Telewizja określana jest jako “okno na świat” i niewątpliwe jest to prawda. Dzięki telewizji można wejść w posiadanie wielu informacji o kraju i świecie. Oprócz funkcji informacyjnej pełni funkcję rozrywkową i edukacyjną. W pokojach dziecięcych oprócz zabawek, często widnieje telewizor. Czy niemowlę może oglądać telewizor? Jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka? Czy są specjalne telewizory dla dzieci? Co opisują badania dotyczące oglądania telewizji przez dzieci? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniższej.
Dziecko przed telewizorem – czy to dobra rozrywka?
Wielu rodziców waha się czy telewizor dla dzieci to sprzęt AGD, który powinien znajdować się w pokoju. Długotrwałe przebywanie dziecka przed telewizorem, bez kontroli rodzicielskiej niestety niesie ze sobą więcej szkody, aniżeli pożytku. Dzieci bardzo szybko lgną do urządzeń elektronicznych i jest to zupełnie normalne. Trudno wymagać, aby w skomputeryzowanym świecie dziecko nie miało styczności z telewizorem, komputerem czy telefonem. Dziecko przed telewizorem to częsty widok. Zarówno maluchy, nastolatkowie, jak i dorośli korzystają z tej formy rozrywki po wielogodzinnej nauce, pobycie w pracy, czy ciężkim dniu. W niektórych domach telewizor ciągle słychać w tle. Nie jest to zdrowe, a na pewno w domu, w którym mieszkają dzieci.
Co powoduje nieumiarkowane oglądanie telewizji przez dzieci?
Jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka? Wiele zależy od tego, w jakiej formie oraz ile czasu spędza dziecko przed telewizorem, i czy używa ono różnych aplikacji wspierających. Najważniejsze jest tutaj podejście rodziców do tego zagadnienia. To od nich zależy, na co będą pozwalać dziecku. Posadzenie dziecka przed telewizorem jest bardzo wygodne, rodzice mogą przez kilka godzin odetchnąć. Jednak w taki sposób pozbawiają dzieci możliwości cieszenia się tym, co najważniejsze, czyli kontaktem z rówieśnikami, rozmową, dzieleniem się przeżyciami, przebywaniem na świeżym powietrzu. Kiedy dziecko jest przed telewizorem to oczywiście jest spokój, jednak po tym czasie, dziecko będzie wydzielać tę skumulowaną energię w domu. Jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka? Dziecko staje się pobudzone, przebodźcowane, nerwowe, agresywne, nadwrażliwe na dźwięki i obrazy, ma zaburzenia psychoruchowe, zaburzenia koncentracji. Badania o oglądaniu telewizji przez dzieci potwierdzają, że nadmierne oglądanie powoduje zaburzenia snu, obniża nastrój, negatywne wpływa na kontakty z kolegami i koleżankami.
Oglądanie telewizji przez niemowlaka
Czy niemowlę może oglądać telewizję? Niestety. Z takiego zajęcia należy zrezygnować. Im później dziecko zacznie przebywać z elektroniką, tym lepiej. 12 pierwszych miesięcy życia to czas, w którym dziecko wcale nie powinno spędzać czasu przed telewizorem. Dźwięki, migoczące obrazy działają na niemowlę rozpraszająco. Dziecko staje się przebodźcowane. Jego uwaga niepotrzebnie skupia się tylko na telewizji. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy niemowlę może oglądać telewizję, to w poniższej treści dowiesz się, co mówią o tym badania.
Badania dotyczące oglądania telewizji przez dzieci
Amerykańscy naukowcy wykonali badania o oglądaniu telewizji przez dzieci. Wynika z nich, że dzieci od drugiego do piątego roku życia spędzają ponad pięć godzin tygodniowo przed telewizorem. Istnieją skrajne przypadki, gdzie dzieci przebywają aż do od pięciu do sześciu godzin dziennie oglądając telewizję. Badania potwierdzają, że przebywanie dziecka przed telewizorem to rodzaj transu, w którym dziecko wyłącza myślenie, przez co rozwój zostaje zahamowywany. Większość dzieci zamiast książek, aktywności fizycznych, malowania wybierze telewizję, dlatego tak ważne jest kontrolowanie czasu spędzanego przez dzieci przed telewizorem. Jego oglądanie przyczynia się do bierności, braku ruchu, co powoduje otyłość. Badania dowodzą, że telewizja to jeden z powodów otyłości dzieci. Oglądanie filmów czy bajek zachęca do podjadania przekąsek. Reklamy także mogą napędzić sporego apetytu.
Jaki telewizor powinno mieć dziecko?
Telewizor dla dzieci powinien posiadać wyłącznie programy przeznaczone dla dzieci. Dobre wrażenia wizualne zapewni rozdzielczość 4K Ultra HD. Barwy są wtedy bardzo zbliżone do tych naturalnych. Należy zwrócić uwagę także na częstotliwość. Im wyższa, tym płynniej przechodzą sceny na ekranie. Telewizor dla dzieci z wbudowanym HDR – em zapewnia szeroki zakres dynamiki tonalnej, co oznacza, że kontrast jest znakomity.