Potówki są to malutkie krostki, które mogą pojawić się u dziecka w wieku niemowlęcym, ale nie tylko, gdyż występują one również u starszej pociechy. Co na potówki u niemowlaka? Jak wyglądają oraz czy warto się martwić, gdy u niemowlaka pojawi się potówka?
Przypadłość ta występuje bardzo często u młodszych, jednak jak badania dowodzą nie ma powodu do zmartwień, gdyż równie szybko możemy się ich pozbyć. Główną przyczyną powstawania potówki niemowlęcej jest nadmierne przegrzanie organizmu maluszka, a więc co na potówki? Zasada jest dość prosta – nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Młode mamy, które pragną jak najlepiej dla swojego potomka dbają o niego, aby ten nie przemarzł. Z reguły takie działania doprowadzają do tworzenia się potówek na twarzy czy szyi niemowlaka. Maluszek u którego dochodzi do rozpalenia organizmu i pojawienia się potówki sygnalizuje w ten sposób, że w związku z tym odczuwa dyskomfort. Potówki na buźce czy szyi niemowlaka nie powinny być większe niż główka od szpilki.
Jak wyglądają potówki u niemowlaka?
Potówki u niemowlaka wyglądają jak małe czerwone kropeczki, które nie są większe niż 2mm. Warto dokładnie obejrzeć działo malucha, gdy zaczyna być niespokojne i płaczliwe, a w dodatku nie ma gorączki. Zmiany skórne mogą doprowadzić do zaczerwienienia skóry i odczuwania pieczenia przez niemowlaka. Gruczoły potowe u niego nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego pot zatrzymuje się w ciele powodując potówki niemowlęce.
Potówki u dziecka 3 letniego
Możemy zadać sobie pytanie jak wyglądają potówki u starszego dziecka czy są takie same? Potówka może przybrać postać białych krostek lub pęcherzyków. Potówka u 3 letniego dziecka pojawić się może w najmniej spodziewanym miejscu na ciele. Różni się ona od potówki u niemowlaka czy noworodka, gdyż dziecko w tym wieku ma już wykształcone gruczoły potowe, stąd pot uwalnia się na zewnątrz, jednak w dalszym ciągu może to powodować powstawanie potówek. Najczęstszą jej przyczyną jest przegrzanie organizmu, jednak w coraz większym stopniu wpływ ma także masa ciała dziecka. Natomiast dzieci z cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi czy narażone na duży stres są dużo częściej podatne na występowanie potówki. U dziecka w wieku 2-3 lat u którego pojawiły się potówki ropne lub głębokie konieczna będzie wizyta u specjalisty, który wybierze odpowiednie leki, nie narażając Twojego dziecka na dodatkowy ból i stres.
Jak rozpoznać i odróżnić potówki zwykłe i czerwone u niemowlaka ?
Pośród znanych potówek możemy wyróżnić dwa rodzaje – zwykłe i czerwone. Ale jak jak wyglądają i jak rozpoznać, którą potówkę ma Twoje dziecko?
Potówki zwykłe w dużej mierze umiejscawiają się w okolicach szyi, buźce czy tułowiu malucha. Natomiast potówki czerwone, które również mogą pojawić się w wyżej wymienionych miejscach dodatkowo atakują pachy, plecy i miejsca na zgięciach.
Jak już rozpoznasz jaką potówkę ma Twój maluszek, będziesz mogła dzięki temu podjąć odpowiednie kroki.
Ta pierwsza potówka będzie nieszkodliwa niezależnie czy pojawi się na twarzy czy szyi albo u niemowlaka czy starszego dziecka.
Czerwona potówka sygnalizuje nam stan zapalny co może doprowadzić do powstawania ropnych pęcherzyków. W tym przypadku należałoby się skontaktować ze specjalistą w celu dobrania odpowiednich preparatów celem zminimalizowania swędzenia i pieczenia skóry, ale także aby nie doprowadzić do rozniesienia się potówki na twarzy niemowlaka.
Sposób na potówki u niemowlaka
Problem potówek może sprawić wiele bólu u naszego niemowlaka, gdyż powodują one świerzbienie i mogą drażnić podczas snu. Wiele osób zadaje sobie pytanie co na potówki u niemowlaka?
Podstawową zasadą powinno być niedoprowadzenie do ich powstawania niż późniejsze ich leczenie. Dlatego warto dostosować ubiór do odpowiedniej pogody, ubierając malucha w przewiewne ubranka. Innym sposobem na potówki może być zapewnienie naturalnych tkanin, ale także zadbanie aby pościele były utrzymane w czystości.
Jeżeli doprowadzimy do powstania potówki u niemowlaka pierwszą reakcją powinno być dokładne oczyszczenie skóry dziecka. Według opinii lekarzy na jakiś czas zdecydowanie zaprzestań używania tłustych oliwek, które niekorzystnie wpływają na zatkaną już część ciała. W miejscach w których pojawiły się potówki należy przemywać dokładnie wodą kilka razy dziennie. Specjaliści rekomendują również kąpiele z dodatkami ziół tj. rumianek, szałwia czy nagietek.
Potówki u noworodka i jego leczenie
Każdy z rodziców w przypadku pojawienia się potówki u swojego noworodka, chce podjąć jak najskuteczniejsze leczenie. Warto zadbać już na wcześniejszym etapie o podjęcie stosownych kroków, które zminimalizują jej powstawanie.
W przypadku powstawania potówki u noworodka należy kilka razy dziennie przemywać je przygotowaną wodą. Warto zainwestować w mydło antybakteryjne lub kosmetyki przeznaczone do stosowania na potówki, które zawierają odpowiednie składniki w tym zioła, które mogą zmniejszyć pieczenie. Dużo starsze metody, które odkrywały już nasze babcie – czyli zasypki, są one bardzo pomocne, ale również przyspieszają zasuszanie się ropnych zmian na twarzy czy szyi niemowlaka. Warto przetestować różne formy działania, które nie zatykają porów. Część z mam poleca kąpiel w krochmalu, który korzystnie wpływa na dolegliwości związane z potówkami u noworodka. Trzeba zaznaczyć, że w żadnym przypadku nie wolno wyciskać żadnej z potówki. Długotrwałe nieleczeni potówek może powodować ropno-bakteryjne zakażenia. W tej sytuacji należy skontaktować się z pediatrą, który dobierze odpowiednią ścieżkę leczenia.
W każdej okoliczności, w którym pojawi się problem z potówką u noworodka, niemowlaka czy większego dziecka nie należy tego lekceważyć i podjąć stosowne kroki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.