Strona głównaDzieckoZez u niemowlaka - co robić?

Zez u niemowlaka – co robić?

Młodzi rodzice zwykle bacznie obserwują swoje nowo narodzone dziecko, obawiając się, czy nie przeoczą ważnego problemu zdrowotnego. Szczególne zaniepokojenie wywołuje sytuacja, gdy noworodek zezuje. Czy uciekające oko u niemowlaka to poważny problem zdrowotny, zwiastujący chorobę oczu i długotrwałe leczenie? Jak rozpoznać zeza u niemowlaka?

Czy trzeba się niepokoić, gdy noworodek zezuje?

Gdy rodzice zauważą, że niemowlę robi zeza, zwykle wpadają w panikę. Obawiają się, że ich dziecko będzie oszpecone oraz że czeka go skomplikowane i długie leczenie. Jak wiadomo, zez nie jest tylko defektem estetycznym. Jest to bardzo poważne schorzenie, które nieleczone może mieć różnorodne konsekwencje, nawet w postaci słabszego widzenia. Czy jednak uciekające oko u niemowlaka zawsze zwiastuje problemy ze wzrokiem? Okazuje się, że najczęściej nie ma się o co martwić. Zez jest zjawiskiem całkowicie normalnym u noworodków oraz we wczesnym okresie niemowlęcym. Noworodki często zezują, a zez u niemowlaka ma charakter fizjologiczny. Kiedy zatem zwyczaj zezowania powinien zaniknąć? Jak rozpoznać chorobę oczu?

Dlaczego niemowlę robi zeza?

Uciekające oko u niemowlaka zwykle jest zjawiskiem normalnym. Co jest przyczyną zeza u malutkiego dziecka? Noworodki zezują, ponieważ w pierwszych miesiącach życia ich zmysł wzroku nie jest jeszcze całkowicie wykształcony. Niemowlę nie widzi ostro, zwykle przedmioty zlewają się z tłem. Noworodek nie rozróżnia barw, widzi jedynie odcienie szarości. Pierwsze kolory dziecko rozpoznaje po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Zez w tym okresie ma charakter fizjologiczny. Spowodowany jest przez słabe mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych. Dlatego niemowlę nie może utrzymać wzroku równoległego i skupić wzroku na jednym przedmiocie. W efekcie tego jedno oczko często ucieka w bok. Zez powinien zaniknąć po ukończeniu przez dziecko 3. miesiąca życia. Wtedy też dziecko zaczyna dostrzegać szczegóły z najbliższego otoczenia oraz na przykład rozpoznawać mimikę twarzy.

Zez u 3-miesięcznego niemowlaka, kiedy do lekarza?

Zez u dziecka poniżej 3. miesiąca życia zwykle nie powinien wywoływać niepokoju. U 3-miesięcznego niemowlęcia zez powinien ustępować, bo wtedy gałki oczne osiągają już dojrzałość. Najczęściej, gdy dziecko skończy pół roku, potrafi już patrzeć na wprost. Zez u 3-miesięcznego niemowlaka nie powinien zatem szczególnie niepokoić rodziców. Nawet po ukończeniu pół roku niemowlę może zezować, gdy obserwuje rzeczy znajdujące się blisko jego twarzy. Dlaczego tak się dzieje? Niemowlę ma skłonność do ustawiania gałek ocznych zbieżnie, gdy patrzy na przedmioty z bliska. Objaw ten zanika najpóźniej po ukończeniu 1. roku życia, wtedy dziecko powinno umieć odpowiednio skupiać wzrok na przedmiocie. Kiedy zatem udać się do lekarza, gdy zauważymy, że nasze niemowlę robi zeza? Każdy niepokojący objaw warto skonsultować z pediatrą podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Niepokój może wzbudzać zez utrzymujący się po skończeniu przez dziecko pół roku. Zdarza się, że zez jest jednak wywołany przez konkretne schorzenie i konieczne jest jak najszybsze leczenie.

Jakie są przyczyny uciekającego oka u niemowlaka?

Przyczyn zeza u niemowlęcia może być bardzo wiele. Jeśli zauważymy objawy, które nas zaniepokoją, wtedy wizyta u specjalisty jest konieczna. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Do lekarza należy zwrócić się po pomoc, kiedy zez pojawi się nagle. Jeśli zauważymy, że niemowlę zezuje, a  dodatkowo mruży oczy lub przekrzywia główkę, trzeba udać się do pediatry. Warto jak najwcześniej skonsultować się ze specjalistą, jeśli w naszej rodzinie są osoby, które mają lub leczyły się z powodu zeza. Zez to nie tylko wada wzroku, choroba ta może mieć charakter pourazowy lub jego przyczyną jest stan zapalny. Przed wizytą u lekarza warto zaobserwować, jak często dziecko zezuje, czy ucieka mu tylko jedno oko oraz czy pojawiły się także jakieś inne niepokojące objawy. Leczenie zeza powinno być rozpoczęte jak najszybciej, aby uzyskać najlepszy efekt i można było całkowicie skorygować tę wadę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE