Strona głównaCiążaCzy można pić kawę w ciąży?

Czy można pić kawę w ciąży?

Ciąża to cudowny czas oczekiwania na nowego członka rodziny. Jest to także czas pełen obaw i lęków. rodzice obawiają się, czy poradzą sobie w nowej roli, czy konkretne zachowania w czasie ciąży i poza nią nie będą szkodziły dziecku. Wokół ciąży krąży wiele mitów, np. oblizywanie noża powoduje rozszczep wargi; głaskanie barana sprawi że dziecko będzie miało kręcone włosy; jeśli kobiecie włosy robią się rudawe to na świat przyjdzie dziewczynka, a jeśli włosy zaczynają lśnić to będzie to chłopczyk; nie wolno pić kawy, bo to szkodzi dziecku. Są to stwierdzenia, które zazwyczaj słyszymy od naszych mam, babć lub cioć. Jednak mają one niewiele wspólnego z prawdą. Czy w ciąży można pić kawę? Czy picie kawy w ciąży szkodzi dziecko? Która kawa lepsza sypana, kawa GBS, czy kawa rozpuszczalna w ciąży? A może Inka w ciąży? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści. Zostań z nami!

Kofeina w ciąży – czy może zaszkodzić?

Czy w ciąży można pić kawę? Dieta w ciąży powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana i zróżnicowana. Musi dostarczać ona odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Warto zaznaczyć, że twierdzenie odnośnie tego, że w ciąży nie powinno się pić kawę jest nieprawidłowe. Wszystko zależy od zachowania rozsądku i umiaru. Spożywanie kawy w nadmiarze wywiera negatywny wpływ na płód, ponieważ kofeina krąży we krwi kobiety ciężarnej o wiele dłużej aniżeli w normalnym stanie. Nadmiar kofeiny z łatwością przedostaje się do łożyska i wód płodowych, a stamtąd do organizmu dziecka. Picie kawy w ciąży w ogromnych ilościach zaburza transport substancji odżywczych do dziecka, a także zakłóca przepływ krwi w łożysku. Kofeina ma właściwości pobudzające, wypłukuje ona magnez i wapń, a także inne pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży, Dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru.

Wiesz już, czy w ciąży można pić kawę, jednak jak to robić aby nie zaszkodzić dziecku? Maksymalnie w ciągu dnia możesz spożywać około 200 mg kofeiny kropka Są to dwie filiżanki słabej kawy. Na czas ciąży zapomnij o silnych kawach typu espresso czy kawę po turecku. Co z kawą rozpuszczalną w ciąży? Czy Inka w ciąży nie zaszkodzi? Tego dowiesz się poniżej.

Jaką kawę najlepiej pić w ciąży?

Z kawy rozpuszczalnej w ciąży także powinno się zrezygnować ze względu na to, że jest ona zbyt mocna. Najlepiej przygotowywać kawę ze świeżego zmielonego ziarna lub parzyć ją w ekspresie. W celu niewystąpienia podrażnień żołądka najlepiej pić kawę z mlekiem lub napojem roślinnym. Wiele kobiet rezygnuję z picia kawy w ciąży I decyduje się na picie jej smakowych zamienników, którymi są kawy zbożowe. Są one produkowane z żyta, jęczmienia, korzenia cykorii, buraka cukrowego. Smak i aromat takiej kawy bardzo przypomina tradycyjną kawę. Kobiety często piją Inkę w ciąży. Kawy zbożowe są źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, przeciwdziała zaparciom, jest źródłem witamin z grupy B, magnezu, fosforu, potasu, cynku, selenu. Wydaje się, że za kawą Inką w ciąży przemawiają same korzyści, jednak warto zwrócić uwagę na skład produktu. Przeważnie w kawach zbożowych nie jest dużo cukru, składników aromatycznych, wzmacniaczy smaku oraz konserwantów, które niestety nie są dobre dla zdrowia matki pani dziecka. W rozsądnych ilościach nie zaszkodzi ani kawa tradycyjna ani zbożowa. Warto jednak zastanowić się, gdzie szkodliwość jest większa. Bezpiecznie będzie także zasięgnąć rady u swojego lekarza prowadzącego ciążę.

Picie kawy w ciąży Możesz także zastąpić herbatą. pamiętaj jednak aby nie była to herbata czarna, ponieważ Posiada ona większe ilości kofeiny aniżeli kawa. rekomendujemy herbatę zieloną, która pozytywnie wpływa na koncentrację, łagodzi stres, delikatnie ożywia, a także zawiera cenne przeciwutleniacze, witaminy oraz mikroelementy.

Niektórzy uważają, że warto jest pić rooibos. Jest to herbata zalecana zarówno kobietom w ciąży, matkom karmiącym, a także samym dzieciom. Parzy się ją z suszu z czerwonokrzewu afrykańskiego. W przeciwieństwie do tradycyjnej herbaty, nie posiada on teiny, która to właśnie wpływa na pobudzenie, Dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna. Jej spożywanie niesie takie korzyści jak łagodzenie mdłości, wydzielanie serotoniny, stymulacja produkcji mleka, działanie przeciwdepresyjne. Nigdy nie zapominaj o nawadnianiu organizmu. Pij duże ilości wody. Ona nigdy nie będzie stwarzała zagrożenie zarówno dla ciebie, jak i Twojego dziecka, pod warunkiem, że będzie pochodziła ze sprawdzonego źródła.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE