Strona głównaDzieckoJak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Często widzimy, że dziecko obgryza paznokcie. Ten zły nawyk dotyczy przeważnie tej młodszej części populacji, jednak dorośli także się z nim zmagają. Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci? Czy preparaty i lakiery przeciw obgryzaniu paznokci dla dzieci są skuteczne? Jakie są sposoby na obgryzanie paznokci? Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej.

Co jest przyczyną obgryzania paznokci?

Zastanawiasz się, dlaczego dzieci obgryzają paznokcie? Zazwyczaj ten nawyk pojawia się wraz z przeżywaniem przez dziecko jakiś problemów. Warto jest bardziej niż zwykle zainteresować się losem swojego dziecko. Kiedy dziecko obgryza paznokcie, może to stanowić, że w jego życiu dzieje się coś złego, doskwiera mu samotność, stres, bądź inne emocje. Obgryzanie paznokci pozwala na zminimalizowanie stresu i napięcia nerwowego. Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie? Może to być także ich sposobem na przejście przez budzące niepokój sytuacje, np. kartkówka, czy sprawdzian w szkole, konkurs bądź inne wydarzenia. Może ono oznaczać także, że dziecko jest znudzone. 

Najczęściej zauważa się, że dziecko nabywa ten nawyk podczas zmiany szkoły, w związku z sytuacją życiową ( może przeżywać rozwód rodziców, przeprowadzkę, śmierć kogoś bliskiego, szykanowanie przez rówieśników). 

Gryzienie paznokci ma swoją fachową nazwę – onychofagia. Dzieci często obgryzają paznokcie w taki sposób, że całkowicie pozbawiają ich wolnych końców, co często powoduje rany. Oprócz paznokci mogą gryźć też naskórek wokół. Ten nawyk pojawia się w wieku szkolnym i nastoletnim. Rzadziej jest on zauważalny u dzieci poniżej czwartego roku życia. Dzieci jednocześnie mogą posiadać kilka złych nawyków. Wraz z obgryzaniem paznokci może to być ssanie kciuka, skręcanie włosów wokół palca. Często nawyki mijają wraz z wiekiem. Wiesz już, dlaczego dzieci obgryzają paznokcie, teraz warto dowiedzieć się, jak temu zapobiec.

Jak zapobiec obgryzaniu paznokci?

Zastanawiasz się, jakie są skuteczne sposoby na obgryzanie paznokci. Zanim zaczniesz upominać dziecko, złościć się na nie, przyjrzyj się jego zachowaniu, porozmawiaj. Najprawdopodobniej dziecko zmaga się z jakąś trudnością, o której nie masz pojęcia. Jeśli zauważysz, że dziecko zaczyna obgryzać paznokcie podczas oglądania bajki to nie oznaczu to problemów natury psychicznej. 

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci? Jest to bardzo ważne, aby znaleźć sposób na obgryzanie paznokci, ponieważ brak leczenia niesie ze sobą poważne konsekwencje – wady zgryzu, zapalenie jamy ustnej, zakażenie układu pokarmowego. Pod paznokciami gromadzą się setki, jak nie tysiące bakterii, które w kontakcie z jamą ustną przenoszą się do wnętrza naszego organizmu. Należy uświadomić dziecko o konsekwencjach jego zachowania. Obgryzanie paznokci przyczyna się do infekcji bakteryjnych, wirusowych jak i pasożytniczych. Jest powodem uszkodzenia naskórka, deformacji płytki paznokcia, problemów stomatologicznych i ortodontycznych, brakiem akceptacji przez społeczeństwo ( obgryzanie paznokci jest uznawane za niegrzeczne i nieestetyczne). 

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci? Jakie są sposoby na obgryzanie paznokci? Wcześniej wspomnieliśmy już o bacznej obserwacji zachowania dziecka oraz przyjrzeniu się jego problemów. Samo zastosowanie środków chemicznych nie rozwiąże problemów. Dopiero, kiedy poznasz przyczynę możesz podjąć kolejne kroki. Czasem jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się do psychologa.

Jeśli powodem obgryzania paznokci jest nuda to świetnie sprawdzą się preparaty i lakiery przeciw obgryzaniu paznokci dla dzieci. Mają one gorzki posmak, przez co zniechęcają dziecko do obgryzania paznokci. Pomóc może także przycinanie paznokci na krótko. Jeśli dziecko się nudzi, zajmij mu czas ciekawym zajęciem. Jest wiele przedmiotów, które zajmują ręce dziecka, odwracając uwagę od obgryzania. Może to być np. piłeczka do ściskania, gniotek, plecionki. Możesz także podsunąć dzieciom zdrowe przekąski do chrupania – pestki słonecznika, dyni, suszone owoce, pokrojona w paseczki marchewka. Każde dziecko powinno spędzać sporo czasu na dworze. Energię można spożytkować na jazdę na rowerze, hulajnodze i rolkach. Zapewniaj dziecku takie zajęcia, w których będzie musiało używać rąk. Często zdarza się, że dzięki takiemu wypełnieniu czasu, preparaty i lakiery przeciw obgryzaniu paznokci dla dzieci stają się zbędne, ponieważ problem mija.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE