Powszechnie uważa się, że rumiane dziecko, z czerwonymi policzkami, to symbol zdrowia. Niestety rzeczywistość okazuje się trochę inna. Czerwone policzki u niemowlaka mogą być objawem choroby. Przyczyn pojawiania się wypieków na twarzy u dziecka może być bardzo wiele. Począwszy od podrażnienia zimnym powietrzem lub nadmiarem słońca, poprzez choroby alergiczne, aż po zakażenia wirusowe. Jak rozpoznać, jakie są przyczyny czerwonych policzków u dziecka?
Możliwe przyczyny czerwonych policzków u dziecka
Jak już wiadomo przyczyn wypieków na twarzy bez gorączki może być kilka. Dokładna obserwacja dziecka pomaga określić przyczynę czerwonych policzków u dziecka. Jeśli maluch przebywał długo na świeżym powietrzu w mroźny i wietrzny dzień, być może przyczyną zaczerwienienia jest podrażnienie wywołane niską temperaturą powietrza i wiatrem. Podobnie może się zdarzyć, jeśli niemowlę było zbyt długo narażone na działanie promieni słonecznych. Czerwone plamy na policzkach u dziecka czasami towarzyszą ząbkowaniu. Jeżeli dziecko mocno się ślini, jest niespokojne, wkłada wszystko do buzi, a przy tym ma zaczerwienione policzki, być może rozpoczęło się wyrzynanie zębów. W takim przypadku, po pojawieniu się ząbka, policzki powinny przybrać normalny odcień.
Czerwone policzki u niemowlaka – czy to alergia?
Czerwone policzki u dziecka mogą zwiastować alergię. Przyczyn alergii może być wiele. Być może czerwone policzki są spowodowane skazą białkową. Skaza białkowa to inaczej alergia na białko mleka krowiego, znajdujące się w mleku oraz jego przetworach. Najczęściej pojawiają się wtedy także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czerwone plamy na policzkach mogą być jednak jednym z pierwszych objawów. W przypadku skazy białkowej konieczne jest całkowite wyeliminowanie mleka i przetworów z diety dziecka lub w przypadku niemowląt karmionych piersią, z diety matki karmiącej.
Jeśli oprócz czerwonych policzków, na ciele dziecka pojawiają się inne przesuszone i swędzące zmiany, np. w zgięciach łokci, na kolanach, na zewnętrznej powierzchni dłoni i stóp, wtedy możemy mieć do czynienia z atopowym zapaleniem skóry. Przypadłość ta jest dziedziczna, zatem jeśli któryś z rodziców cierpi na AZS, można się spodziewać, że ta choroba wystąpi także u dziecka. Zmiany atopowe należy smarować łagodzącymi preparatami, przeznaczonymi do tego rodzaju skóry. Przyczyną AZS mogą być alergie pokarmowe, a także alergeny wziewne, takie jak kurz lub pyłki. Dziecko może także reagować alergicznie na środki higieny oraz inne kosmetyki.
Czerwone plamy na policzkach u dziecka – może to wirus?
Czerwone policzki u dziecka mogą zwiastować początek choroby, wywołanej zakażeniem wirusowym. Do najczęściej spotykanych zaliczyć należy trzydniówkę oraz rumień zakaźny. Zaczerwienione policzki, spowodowane wystąpieniem rumienia nagłego, czyli trzydniówki, mają postać małej, grudkowatej wysypki, która przenosi się także na ramiona, tułów i pośladki. W tym przypadku dziecko ma także gorączkę. Rumień zakaźny charakteryzuje się wystąpieniem czerwonych plam na twarzy, głównie na policzkach, bez okolic wokół ust. Plamki po jakimś czasie bledną, najpierw w centralnej części, pozostawiając charakterystyczne rumieniowe obrączki. Czerwona wysypka może przebiegać bez gorączki. Jeśli gorączka wystąpi, należy podawać dziecku leki przeciwgorączkowe.
Czym smarować czerwone policzki u niemowlaka?
Jak już wiadomo, przyczyn czerwonych policzków u dziecka może być wiele. Mogą one być oznaką ząbkowania, skazy białkowej, alergii i atopowego zapalenia skóry lub choroby wirusowej. Może się zdarzyć, że czerwone plamy na policzkach bez gorączki, to wynik podrażnienia wiatrem i zimnem lub słońcem. W każdej z tych sytuacji należy postępować w inny sposób. Czym smarować czerwone policzki u niemowlaka? Jeśli zaczerwienione policzki to wynik podrażnienia, należy stosować kremy łagodzące podrażnienia. Jeżeli mamy do czynienia z alergią, najważniejsze jest znalezienie jej źródła. Podobnie jest w przypadku AZS. Zaczerwienione policzki mogą w tym przypadku swędzieć, dlatego najważniejszym zadaniem jest przyniesienie ulgi dziecku. Poleca się stosowanie emolientów oraz maści, łagodzących świąd. W przypadku zakażeń wirusowych zmiany także mogą swędzieć. Należy zatem stosować kremy i maści łagodzące swędzenie.