Budując swój wymarzony dom niejednokrotnie najmniejsze detale są ustalane z architektem po to aby żyło się w nim jak najlepiej. Coraz więcej budownictwa stawia na nowoczesność i design co za tym idzie minimalizm. Ceny mieszkań czy działek z roku na rok drożeją – stąd ludzie decydują się na mniejszy metraż, który również zaspokoi ich potrzeby. Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom część mieszkańców w celu zaoszczędzenia powierzchni decyduje się na ogrzewanie podłogowe lub ogrzewanie podczerwienią. Na czym dokładnie polega ten proces i czy jest szkodliwy dla zdrowia? Ogrzewanie podczerwienią nie jest szkodliwe i poleca się zarówno do mieszkań czy domów – nie ma żadnych przeciwwskazań co do wymiarów lub predyspozycji. Można je zakupić i dobrać do potrzeb indywidualnych.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?
Wiele osób ma wątpliwości co do funkcjonowania ogrzewania na podczerwień, gdyż wiążą się z tym obawy o zdrowie. Czy zatem ogrzewanie podczerwienią jest szkodliwe? Ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, ale podnosi temperaturę ciała znajdującej się tam osoby. Od bardzo dawna lampy na podczerwień wykorzystywane są w medycynie, dlatego z pewnością można stwierdzić, że nie są one szkodliwe. Wielu specjalistów zapewnia, że nie powinno być to przedmiotem obaw. Promieniowanie podczerwone będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików, którzy cierpią z powodu ulatniającego się kurzu bądź suchości w pomieszczeniach. Zauważono, że stosując promieniowanie podczerwone znikoma jest szkodliwość dla organizmu, a nawet zaobserwowano poprawę kondycji skóry czy też samopoczucia. Dzięki bezpośredniemu ogrzewaniu ciała unikamy sytuacji ogrzewania powietrza, a co za tym idzie jego wysuszenia. Stosując ogrzewanie podczerwienią w łatwy sposób pozbędziesz się zgrzybiałych i wilgotnych ścian bez obaw o szkodliwe skutki dla zdrowia.
Promieniowanie podczerwone a skutki uboczne
Dla wielu z nas słowo promieniowanie budzi wiele negatywnych emocji – jednak w tym przypadku nie należy kojarzyć promieniowania rentgenowskiego czy też atomowego z promieniowaniem podczerwonym. Producenci ogrzewania podczerwienią zapewniają, że przy prawidłowym korzystaniu z urządzenia nie jest możliwe występowanie skutków ubocznych. A więc kiedy mogą wystąpić skutki uboczne i czy będą one szkodliwe dla zdrowia? Tylko w przypadku złego lub zbyt bliskiego ustawienia urządzenia oraz wystawienia na długotrwałą ekspozycję na działanie promieniowania podczerwienią może dojść do nagrzania ciała czy przedmiotów. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji warto zabezpieczyć urządzenie oraz ustawić je w odpowiedniej odległości zgodnie z zaleceniami producenta.
Ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe?
Decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy mieć świadomość, że z jednej strony jest to wygodny sposób na ogrzanie mieszkania, ale z drugiej ma swoje minusy. Czy ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe? Może się okazać, że korzystanie z ogrzewania podłogowego jest niezdrowe dla alergików. Ciepło oddawane ulatnia się ku górze przez co kurz jest roznoszony po całym pomieszczeniu. Wiele osób może mieć obawy – słusznie, jednak ruchy te są na tyle minimalistyczne, że nie powinno to przeszkodzić w normalnym funkcjonowaniu. Kolejnym skutkiem ubocznym przy stosowaniu ogrzewania podłogowego mogą być problemy z zasypianiem lub z opuchniętymi nogami. Ten drugi skutek może być niezdrowy dla organizmu. W normalnych warunkach temperatura przy podłodze jest zdecydowanie chłodniejsza, natomiast przy ogrzewaniu podłogowym nie mamy za dużego pola manewru, dlatego decydując się na to ogrzewanie musimy mieć świadomość występowania tego typu szkodliwości.
Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?
Ogrzewanie podłogowe oprócz kilku wad, które mogą wpływać na zdrowie ma też swoje zalety. Dobrze położone ogrzewanie podłogowe wpływa korzystnie na samopoczucie domowników. Zdecydowanie poleca się je dla osób, które uwielbiają ciepło w okolicach nóg, natomiast chłodniejszy powiew w okolicach głowy. Idealnie sprawdzi się w zimę, kiedy trzeba bardziej zadbać o swoje zdrowie – dzięki ogrzewaniu podłogowemu temperatura ciała będzie stała i nie dojdzie do wychłodzenia organizmu.