Kiedy niemowlę wymiotuje, przyprawia to o ogromny niepokój rodziców. Powodem takiego objawu może być niestrawność, alergia lub inne przyczyny. Co oznacza chlustające wymiotowanie niemowląt? Co zrobić, kiedy niemowlę wymiotuje z przejedzenia? Czy wymioty u niemowlaka są groźne? Jak rozpoznać ulewanie a wymiotowanie u niemowlaka? Czy to normalne, że noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym i karmieniu piersią? Jak się zachować, kiedy dziecko wymiotuje wodą? Niemowlę wymiotuje – kiedy do szpitala? Zebraliśmy najczęściej zadawane pytanie odnośnie wymiotów przez rodziców. Poniżej poznasz odpowiedzi.
Co oznacza chlustające wymiotowanie niemowląt?
Chlustające wymiotowanie niemowląt ma miejsce przeważnie wtedy, kiedy dziecko ukończy drugi lub trzeci miesiąc życia. Wynika ono z przerostowego zwężenia odźwiernika, czyli końcowej części żołądka. W celu potwierdzenia, czy faktycznie takie jest pochodzenie chlustającego wymiotowania niemowlęcia konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej. Jeśli hipoteza się potwierdzi, niezwłoczny jest zabieg chirurgiczny.
Czy niemowlę może wymiotować z przejedzenia?
Jedną z przyczyn wymiotów jest zła dieta. Co robić, kiedy niemowlę wymiotuje z przejedzenia? Kluczowa będzie porada u lekarza. Wymioty z przejedzenia są często mylone z ulewaniem po zjedzeniu nadmiaru pokarmu przez maluszka. Jest to sytuacja, którą łatwo da radę opanować. Nerwy na pewno nie rozwiążą tej sytuacji.
Czy przyczyną wymiotów u niemowląt mogą być wady przewodu pokarmowego?
Wymioty u niemowlaka mogą być spowodowane różnymi stanami chorobowymi. Problemu nie należy bagatelizować i jak najszybciej udać się na dokładną diagnostykę. Wymioty u niemowlaka mogą oznaczać np. wgłobienie jelita lub mniej poważne dolegliwości. Dużo zależy od wyglądu, charakteru wymiotów. Należy obserwować objawy.
W przypadku wgłobienia jelita, dziecku towarzyszy silny ból brzuszka, stolec jest śluzowy, z krwią.
Jak rozpoznać ulewanie a wymiotowanie u niemowlaka?
Świeżo upieczeni rodzice często mają problem z rozpoznaniem ulewania a wymiotowania u niemowlaka. Ulewanie następuje bezpośrednio po nakarmieniu i ma postać zjedzonego przed chwilą pokarmu. Czasem jest to tylko odrobina tego, co zjadło, a innym razem całość pokarmu. Ulewanie może mieć miejsce od razu po karmieniu lub dopiero po godzinie. Występuje ono dlatego, ponieważ niemowlaki nie mają wykształconego mięśnia dolnego zwieracza przełyku i dlatego pokarm wraca. Ulewanie a wymiotowanie u niemowlaka? Wymioty mają postać częściowo strawionego pokarmu, są grudkowate. Mogą przypominać biały ser. Zapach jest nieprzyjemny, lekko kwaśny. Wymioty od ulewania różnią się także tym, że wymioty są bardzo gwałtowne, dziecko mocno napina mięśnie brzuszka. Ulewanie jest powolnym procesem. Wydaje się, że jest ono bezpieczne, jednak nie zawsze. Ulewanie powinno zakończyć się po ukończeniu przez dziecko pół roku życia. U starszych dzieci dopuszczalne jest tylko sporadyczne ulewanie. Jeśli jednak okres ulewania mocno się przedłuża, ta sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem. Ulewanie po każdym karmieniu także jest niebezpieczną sytuacją, ponieważ dziecko nie ma szans na prawidłowe przybieranie masy ciała. Najbardziej niepokojąca sytuacja jest wtedy, kiedy w ulanym pokarmie widoczna jest krew.
Noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym i karmieniu piersią – co robić?
Jeśli noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym to konieczna będzie zmiana mleka. Czasem potrzebna jest kilkukrotna zmiana mleka modyfikowanego, aby trafić na to właściwe. W pokarmie mogą znajdować się alergeny, które wywołują wymioty.
W przypadku wymiotowania dziecka po karmieniu piersią nie należy od razu rezygnować z tego sposobu karmienia. Jeśli dziecko wymiotuje, należy częściej przystawiać je do piersi. Zaleca się to robić co 10 minut.
Dziecko wymiotuje wodą – co to oznacza?
Podczas podawania płynów nawadniających, może wydawać się, że dziecko wymiotuje wodą. Jest to ten płyn. Zaleca się, aby podawać go w małych porcjach, aby dziecko przyjęło go jak najwięcej, co zapobiegnie odwodnieniu. Duże porcje szybciej wywołują wymioty.
Niemowlę wymiotuje – kiedy należy udać się do szpitala?
Niemowlę wymiotuje – kiedy do szpitala? Pytają zmartwieni rodzice. Wymioty powodują odwodnienie organizmu, które cechuje się suchością śluzówek, zmniejszeniem ilości oddawanego moczu, apatią, zapadniętymi gałkami ocznymi, płaczem bez łez, znaczną utratą masy ciała lub zahamowaniem jej przyrostu. Są to niewątpliwie sygnały do udania się do szpitala.