Strona głównaDzieckoAtopowe zapalenie skóry u niemowlaka - objawy, leczenie, kosmetyki

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – objawy, leczenie, kosmetyki

Wiele osób zetknęło się z nazwą AZS, ale nie każdy wie, czym jest ta przewlekła choroba i jak się objawia u niemowląt. Atopowe zapalenie skóry, bo to właśnie oznacza skrót AZS, to choroba, która dotyka nie tylko dzieci. Pojawić się może także u dorosłych w każdym wieku. Najczęściej jednak pojawia się u niemowląt i małych dzieci, przed ukończeniem 3. roku życia. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowlaka? Czym charakteryzuje się ta dolegliwość?

Czym charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, ze stanami remisji oraz zaostrzenia objawów. U niemowląt AZS charakteryzuje się powracającą, swędzącą wysypką, zlokalizowaną głównie na twarzy, czole i policzkach, a także na owłosionej skórze głowy dziecka. Skóra jest silne przesuszona i szorstka. W okresie zaostrzenia choroby na skórze pojawiają się grudki i pęcherzyki z sączącą się wydzieliną. Zmiany chorobowe występują czasem również na kończynach i tułowiu, w tym w zgięciach stawowych. Szczególnie uciążliwą dolegliwością jest uporczywy świąd, który sprawia, że niemowlę jest rozdrażnione i niespokojne, a także ma problem ze spokojnym snem.

Objawy i przyczyny AZS u niemowlaka

Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry u niemowlaka jest silnie przesuszona, podrażniona skóra. Zmiany skórne u niemowląt pojawiają się najczęściej na twarzy i głowie. W momentach zaostrzenia silny świąd powoduje drapanie krostek, w następstwie czego na skórze pojawiają się nadżerki i strupy. Może to doprowadzić do powstania blizn oraz ubytków na skórze. Jakie są przyczyny AZS u niemowlaka? Choroba pojawia się często przez predyspozycje genetyczne. Duże znaczenie odgrywają także czynniki zewnętrzne, w tym uczulenie na konkretne pokarmy zawarte w mleku matki lub innych daniach. AZS mogą także zaostrzyć reakcje alergiczne na pyłki roślin, roztocza, kurz, sierść zwierząt domowych. Zmiany atopowe mogą pojawiać się w wyniku reakcji na źle tolerowane kosmetyki stosowane do pielęgnacji niemowlęcia, w tym mydło, szampony i kremy, a także odzież, bielizna i pościel, wykonana z syntetyków.

Jak leczyć AZS u niemowlaka?

Czy AZS jest chorobą zakaźną? Czy trzeba iść do lekarza? To często stawiane pytania, które pojawiają się na wieść o tej chorobie. Po pierwsze, atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Kontakt z chorym niemowlakiem nie jest zagrożeniem dla rodziców, rodzeństwa i innych dzieci z otoczenia. Jeśli chodzi o drugie pytanie – tak, najlepiej udać się do lekarza. Atopowe zapalenie skóry może wymagać bowiem kompleksowego leczenia, w tym współpracy dermatologa, alergologa i dietetyka. Najczęściej leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i antyhistaminowych, głównie w postaci maści do stosowania miejscowego. W przypadku nadkażeń bakteryjnych istnieje konieczność podania antybiotyków. Mogą się także pojawić zakażenia grzybicze lub wirusowe, na które należy zastosować preparaty z innym składem. Głównym zadaniem maści i kremów leczniczych jest zmniejszenie dokuczliwego świądu, a co za tym idzie ulga dla dziecka. Ograniczenie świądu uspokaja niemowlę, pozwala mu lepiej spać i bawić się, a to z kolei ogranicza stres, który również może być odpowiedzialny za zaostrzenie się AZS. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka powinno być leczone także pod kątem możliwości wystąpienia alergii, w tym nietolerancji i alergii pokarmowych. Warto przyjrzeć się składowi ubrań, ręczników i pościeli. Nie należy doprowadzać do przegrzania dziecka, pocenie się także wpływa niekorzystnie na skórę z atopią.

Kosmetyki dla chorych na AZS

Aby złagodzić objawy AZS u niemowlaka należy zastosować odpowiednie sposoby pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt ze skłonnością do AZS znacznie łagodzi objawy skórne oraz zmniejsza możliwość nawrotów choroby. Warto stosować odpowiednie kosmetyki do kąpieli, a także kremy, które nawilżają i natłuszczają skórę dziecka oraz odbudowują warstwę ochronną skóry. Choroba ta ma charakter nawrotowy, co więcej może towarzyszyć dziecku już do dorosłości. Dlatego wprowadzenie odpowiednich nawyków dotyczących pielęgnacji skóry atopowej jest bardzo ważne. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE