Strona głównaDzieckoJakie zabawki na podwórko?

Jakie zabawki na podwórko?

Obecnie wybór zabawek dziecięcych jest ogromny. Coraz więcej powstających zabawek, oprócz tego, że dają wiele frajdy, to dużo uczą i wpływają na rozwój różnych umiejętności. Zabawki do piaskownicy zachęcają malucha do przebywania na świeżym powietrzu. Tak szeroki asortyment utrudnia wybór odpowiednich zabawek, dlatego podpowiemy jakie zabawki dla dzieci na podwórko dobrze się sprawdzą. Dowiesz się także, jakie zabawki na podwórko dla chłopca będą dobrym wyborem.

Zabawki dla dzieci na podwórko

Jednym z ulubionych miejsc dzieci jest piaskownica. To właśnie tam rozwija się kreatywność dzieci, umiejętności społeczne, koordynacja ruchowa, motoryka, kształtuje się zwinność, cierpliwość. Jakie zabawki dla dzieci na podwórko do piaskownicy?

Piaskownica bez zabawek na pewno nie dostarcza tylu emocji, co ta wyposażona w foremki, grabki, łopatki, kubeczki, koparki, traktorki, przyczepy, młyny. Jeśli zamierzasz wybrać się do osiedlowej piaskownicy, zabierz ulubione zabawki dziecka lub pozwól, aby samo dokonało wyboru. Bawienie się wraz z innymi dziećmi uczy dzielenia się, co oczywiście jest dużą zaletą.

Dzieci przepadają za jeżdżącymi zabawkami. Na rynku widnieje wiele modeli takich zabawek, dzięki czemu mogą cieszyć się nimi zarówno starsze dzieci, jak i te uczące się chodzić. Świetną zabawką dla kilkulatka będzie ciągacz. Daje on dziecku ogromną motywację do pokonywania dłuższych dystansów. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zainteresują się takimi zabawkami jak rower, hulajnoga, czy deskorolka. Oprócz świetnej zabawy te przedmioty zapewnią ruch, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. 

Innym przykładem zabawki na podwórko jest wózek dla dziecka. Jest to zazwyczaj jedna z ulubionych zabawek dziewczynek od dziesiątek lat. Współczesne wózki przypominają wyglądem te dla dorosłych. Występują zarówno w formie spacerówek lub tradycyjnych głębokich wózków. Takie zabawki dla dzieci na podwórko korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny.

Jeśli posiadasz kawałek zielonego ogródka to możesz wyposażyć go w różne zabawki dla dzieci na podwórko. Te, z których dzieci będą na pewno zadowolone to trampolina, basen wodny lub basen z piłkami. Własna piaskownica ze zjeżdżalnią, domki na drzewie bądź na ziemi, mini ścianki wspinaczkowe to także marzenia wielu dzieci. Jeśli jednak nie masz dużego ogrodu i zamontowanie takich zabawek nie wchodzi w grę to warto jest zainwestować w mini kosz do koszykówki, bramke do grania w nogę czy skoczka. Są to zabawki na podwórko dla chłopca, które w razie potrzeby możesz schować do domu i nie będą one zabierały miejsca w Twoim ogrodzie. Tego typu zabawki świetnie integrują z rodzicami, rodzeństwem, kolegami, ale mogą także służyć do zabawy w pojedynkę.

Zabawy na świeżym powietrzu są dla dziecka najważniejszym elementem, ponieważ pozytywnie wpływają na jego zdrowie. Pamiętaj jednak, aby podczas przebywania na podwórku zapewnić swojemu dziecku należytą opiekę. Dzieci lubią eksperymentować i realizować swoje, często niemądre pomysły. Obserwuj swoje dzieci, aby zabawa nie skończyła się tragedią. 

W celu zminimalizowania ryzyka wszelkich niebezpieczeństw kupuj zabawki przeznaczone dla odpowiedniego wieku dziecka. To ważne również z tego względu, że zabawka dla rocznego dziecka szybko znudzi trzylatka. 

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie zabawki na podwórko dla chłopca czy dziewczynki jest jakość produktów. Powinny być one certyfikowane. Tworzywo powinno nie pozostawiać obcych zapachów, mieć łagodne krawędzie, nie być kruche.

Zwróć uwagę na to, aby zabawka dla dzieci na podwórko była zgodna z ich upodobaniami. Jeśli woli przedmioty do aktywności ruchowych to nie zmuszaj dziecka do zabawy w piaskownicy. Nie można zmuszać dziecka np. do zabawy pchaczem. Może się okazać, że jeszcze nie czuje się na tyle pewnie, aby się nim bawić, a zmuszanie tym bardziej może opóźnić ten proces. Dobierz zabawkę zgodnie z przeznaczeniem wiekowym. Starsze dzieci powinny podejmować decyzje samodzielnie. Nietrafiona zabawka szybko pójdzie w odstawkę, a chyba nie o to chodzi rodzicom. 

Jeśli chcesz raz na jakiś czas urozmaicić dziecku atrakcje, możesz zabrać je na basen, do parku trampolin, czy do parku linowego.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE