Strona głównaDzieckoCo na jęczmień u dziecka? Najlepsze sposoby

Co na jęczmień u dziecka? Najlepsze sposoby

Jęczmień na oku może się pojawić u dziecka, a także u osoby dorosłej. Jest to niemiła dolegliwość, która szczególnie przykra jest u dzieci. Wiele osób spotkało się z tą nazwą, nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest ta dolegliwość oraz co ją wywołuje. Jak leczyć jęczmień na powiece u dziecka? Czy istnieją domowe sposoby leczenia tej dolegliwości? Więcej o tym w poniższym artykule.

Jak wygląda jęczmień na powiece u dziecka?

Jak rozpoznać jęczmień? Jest to guzek, który pojawia się na oku, najczęściej na brzegu powieki, zwykle wypełniony ropą i zakończony czopem. Guzek ten powoduje zaczerwienienie i obrzęk powieki, a także zgrubienie na powiece, które może utrudniać widzenie. Guzek ten jest bolesny, a na dodatek oko może łzawić i piec. W obrębie guzka rozwija się stan zapalny. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia, wewnętrzny i zewnętrzny, w zależności od tego, jakie gruczoły zostaną zatkane. Jęczmień powoduje wiele nieprzyjemnych objawów w obrębie oka. Może wywołać także objawy ogólnoustrojowe u dziecka, takie jak stan podgorączkowy, powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie. Dziecko bywa zmęczone i rozdrażnione, szczególnie w pierwszych dniach infekcji. Z powodu odczuwania przykrych dolegliwości bólowych dziecko nie może zajmować się codziennymi aktywnościami, czasem jest ospałe i rozkojarzone.

Jakie są przyczyny powstawania jęczmienia ?

Warto dowiedzieć się, dlaczego jęczmień pojawia się na powiece u dziecka. Przyczynami zakażenia i powstania guzka na powiece, zwanego jęczmieniem, są bakterie. Jęczmień powstaje w wyniku zakażenia bakteriami gronkowca złocistego. W jaki sposób zwykle dochodzi do zakażenia? U dzieci najczęstszymi przyczynami są niewłaściwa higiena, zbyt rzadkie mycie rąk oraz np. pocieranie oczu brudną rączką. W takiej sytuacji bakterie bardzo łatwo się przenoszą. Do czynników sprzyjających zakażeniu należą okresy zmniejszonej odporności u dziecka, a także występowanie stanów zapalnych na skórze, w tym łojotoku. Jęczmień pojawia się także częściej u dzieci chorujących na cukrzycę.  

Jak leczyć jęczmień na oku dziecka?

Czy jęczmień jest groźną chorobą? Co na jęczmień u dziecka? Najczęściej jęczmień ustępuje po kilku dniach. Ewentualne powikłania pojawiają się rzadko. Dlatego można obserwować zmianę na oku i jeśli dolegliwości z dnia na dzień ustępują, interwencja lekarska nie jest konieczna. Nie trzeba także stosować wtedy antybiotyków. W przypadku zauważenia jęczmieniem u małego dziecka, warto jednak udać się do lekarza. Lekarz może zapisać leki, w postaci kropli lub maści do oczu, które pomogą zwalczyć infekcję bakteryjną oraz zapobiegną ich rozprzestrzenianiu się na dalsze obszary. Leki antybakteryjne sporo skracają czas leczenia. Dziecko może szybciej poczuć się lepiej, a obrzęk powieki szybciej się zmniejsza. Często rodzice polecają sobie także domowe sposoby radzenia sobie z jęczmieniem na oku dziecka. Do tych szczególnie wartych polecenia należą ciepłe okłady, które należy wykonywać kilka razy dziennie. Do wykonania okładów powinno się używać jałowych wacików, a przed ich wykonaniem należy bardzo dokładnie umyć ręce. Okłady przynoszą ulgę oraz zmniejszają ból i obrzęk. Okłady należy trzymać na oku przez kilkanaście minut, dlatego nie zawsze można je wykonać u dziecka.

Czy z jęczmieniem można wychodzić na dwór?

Wielu rodziców zastanawia się, czy z dzieckiem, u którego pojawił się jęczmień na oku, można wychodzić na spacer. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od przebiegu zakażenia. Jeżeli dziecko nie ma objawów ogólnoustrojowych, nie gorączkuje i nie jest osłabione, spacer nie jest  zakazany. Nie trzeba rezygnować ze spaceru, warto natomiast starać się, aby dziecko nie dotykało oka brudnymi rączkami. Najlepiej w takiej sytuacji zrezygnować z wyjścia na plac zabaw. W przypadku, gdy dziecko źle się czuje, ma gorączkę, a stan zapalny daje wiele nieprzyjemnych objawów, lepiej w ogóle zrezygnować ze spaceru i przeczekać pierwsze dni w domu. Zwykle po kilku dniach jęczmień na oku u dziecka się zmniejsza, ustępują też przykre objawy. Wtedy można wrócić do wychodzenia na dwór. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE