Strona głównaDzieckoCiemieniucha na brwiach

Ciemieniucha na brwiach

Ciemieniucha to znane wśród rodziców zjawisko, jednak mimo jej powszechności, wielu rodziców jest zmartwionych, kiedy dostrzeże ją u swojego dziecka. Co to ciemieniucha? Jakie są przyczyny jej powstania? Kiedy się pojawia? Czy ciemieniucha u 3 latka to normalne? Jak wygląda ciemieniucha na brwiach, czole, twarzy niemowlaka? Gdzie można zobaczyć zdjęcia? Jak się pozbyć ciemieniuchy? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści naszego artykułu. Zostań z nami.

Co to jest ciemieniucha? Jakie są etapy jej powstawania?

Zastanawiasz się, co to ciemieniucha? To żółte lub brązowe płaty, które pojawiają się na owłosionej skórze niemowlaka w miejscach ciemiączka. Zdarza się, że powstaje w fałdach nosowo – wargowych, dołach pachowych, za uszami, na brwiach, powiekach i twarzy. Co to ciemieniucha? Jakie są przyczyny jej powstawania? Kiedy powstaje? Jej geneza jest dosyć prosta.Gruczoły łojowe dzieci, które przyszły na świat bardzo pobudzają się do pracy. Wynika to z wydzielania przez mamę hormonów w trakcie ciąży. Łój wydostaje się powierzchnię skóry, następnie zasycha, a później powstaje żółta lub brązowa skorupka. Niektórzy lekarze twierdzą, że jest to bardzo delikatne łojotokowe zapalenie skóry. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym stwierdzeniem. Dokładna przyczyna tworzenia się ciemieniuchy na główce dziecka nie jest znana. Istnieje zależność, w której potwierdza się, że na tę przypadłość cierpią dzieci ze skłonnościami do atopowego zapalenia skóry. Bardziej narażone są na nią niemowlaki urodzone wiosną lub jesienią. Wynika to z intensywniejszej pracy gruczołów łojowych w tym okresie. Temperatura ma duże znaczenie. 

Badania mówią, że aż 70 % niemowlaków mających ukończone trzy miesiące cierpią na ciemieniuchę. Jeśli do tego czasu ciemieniucha nie pojawiła się u Twojego dziecka, to wraz z wiekiem ryzyko maleje. Jedynie 7% dzieci w wieku dwóch lat doświadcza problemów z ciemieniuchą. Jeśli nie wiesz, jak wygląda ciemieniucha na brwiach, czy innej części twarzy, możesz znaleźć wiele zdjęć w internecie.

Ciemieniucha – czy można jej przeciwdziałać?

Ciemieniucha na brwiach, czole, twarzy u niemowlaka, czy u 3 latka nie wygląda zbyt dobrze, dlatego wielu rodziców martwi się, czy dotknie to ich dziecka. Czy można przeciwdziałać? Niestety nie ma żadnego sposoby na zapobieganie jej pojawieniu się. Mówi się, że ryzyko pojawienia się ciemieniuchy na twarzy, czole, brwiach, czy główce zmniejsza smarowanie oliwką. Mamy twierdzą, że istotny wpływ ma także niedopuszczanie do przegrzewania główki dziecka. Zbyt wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe do pracy. Zrezygnuj ze zbyt grubych czapek. Pamiętaj, aby tkaniny, z której wykonane są czapki były naturalne i przewiewne. 

Jakie są sposoby leczenia ciemieniuchy?

Jak się pozbyć ciemieniuchy? Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na jej wyeliminowanie? Jeśli ciemieniucha nie wywołuje świądu skóry nie podlega ona leczeniu. Małe dzieci często nie dostrzegają ciemieniuchy w postaci żółtej czy brązowej skorupki. W przypadku łagodnych zmian nie usuwaj ich z główki dziecka. Jak się pozbyć ciemieniuchy, kiedy zmiany są duże? Do tego celu będzie potrzebna Ci szczoteczka z miękkim włosiem. Za jej pomocą możesz wyczesać zmiany. Najlepiej jest robić to po kąpieli, kiedy skorupka jest rozmiękczona. 15 minut przed kąpielą natrzyj oliwką ciemieniuchę na brwiach, twarzy i czole u niemowlaka. 

Niektórzy chwalą sobie olej kokosowy lub zmiękczone otręby pszenne, zamiast oliwki. 

Ciemieniuchę u 3 latka należy dokładnie umyć szamponem dla dzieci. Ważna jest regularność w celu zachowania higieny skóry głowy.

Babcie zapewne poradzą Ci, abyś posypała główkę dziecka mąką ziemniaczaną lub pudrem. Te produkty zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się skóry głowy. Jeśli nie jesteś przekonana co do tej metody, w aptece możesz zakupić kremy nawilżające przeznaczone do skóry dziecka. Usuwanie ciemieniuchy to długotrwały proces. Nie martw się, jeśli jedno szczotkowanie nie przyniesie efektów. Zazwyczaj pozbywanie się ciemieniuchy trwa ok. dwa tygodnie. To, że się jej pozbędziesz, nie oznacza, że za chwilę nie pojawi się ona ponownie. W pogotowiu miej zawsze oliwkę oraz szczotkę z miękkim włosiem. 

Kiedy udać się do lekarza, jeśli problem nie ustępuje?

Jeśli pomimo Twoich starań i upłynięciu dwóch tygodni, ciemieniucha nie ustępuje, udaj się na konsultacje do lekarza. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE