Jeśli poród dobrze przebiegł, a maluszek i mama są zdrowi, czas wypisania ze szpitala następuje dosyć szybko. W przypadku pierwszego dziecka, macierzyństwo może wprawić młodych rodziców w zagubienie i zakłopotanie. Jest to zupełnie nowe doświadczenie, które diametralnie zmienia życie i wiąże się z odpowiedzialnością za życie małego człowieka. W głowie rodziców rodzi się wiele pytań: czy damy radę, jak sobie poradzimy, czy będziemy dobrze pełnić swoje obowiązki. Pytań jest ogrom. Jest to jednak całkowicie normalne i wynika z troski rodziców oraz tego, że chce się, aby dziecku nie działa się żadna krzywda. Do kogo skierować swoje pytania? Po porodzie zawita do Ciebie położna środowiskowa. Ile wizyt położnej po porodzie jest wskazane? Ile razy przychodzi położna i jak się umówić na patronaż? Jak wygląda wizyta położnej środowiskowej po porodzie? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.
Jak umówić się na wizytę położnej środowiskowej po porodzie?
Wizyta położnej środowiskowej po porodzie ma miejsce po wyjściu mamy z dzieckiem ze szpitala do domu. W trakcie pobytu w szpitalu, matka wypełnia deklarację, w której jasno musi określić, do jakiej przychodzi POZ chce należeć wraz z maluszkiem. Szpital wysyła takie zgłoszenie do wybranej przychodni wraz z kartą szczepień dziecka. Na wizytę położnej środowiskowej po porodzie można umówić się telefonicznie. Czasami zdarza się, że mama może wybrać położną przed porodem. Spotkania mogą odbyć się już w trakcie ciąży. W tym czasie mama będzie mogła poznać odpowiedzi na nurtujące je pytania. Taka możliwość jest jednak zależna od miasta, w którym znajduje się przychodnia.
Wizyty położnej środowiskowej są niezwykle pomocne i cenne. Najczęściej pierwsza wizyta następuje tuż po uzyskaniu informacji, że matka z maluszkiem jest już w domu.
Ilość wizyt położnej środowiskowej po porodzie
Zastanawiasz się, ile razy przychodzi położna po porodzie i ile wizyt położnej po porodzie jest konieczne? Najczęściej położna odwiedza dom, w którym pojawił się nowy członek rodziny aż sześć razy w przeciągu sześciu miesięcy.
Ile razy przychodzi położna po porodzie, jeśli nie jest to pierwszy poród matki? W takiej sytuacji ilość wizyt może się zmniejszyć. Jest to ustalane pomiędzy mamą a położną. Wizyty położnej środowiskowej po porodzie mają służyć mamie i pomóc wdrożyć ją w nowe obowiązki. W przypadku drugiej, czy kolejnej ciąży, obowiązki są doskonale znane, a trudności są o wiele mniejsze niż przy pierwszym dziecku. Pamiętaj jednak, że całkowite zrezygnowanie z wizyt pielęgniarki po porodzie nie jest możliwe. Odmówienie takiej wizyty może skutkować zgłoszeniem do opieki społecznej, ponieważ takie zachowanie może świadczyć o tym, że rodzice źle traktują dziecko.
Jak przygotować się do wizyty patronażowej położnej środowiskowej?
Wiesz już, ile wizyt położnej po porodzie jest konieczne, jednak czy trzeba się jakoś specjalnie do nich przygotowywać? Nie. Należy jedynie mieć na wierzchu wypis ze szpitala swój i dziecka, książeczkę zdrowia dziecka. Pielęgniarka zapozna się z przedstawionymi dokumentami, oceni stan zdrowia dziecka i mamy. Podczas wizyty, pielęgniarka sprawdzi, jak goi się krocze, obkurcza macica oraz, czy krwawienie połogowe jest w normie po porodzie naturalnym. W przypadku cięcia cesarskiego pielęgniarka obejrzy ranę. Jest to konieczne, ponieważ często dochodzi do stanów zapalnych, co wymaga niezwłocznej opieki lekarskiej. Podczas wizyty pielęgniarki po porodzie konieczne jest także wykonanie badania piersi, dzięki któremu położna będzie mogła stwierdzić, czy nie ma zastoju pokarmu. Później położna przystąpi do zbadania dziecka. Składać się będzie na to ocenienie stanu skóry dziecka ( pod kątem żółtaczki, wysypki), kikuta pępowinowego. Ważnym etapem podczas wizyty jest także ocena rozwoju psychomotorycznego i odruchów neurologicznych niemowlęcia. Podczas wizyty położna może poprosić o przystawienie maluszka do piersi. Jest to konieczne, aby stwierdzić, czy mama dobrze czyni ten obowiązek. To bardzo ważne, ponieważ złe trzymanie maluszka może utrudniać mu ssanie, za czym idzie nieprawidłowe przybieranie na wadze. Na pierwszą wizytę składać będzie się także instruktaż przeprowadzania kąpieli, przewijania oraz ubierania dziecka. Pamiętaj, aby zadawać pytania. Nawet te, które wydają Ci się głupie. Najlepiej jeśli podczas wizyty będzie obecny ojciec dziecka. Dzięki temu będzie wiedział, jak prawidłowo pomagać Ci w obowiązkach.