Strona głównaDzieckoZatwardzenie u niemowlaka - co robić?

Zatwardzenie u niemowlaka – co robić?

Po narodzinach dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu pokarmowego i wydalniczego. Wiąże się to z problemami z wypróżnianiem. Zazwyczaj zaburzenia tego typu są przejściowe i wraz z upływem czasu doskwierają dziecku coraz rzadziej. Co na zatwardzenie u niemowlaka dobrze się sprawdzi? Czy zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety to normalna reakcja? Jak sprawdza się rumianek na zaparcia u niemowląt? Co jest przyczyną twardego stolca u niemowlaka? Jak wywołać kupkę? Czy istnieją domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka? Co robić w przypadku zatwardzenia u niemowlaka karmionego piersią? Czy zatwardzenie u niemowlaka po marchewce to normalne? Jak powinna wyglądać kupka niemowlaka po rozszerzeniu diety? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te pytania, zostań z nami i przeczytaj poniższą treść artykułu.

Zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety?

Twardy stolec u niemowlaka to częsty powód niepokoju rodziców, a tym samym przyczyna porad u specjalisty. Czym tak naprawdę jest zatwardzenie? To oddawanie twardego, zbitego stolca w większych niż dotychczas odstępach czasowych. Wymaga ono ogromnego wysiłku. Zatwardzenie u dziecka uznaje się jeśli, czas pomiędzy oddawaniem stolca wynosi minimum 3 dni. U niemowląt sytuacja wygląda nieco inaczej i jest ciężka do sklasyfikowania. Wszystko zależy od etapu rozwoju niemowlęcia i wykształcenia układu pokarmowego. Niektóre niemowlaki wypróżniają się tuż po karmieniu, inne kilka razy dziennie, a inne co kilka dni. Kupka niemowlęcia powinna mieć płynną konsystencję. Zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety to bardzo częsta przypadłość. Częstotliwość kupek zmniejsza się do do jednej lub dwóch dziennie. Powodem zatwardzeń może być przejście z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym. Często zauważa się zatwardzenie u niemowlaka po marchewce. W celu zdiagnozowania, czy dany system wypróżniania dziecka sprowadza się do zatwardzenia, opracowano cztery kryteria rzymskie, które monitoruje się przez miesiąc. Składa się na nie: liczba wypróżnień na tydzień (2 lub mniej) retencja stolca, duża ilość zalegających mas kałowych oraz wypróżnienia bolesne, wymagające włożenia nadmiernego wysiłku. Zaparcia to niemiłe doświadczenie dla dzieci, ponieważ przeważnie łączy się także z wzdęciami, bólami brzucha i rozdrażnieniem. Wysiłek i niemożność oddania stolca to stres, nerwy i duży dyskomfort. Czasami dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej w odbycie w wyniku otarć przez twardy stolec u niemowlaka. Kupka u niemowlaka po rozszerzeniu diety zazwyczaj się zmienia. Jednak, aby zapobiegać zatwardzeniom należy wprowadzać nowe pokarmy stopniowo.

Co na zatwardzenie u niemowlaka?

Co robić w przypadku zatwardzenia u niemowlaka karmionego piersią? Co na zatwardzenie u dziecka? Czy istnieją dobre domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka? Wszystko zależy od wieku niemowlęcia. Konieczne jest wprowadzenie lekkiej diety, często też leczenia farmakologicznego. Zdarza się, że konieczna jest pomoc psychologa. Zatwardzenie u dziecka to duże cierpienie, z którym wiąże się wiele negatywnych emocji, a nawet traum.

Domowym sposobem na zatwardzenie u dziecka jest rumianek. Ma on bardzo dobre działanie. Można go kupić zarówno w aptece i sklepach zielarskich. Sprawdź jednak, czy dana herbata jest odpowiednia dla wieku Twojego dziecka. Rumianek na zaparcia u niemowląt usprawnia działanie układu pokarmowego i często radzi sobie nawet z zatwardzeniem u niemowlaka po marchewce. Z domowych sposobów na zatwardzenie u dziecka poleca się także podawanie naparu z koperku. Nawadnianie do klucz do sukcesu. 

Jak wywołać kupkę u niemowlaka?

Co robić w przypadku zatwardzenia u niemowlaka karmionego piersią? Jak wywołać kupkę u niemowlaka? Wymasuj brzuszek od pęka w górę. Ruchy powinny być koliste, delikatne, a zarazem energiczne, aby pobudzić układ pokarmowy do pracy. Co na zatwardzenie u niemowlaka? Co robić? Warto jest także położyć dziecko na plecach i ruszać nogami maluszkami zataczając koła. Ta metoda usprawnia działanie mięśni żołądka. Ciepła kąpiel także powinna powinna pomóc w przypadku zatwardzenia u niemowlaka karmionego piersią. Oprócz karmienia piersią i mlekiem modyfikowanym należy też w takich przypadkach nawadniać dziecko wodą. Powinna być przegotowana i wystudzona. Jeśli mimo wszelkich prób problemy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku dzieci, które mają ukończony 1. rok życia, zazwyczaj w pierwszej kolejności zalecane jest stosowanie czopków glicerynowych.

Leczenie tych, wydawałoby się niezbyt uciążliwych dolegliwości, bywa czasami nieco trudniejsze, dlatego też nie należy bagatelizować problemu i jak najszybciej spróbować przynieść dziecku ulgę. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE