Wielu z nas zastanawia się co to jest BLW? Skrót ten pochodzi z angielskiego ”baby led weaning” oznaczającego żywienie dziecka w wieku niemowlęcym poprzez pozwolenie mu na wybór jedzenia oraz jego ilości. Ale co to dokładnie jest i jak to się ma w praktyce?
Czy bobas powinien mieć wybór? W jaki sposób zapoczątkować karmienie metodą BLW oraz czy ten sposób możemy stosować już od pierwszych miesięcy życia dziecka, a może warto poczekać z tym do kolejnych etapów rozwoju?
Metoda BLW pozwala stopniowo ograniczać żywności na bazie mleka lub zblendowanego produktu, wprowadzając tym samym znacznie większą liczbę pokarmów o konsystencji stałej np. ziemniaka, różyczka kalafiora czy brokuła.
Ale od kiedy stosować dietę BLW?
Oczkiem każdej mamy jest jej dziecko stąd wybierając dietę BLW powinniśmy samodzielnie ocenić od kiedy nasza pociecha potrafi już bez pomocy rodzica siedzieć czy trzymać w rączce podane mu produkty. Według specjalistów okres pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem jest najkorzystniejszym okresem rozszerzania diety BLW u niemowlaka, kiedy dziecko jest już na tyle wykształcone by samodzielnie siedzieć, a tym samym wyuczone łapania i trzymania przedmiotów. Bez problemu wtedy poradzi sobie z pokrojonym jabłkiem czy przygotowaną na parze marchewką. Niekiedy może się wydawać niemożliwością rozpoczęcie diety BLW, ponieważ u dziecka nie wykształciły się jeszcze ząbki, jednak z opinii innych mam, które podjęły decyzje wprowadzenia zmian w ich jadłospisach wynika, że nie stanowi to żadnej przeszkody.
W Internecie można spotkać wiele reguł karmienia BLW, jednak czy wszystkie są dla mnie?
Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować w przypadku rozszerzania diety u niemowlaka jest jego gotowość. Każdy rodzic powinien sam ocenić rozwój swojego dziecka oraz jego zdolność do ograniczenia zmiksowanego jedzenia, a tym samym stopniowego wprowadzenia produktów stałych. Nadal w diecie malucha w dużej mierze dominować powinno mleko, a przynajmniej do pierwszego roku życia.
Metoda karmienia BLW czyli edukacja przez zabawę!
Początki metody baby led weaning będą należały do trudnych, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i zachęcić dziecko do posiłku poprzez zabawę. W pierwszych tygodniach zdecydowana większość jedzenia może wylądować poza buzią niemowlaka, jednak nie powinno nas to zrazić, gdyż w ten sposób Twoja pociecha bada co może z daną żywnością zrobić. Ważnym elementem odgrywającym rolę szybszego rozwoju jest spożywanie posiłków razem z całą rodziną. Nie ma nic lepszego niż odkrywanie nowych możliwości oraz smaków poprzez naśladowanie rodziców, nabierze dzięki temu pewności siebie. Pokaż maluchowi w jaki sposób zjadasz ziemniaki czy marchewkę, a za jakiś czas obserwuj efekty!
Od czego zacząć przy wprowadzaniu metody BLW?
Istotną rolę odgrywają sposoby podawania jedzenia dla naszego dziecka oraz to w jaki sposób jest ono przygotowane. Warto już na tym etapie zadbać o kolorowy talerzyk czy krzesełko. To drugie zdecydowanie przyda się najbardziej, aby uniknąć ryzyka zadławienia się. Maluch w okresie kształtowania swoich ulubionych smaków będzie bardziej zainteresowany danych produktem, który zostanie podany w sposób interesujący, pokrojony w ciekawe wzory oraz gdy na talerzu będzie kolorowo. Decydującym czynnikiem będzie też jakość podawanego jedzenia oraz jego konsystencja. Przy pierwszym spotkaniu dziecka z pokarmem stałym kluczowe jest podawanie wyrobów miękkich, które nie sprawią większych trudności z gryzieniem i połykaniem.
Karmienie metodą BLW i powierzanie wyboru jedzenia przez dziecko.
Zgodnie z metodą BLW to właśnie dziecko powinno samo sprawdzić jaką ilość jedzenie jest w stanie zjeść, dlatego ważne jest aby nie zmuszać i nakłaniać malucha do pochłaniania większej ilości niż sam uważa. W przeciwnym razie efekt może być odwrotny! Poświęć mu tyle czasu ile będzie potrzebował, będzie próbował i popełniał błędy, ale dzięki temu szybciej osiągniecie zamierzony cel samodzielnego jedzenia.
Twoim zadaniem jest wybór tego co zje oraz w jakich godzinach, w pozostałych zakresie zaufaj swojemu dziecku.
Na koniec warto zaznaczyć, że dieta baby led weaning ma swoje plusy i minusy, a kwestia jej wyboru należy już do indywidualnej oceny każdego z rodzica.