z zakupem przez szpital specjalistycznej wanny, a także posiadaniu pomieszczenia, w którym będą panowały specjalne warunki. Personel także musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do odbierania tego typu porodów. Sala musi być wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Jak się domyślasz, wszystkie te czynniki składają się na wysokie koszta. Jeśli zdecydujesz się na poród w wodzie to wcześniej zrób rozeznanie i dowiedz się,w których placówkach jest on możliwy, a także jaka będzie jego cena. Takie usługi są bardziej powszechne w szpitalach prywatnych. W szpitalach państwowych poród w wodzie jest bezpłatny. Jeśli jednak zdecydujesz się na poród w wodzie w szpitalu prywatnym to cena waha się od 200 do 500 zł. Jest ona zależna od standardów panujących w szpitalu oraz lokalizacji.
Pomimo tego, że rodzenie w wodzie jest już bardzo powszechnym zjawiskiem to większa część kobiet decyduje się na poród w tradycyjnych warunkach.