Wysypka u niemowlaka i inne zmiany skórne bardzo często pojawiają się na skórze w pierwszych miesiącach życia dziecka. Pomimo że jest to powszechny problem, zawsze wzbudza on zaniepokojenie rodziców. Czy rzeczywiście wysypka u niemowlaka jest powodem do niepokoju? Wiele zależy od występowania innych czynników, takich jak gorączka, nerwowość, brak apetytu malucha. W wielu wypadkach jednak nie jest to nic groźnego.
Wysypka u niemowlaka – możliwe przyczyny
Zmiany skórne u niemowlaka i małego dziecka to bardzo częsty problem. Każdy rodzic prędzej lub później zdaje sobie sprawę, że przysłowiowa skóra gładka jak pupa niemowlaka, to tylko legenda. Skóra noworodka nie jest zwykle doskonała. Zaczerwienienia, krostki, wypryski u noworodka są związane z przebytym przez dziecko porodem. Co więcej, gruczoły potowe noworodka nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Wysypka może pojawić się na twarzy i głowie u niemowlaka, a także na brzuchu i plecach, w pachwinach i każdym innym miejscu. Jakie są przyczyny wysypki u niemowlaka? Okazuje się, że tych przyczyn może być bardzo wiele. Dlatego należy zawsze pilnie obserwować wszelkie pojawiające się na skórze zmiany. Jeśli wysypka na twarzy lub na ciele niemowlaka nie znika po jednej dobie, a co więcej, bardziej się zaostrza, najlepiej skonsultować się z pediatrą. Szczególnie niepokojące dla rodziców są wysypka na brzuchu oraz wysypka na plecach u niemowlaka. Mogą one bowiem zwiastować zakaźne choroby wieku dziecięcego. Jeśli dodatkowo pojawia się gorączka, rzeczywiście może dziać się coś złego i lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza. Przyczyną wysypki mogą być alergie pokarmowe lub kontaktowe, w tym alergia na białka mleka krowiego. W trakcie rozszerzania diety dziecka warto obserwować skórę dziecka, aby wychwycić uczulenie na składniki nowych pokarmów. Czasami przyczyną wysypki na brzuchu lub w pachwinach i fałdach skórnych jest przegrzanie. Pojawiają się wtedy potówki – wysypka w postaci czerwonych drobnych krostek, wypełnionych płynem surowiczym lub ropą.
Wysypka u niemowlaka na twarzy i głowie
Wysypka na głowie i twarzy u niemowlaka budzi zwykle szczególny niepokój rodziców. Tymczasem także w tym przypadku przyczyn może być wiele, a nie zawsze są one niepokojące. Przyczyną wysypki może być ciemieniucha, choroba wywoływana przez nadmierną produkcję łoju. Bardzo często wysypkę wywołują nietolerancje pokarmowe. Reakcja alergiczna może także wywoływać bóle brzucha, biegunkę lub wymioty. Swędząca, nawracająca wysypka jest często objawem atopowego zapalenia skóry. Skóra na głowie i policzkach, na łokciach i kolanach oraz czasem na tułowiu staje się szorstka i przesuszona. Alergię lub AZS może spowodować także kontakt ze środkami do higieny, pieluchami, proszkiem do prania. Przyczyną nieestetycznej wysypki może być trądzik niemowlęcy lub noworodkowy – gdy pojawia się już w 1. miesiącu życia dziecka. Niestety, jak się okazuje, ta choroba dotyczy nie tylko okresu dojrzewania i dorosłych. Zmiany skórne umiejscowione są w tym przypadku na czole i policzkach oraz brodzie. Na szczęście zwykle szybko się goją i nie pozostawiają blizn.
Jak dbać o skórę, gdy pojawi się wysypka na twarzy lub ciele niemowlaka?
Gdy pojawi się wysypka u niemowlaka na twarzy i głowie bądź innych częściach ciała dziecka, należy ją dokładnie obserwować. Rodzic powinien zwrócić uwagę, czy są to pojedyncze wykwity, czy liczne, jaki mają kształt oraz kolor. Warto sprawdzić, czy skóra jest gładka, czy też szorstka. Jeśli wysypka u niemowlaka pojawia się często, najlepiej stosować do pielęgnacji specjalne dermokosmetyki – emolienty. Preparaty te nawilżają skórę, a dodatkowo są dokładnie przebadane pod kątem dermatologicznym. W aptekach dostępne są także liczne kosmetyki do pielęgnacji podrażnionej skóry, w postaci kremów, maści, balsamów i zasypek. Jeśli pojawia się wysypka na plecach niemowlaka, należy częściej układać dziecko na boku, aby skóra mogła oddychać. Warto sprawdzić skład pościeli, gdyż najzdrowsza jest taka, która składa się z czystej bawełny. Ten sam problem dotyczy także ubranek niemowlęcych. Należy wybierać takie, które nie zawierają w składzie włókien syntetycznych.