Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka to wbrew pozorom dosyć częsty problem, który zwykle wywołuje zaniepokojenie młodych rodziców. Jest to zespół objawów, które mogą zostać wykryte tuż po urodzeniu. Lekarz bada stan napięcia u noworodka zaraz po urodzeniu i określa ilość punktów w skali Apgar Często wzmożone napięcie ujawnia się dopiero po kilku miesiącach życia, nawet u dzieci, które w skali Apgar otrzymały 10 punktów. Czym jest wzmożone napięcie mięśniowe, jakie daje objawy i kiedy mija? O tym w dalszej części artykułu.
Wzmożone napięcie mięśniowe – objawy, jak je rozpoznać?
Wczesne rozpoznanie wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i ćwiczeń. Lekarz pediatra podczas rutynowej wizyty kontrolnej powinien sprawdzać odruchy dziecka i sposób układania ciała. Jeśli jednak rodzic, który przecież zna swoje dziecko najlepiej, zauważy niepokojące objawy, powinien jak najszybciej zwrócić się po pomoc, najlepiej do neurologa. Objawów wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt jest bardzo wiele. Różnią się one w zależności od wieku niemowlaka. Najbardziej charakterystyczne, wymieniane także na forum przez rodziców, to prężenie się podczas leżenia na plecach i na boku, układanie ciała w łuk przypominający literkę c, zaciskanie mocno pięści, krzyżowanie nóżek, także podczas kąpieli. Inne objawy to także prostowanie i naprężanie nóg, opór mięśni podczas przebierania malucha i zmiany pieluchy. Objawem wzmożonego napięcia mięśniowego może być także ogólny niepokój dziecka, płaczliwość i drażliwość, a także kłopoty ze ssaniem. Wzmożone napięcie mięśniowe a sen? Wzmożone napięcie mięśniowe może także powodować problemy ze snem, częste wybudzanie się dziecka i płacz.
Wzmożone napięcie mięśniowe – konsekwencje braku leczenia
Rodzice często pytają na forum, kiedy mija wzmożone napięcie mięśniowe. Nieleczone wzmożone napięcie mięśniowe powoduje konsekwencje, które nie pozostają obojętne na rozwój dziecka i dalsze jego życie. Dlatego należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza neurologa oraz do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia i zajmie się rehabilitacją. Konsekwencjami braku leczenia będą utrwalające się zaburzenia napięcia mięśni. Może to doprowadzić do przykurczy mięśniowych, a w konsekwencji tego do ograniczeń ruchowych, wad postawy, skrzywienia kręgosłupa i pojawienia się zmian zwyrodnieniowych oraz dolegliwości bólowych. Nieleczone napięcie mięśniowe nie pozostaje obojętne dla rozwoju mózgu i aktywności nerwowej. Rozpoczęcie leczenia i fizjoterapii jak najszybciej sprawia, że poprawia się także samopoczucie dziecka, a co za tym idzie i rodziców. Rodzice na forum często wspominają, że po podjęciu leczenia dziecko jest spokojniejsze, lepiej śpi, ustępują problemy z apetytem i rozdrażnienie. W konsekwencji, kiedy mijają najgorsze objawy, jakość życia rodziny się poprawia.
Ćwiczenia na wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka
Podstawową metodą leczenia wzmożonego napięcia mięśniowego jest fizjoterapia. Wdrożenie rehabilitacji jak najszybciej od chwili zauważenia nieprawidłowości, znacząco zwiększa szansę na poprawę stanu dziecka. Fizjoterapeuta potrafi dobrać ćwiczenia odpowiednio do potrzeb niemowlaka. Ćwiczenia na napięcie mięśniowe u niemowlaka pomagają uzyskać optymalne napięcie mięśniowe. Konieczne jest współdziałanie fizjoterapeuty i rodzica. Wiele ćwiczeń należy systematycznie wykonywać w domu. Fizjoterapeuta powinien dokładnie pokazać rodzicom jak ćwiczyć z dzieckiem. Konieczna jest także prawidłowa pielęgnacja, sposób układania niemowlaka, noszenia i podnoszenia. Wdrożenie w domu ćwiczeń oraz metod pielęgnacji wymaga samodyscypliny i dużej cierpliwości, ale efekty można szybko uzyskać, co podkreślają rodzice na forum. Dodatkowo fizjoterapeuta może udzielić rodzicom lub opiekunom jak wybrać odpowiedni materac do łóżeczka, jakie wybrać zabawki oraz jak bawić się z dzieckiem jednocześnie ćwicząc, Praca z dzieckiem się opłaca, a kiedy mija problem ze wzmożonym napięciem mięśniowym, dziecko może normalnie się rozwijać.