Strona głównaCiążaCzy w ciąży można latać samolotem — do którego tygodnia?

Czy w ciąży można latać samolotem — do którego tygodnia?

Odpoczynek przez wielu kojarzony jest z odległymi miejscami, w których można się opalić, pozwiedzać zabytki i oderwać się od codziennych obowiązków. Dla wielu pań początek jest bardzo trudny, ponieważ uznają, że w trakcie ciąży muszą zrezygnować z podróży samolotem. Oczywiście to zupełnie naturalne, że ten stan wymaga pewnych modyfikacji, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Czy w ciąży można latać samolotem? Bardzo dużo zależy od samopoczucia, jak i również jej przebiegu .

Zobacz: Czy można jeść śledzie w ciąży? – zalety i wady

Czy w ciąży można latać samolotem?

Wytyczne dotyczące latania samolotem dla kobiet w ciąży zmieniają się co jakiś czas. Wiadomo, że medycyna się wciąż rozwija, co oznacza, że warto kierować się ostatnimi odkryciami, które zapewnią nie tylko odpoczynek, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Obecnie uznaje się, że latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne. Przede wszystkim należy pilnować regularnych wizyt u lekarza prowadzącego ciążę, a także wykonywać wskazane badania. Przed wylotem, warto spytać o zdanie ginekologa, ponieważ jak wiadomo, że ciąża może przebiegać w przeróżny sposób. Koniecznie należy pamiętać o tym, że czasami przeciwwskazaniem będzie to, że kobieta ma problemy z nadciśnieniem. Warto wiedzieć, że bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie, stąd też wizyta u lekarza może nie tylko uspokoić, ale także sprawić, że cały lot będzie przebiegał w poczuciu komfortu. Do ktorego miesiaca ciazy mozna latac? Bardzo wiele zależy od przebiegu ciąży, jak i również samopoczucia kobiety.

Czy latanie w ciąży jest bezpieczne? 

Uznaje się, że podróżowanie w ciąży jest bezpieczne do 37 tygodnia jej trwania. Jednak wielu specjalistów twierdzi, że pełne bezpieczeństwo można mieć jedynie do 32 tygodnia. Z tego właśnie powodu wiele linii lotniczych wymaga zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę, a bez niego kobieta nie zostaje wpuszczona na pokład. Stąd też, jeśli ktoś szuka informacji dotyczących tego,  do ktorego miesiaca ciazy mozna latac? Warto uwzględnić indywidualny stan, ponieważ lekarz na podstawie wyników będzie mógł określić, jak rozwija się płód, ale również, o czym należy pamiętać. Bezpieczeństwo to podstawa, co oznacza, że kobieta musi udać się do specjalisty, by potwierdzić, że rzeczywiście lot będzie bezpieczny. Oczywiście, latanie w pierwszym trymestrze jest praktykowane przez wiele pań. Szczególnie z tego powodu, że większość nie ma świadomości co do swojego odmiennego stanu. Obecnie przemieszczanie się za pomocą samolotu to nie tylko oszczędność czasu, ale bardzo często możliwość pokonania bardzo dużej odległości w ramach zobowiązań zawodowych. Szczególnie dotyczy to pracy w korporacji, gdzie odległości między poszczególnymi oddziałami są bardzo duże. Przebywając na zwolnieniu, można wybrać się na wymarzone wakacje samolotem, pod warunkiem że lekarz na to pozwoli. Latanie w pierwszym trymestrze nie jest powodem do zmartwienia, natomiast w późniejszym czasie warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Samolot kołujący do startu

Zobacz: Śmierdzący mocz – przyczyny, objawy. Szparagi, alkohol, ciąża

Jak przygotować się do lotu będąc w ciąży?

Uznaje się, że latanie samolotem jest bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży. Do którego tygodnia ciąży można latać samolotem? Latanie w pierwszym trymestrze nie ma najczęściej wpływu na przebieg ciąży. Według wielu specjalistów bezpiecznym czasem będzie ten do 32 tygodnia. Obecnie każda kobieta w ciąży powinna mieć stosowane zaświadczenie, które jest wydane przez lekarza. W zależności od wytycznych danej linii lotniczej powinno być ono wydane 72,48 lub 24 godziny, przed planowanym wylotem. W bardzo wielu przypadkach zdarza się, że przewoźnik wymaga nie tylko zaświadczenie od ginekologa w języku polskim, ale także w języku angielskim. Ryanair do ktorego tygodnia ciazy mozna latac? Aktualnie linie w regulaminie mają zawartą informację o tym, że bezpieczne podróżowanie samolotem przez przyszłe matki jest możliwe do 28 tygodnia, natomiast później należy mieć stosowny dokument, który jest wypełniony przez lekarza lub położną. Ryanair do ktorego tygodnia ciazy mozna latac? Właściwie każda linia ma własne wytyczne, dlatego warto udać się do oddziału, lub zadzwonić w tej sprawie i spytać o formalności.

Kiedy nie warto latać samolotem będąc w ciąży?

Podróżowanie samolotem staje się coraz popularniejsze, jednak nie zawsze jest w pełni bezpieczne. Ryanair do ktorego tygodnia ciazy mozna latac? Czy latanie w ciazy jest bezpieczne? Oczywiście, jeśli ciąża przebiega zgodnie z planem, wszystkie wyniki są w normie, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, można udać się w podróż samolotem. Natomiast w sytuacji, gdy pojawiają się problemy zdrowotne, zaburzenia oddychania, czy nawet poważniejsze problemy. Dlatego nie warto narażać siebie i malucha, jeśli przebieg ciąży nie mieści się w granicach normy. Do ktorego miesiaca ciazy mozna latac? Tak naprawdę warto udać się do lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ wiele zależy od jej przebiegu. 

Zobacz: Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę w ciąży?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE