Zmartwieniem wielu mam są problemy z laktacją. Ciężko jednak zdiagnozować je samodzielnie. Mamy zastanawiają się, czy posiadają odpowiednią ilość mleka, czy ich dziecko się najada. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko jest ciągle niespokojne, w coraz krótszych odstępach czasu domaga się pokarmu to faktycznie laktacja może być zbyt słaba. Jak zwiększyć laktację? Co zwiększa laktację? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.
Laktacja – jak ją zwiększyć? Porady
Przyczyną posiadania niewystarczającej ilości pokarmu w piersiach matki może być nadmierna utrata krwi podczas porodu, zaleganie części łożyska, chorowanie na zespół policystycznych jajników, cukrzycę, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, posiadanie zaburzeń hormonalnych, niedorozwój piersi, przebyte operacje lub urazy piersi.
Jak zwiększyć laktację? Jak zwiększyć pokarm w piersiach? Wiele mam zadaje te pytania, ponieważ chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Piersi pracują na zasadzie “popytu i podaży”. Jeśli zapotrzebowanie na pokarm jest duże, czyli często karmisz, a dzidziuś dużo je to produkcja pokarmu powinna się zwiększyć. Jedną z przyczyn osłabienia laktacji może być podawanie pomiędzy karmieniami lub w zastępstwie niektórych karmień mieszanki mlecznej. Ciało posiada zmniejszony sygnał na zapotrzebowanie na pokarm, stąd też produkcja się zmniejsza. Dużą rolę w laktacji odgrywa sposób ssania piersi przez niemowlaka. Jeśli ssanie jest intensywne, częste, tym lepiej radzi sobie z pobieraniem pokarmu, a tym samym musi być go więcej wytwarzane. Jeśli maluch niezbyt dobrze sobie radzi to nie zapominaj o regularnym odciąganiem pokarmu. To działanie zapobiegnie zatrzymaniu lub spowolnieniu laktacji. Są to bardzo istotne porady na to, jak zwiększyć pokarm w piersiach.
Jak rozpoznać, że nie dostarczasz dziecku wystarczającej ilości pokarmu? Pierwszym istotnym symptomem, który będzie nas o tym informował jest powolne przybieranie na wadze. Waż regularnie swoje dziecko. Dziennie powinno przybierać od 20 do 30 g więcej. Po ok. 10. 14. dniach od urodzenia powinno wrócić do swojej masy urodzeniowej. Jeśli zauważyłaś, że waga dziecka stoi w miejscu lub spada do 6. dnia życia, jest to powód do niezwłocznej wizyty u lekarza.
Kolejnym symptomem, który może pomóc Ci zrozumieć, że masz problem z laktacją jest niewystarczająca liczba zużywanych pieluszek. Pieluszki nie są już tak pełne jak na początku? Zgłoś się do lekarza.
Innymi objawami wystarczająco dobrej laktacji jest odwodnienie, które można rozpoznać po ciemnym moczu, suchych wargach i żółtaczce. Apatia, niechęć do jedzenia to także objawy odwodnienia. Może być ono spowodowane przez gorączkę, biegunkę, wymioty, przegrzanie.
Co zwiększa laktację? Co robić?
Jeśli powyższe porady Ci nie pomogły, jedyną słuszną decyzją będzie wizyta u konsultanta laktacyjnego bądź u specjalisty od karmienia piersią. Wtedy dowiesz się, czy problemem jest laktacja. Podczas takiej wizyty, konsultant przeprowadzi dokładny wywiad, a także przeprowadzi obserwację zachowania dziecka podczas pobierania pokarmu. Może okazać się, że dziecko nieprawidłowo chwyta pierś i przez to ma problem z dostatecznym najadaniem się. Doradcy laktacyjni często pomagają dzięki dobraniu odpowiedniej pozycji do karmienia, pokazują jak dobrze przystawiać dziecko do piersi.
Co zwiększa laktację? Jak zwiększyć pokarm w piersiach? Na takiej konsultacji również dostaniesz odpowiedzi na te pytania. Doradcy zalecają, aby podczas karmienia uspokoić noworodka poprzez przytulanie, całowanie, ponieważ takie zachowanie powoduje wydzielanie przez dziecko oksytocyny, czyli hormonu wpływającego na odpowiedni przepływ mleka.
W celu przebiegania prawidłowej laktacji musisz ograniczyć stres. Pomóc może Ci w tym muzyka relaksacyjna. Czasem zdarza się jednak tak, że laktacji nie można bardziej pobudzić. W takiej sytuacji będziesz musiała uzupełniać karmienie o mieszanki mleczne. Dzięki temu dziecko będzie otrzymywało odpowiednią ilość pokarmu.