Strona głównaCiążaCzy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze?

Czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze?

Jesteś w błogosławionym stanie? Nie chcesz rezygnować z aktywności fizycznych? Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeździć na rowerze? Ogólnie korzystanie z tego pojazdu jednośladowego przynosi wiele korzyści. Na co konkretnie można liczyć? Czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze, aby nie stwarzać zagrożenia nie tylko dla siebie, ale też dla swojej pociechy?

Zobacz: Pierwsza ciąża – 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Jazda na rowerze – zalety

Ta aktywność fizyczna jest jedną z najbardziej popularnych wśród Polaków. Widać to szczególnie w czasie trwania wiosny i lata. Jeśli zaś pogoda nie dopisuje, to można trenować w zaciszu własnego domu czy mieszkania (coraz większym zainteresowaniem cieszą się zaś rowerki stacjonarne). Dlaczego warto korzystać z tej formy spędzania wolnego czasu? Jazda na rowerze powoduje, że jesteśmy przyjaźniej nastawieni do otaczającej nas rzeczywistości. Samopoczucie jest dużo lepsze na skutek wydzielania się endorfin. Nawet zatem krótka przejażdżka dobrze na nas wpłynie. Systematyczna jazda na rowerze zmniejsza też ryzyko zachorowania na różne choroby układu krążenia. Chodzi tutaj m.in. o miażdżycę, zawał serca, czy udar mózgu. Nie da się ukryć, że w ten sposób można stopniowo poprawiać swoją wydolność. Jeśli wcześniej nigdy nie trenowałaś, to warto rozpocząć od relatywnie krótkich dystansów (wybieraj płaskie trasy). Z czasem intensywność powinna być coraz wyższa. Dzięki temu organizm zacznie przyzwyczajać się do większego wysiłku. A będzie to miało przełożenie na życie codzienne. Np. poprawa wydolności sprawi, że wejście na trzecie, czwarte piętro itp. nie będzie stanowiło aż tak dużego problemu, jak wcześniej. Dla wielu kobiet duże znaczenie ma również możliwość zrzucenia wagi.

Poprawa wydolności poprzez jazdę na rowerze

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

To często zadawane pytanie. Czy w ciąży można jeździć na rowerku stacjonarnym? A może nie ma przeszkód, by korzystać ze standardowych pojazdów jednośladowych? Nie wiesz, czy w ciąży można jeździć na rowerze? Na pewno bardzo istotna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. Pamiętaj, że każdy przypadek jest indywidualny. W związku z tym to Twój lekarz powinien zadecydować np. o tym, czy w pierwszym trymestrze można jeździć na rowerze itd. Kluczowe jest to, by ciąża nie była zagrożona. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, to w zdecydowanej większości przypadków lekarze na pytanie, czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze, odpowiadają twierdząco. Ogólnie odpowiednia, umiarkowana aktywność fizyczna w błogosławionym stanie jest nawet wskazana dla przyszłych mam. Wykonywane w ramach tego tematu czynności nie mogą jednak stanowić zagrożenia dla kobiety oraz jej dziecka. Zastanawiasz się, czy w pierwszym trymestrze można jeździć na rowerze zwykłym? Tak, ale trzeba oczywiście bardzo na siebie uważać. Nie wiesz, czy trenowanie w domu jest dozwolone? Czy w ciąży można jeździć na rowerku stacjonarnym? Jeśli przebiega ona prawidłowo, a lekarz dał „zielone światło”, to zmiana na taki rodzaj pojazdu jednośladowego (po zakończeniu pierwszego trymestru) jest bardzo rekomendowana. W końcu dzięki temu ryzyko np. upadku będzie zdecydowanie mniejsze.

Zobacz: Endometrioza a ciąża

Kiedy nie jeździć na rowerze w ciąży?

Bardzo chciałabyś pozostać aktywna przez najbliższe dziewięć miesięcy? Nie masz jednak pojęcia, czy w ciąży można jeździć na rowerze, aby nie stwarzać zagrożenia dla płodu? Tutaj nie można samodzielnie podejmować decyzji. Ta sprawa powinna być zatem skonsultowana z lekarzem. Nawet najmniejsze nieprawidłowości pod kątem przebiegu ciąży skutkują tym, że jazda na rowerze jest wykluczona. Kiedy jeszcze nie można się na nią zdecydować? Bardzo Cię to ciekawi? Czy w ciąży można jeździć na rowerku stacjonarnym, jeśli przyszła mama ma cukrzycę lub kłopoty z ciśnieniem? Niestety nie. Tak samo dzieje się w przypadku anemii. Wszystko dlatego, że kobieta ma relatywnie mało żelaza, a nawet niezbyt wymagające trasy mogą ją bardzo zmęczyć. Przez to zwiększa się ryzyko zasłabnięcia, czy upadku. Innymi przeciwwskazaniami są ciąża bliźniacza, wcześniejsze przypadki poronień, krwiaki na macicy, czy krwawienia z dróg rodnych.

Konsultacja u ginekologa

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze podczas ciąży?

Z dzisiejszego poradnika wiesz już, czy w pierwszym trymestrze można jeździć na rowerze zwykłym. Tak, jeśli wszystko przebiega prawidłowo. Czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze po górskich trasach? To już nie jest wskazane. Liczy się przede wszystkim to, by aktywność fizyczna była spokojna, umiarkowana. Należy zatem wybierać krótkie, płaskie odcinki. Warto systematycznie robić sobie przerwy i nie zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Trzeba także zadbać o to, aby w czasie jazdy brzuch nie dotykał kierownicy.

Zobacz: Śmierdzący mocz – przyczyny, objawy. Szparagi, alkohol, ciąża

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE

Zmęczenie w ciąży

Jak zwiększyć laktację?

Czy można jeść majonez w ciąży?

Trądzik w ciąży

Pierwsza doba po porodzie

Czy można jeść grzyby w ciąży?

Duszności w ciąży