Rodzice i opiekunowie często zauważają, że ich nowo narodzone dziecko wygina ciało w kształt litery c, ma swój ulubiony bok, na którym śpi, czasem zaczyna unosić główkę już w 1. miesiącu życia. Takie objawy mogą być spowodowane asymetrią ułożeniową. Asymetria u niemowląt może być także wywołana wzmożonym lub osłabionym napięciem mięśniowym. Czy asymetria u niemowląt jest czymś groźnym i trzeba się niepokoić?
Na czym polega asymetria u niemowląt?
Asymetria ułożeniowa to sytuacja, gdy niemowlę nie układa się symetrycznie w stosunku do osi swojego ciała. Każde dziecko przychodzi na świat z niewielką asymetrią ułożeniową, spowodowaną pozycją w brzuchu matki oraz przebytym porodem. Ta asymetria powinna ustąpić do 3. miesiąca życia. W każdym przypadku wymagana jest jednak konsultacja lekarska, ponieważ może być potrzebne wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji. Jak jeszcze objawia się asymetria u niemowlaka? Jednym z objawów jest tendencja do układania ciała w kształt litery c. Gdy niemowlę leży na plecach, łatwo można zauważyć, że jego ciało jest skrzywione w jednym kierunku, a próba zmiany tego położenia widocznie sprawia dziecku ból i uczucie dyskomfortu. U niemowlaka można zaobserwować także asymetrię głowy oraz co z tym związane, asymetrię oczu. W takiej sytuacji dziecko patrzy najczęściej tylko w jedną stronę, wyraźnie widać, że jedno oko bardziej pracuje. Zdarza się, że jedna powieka jest przymknięta lub jedno oczko jest mniejsze od drugiego. Jakie jeszcze są objawy asymetrii głowy u niemowlaka?
Jak objawia się asymetria głowy u niemowlaka?
Asymetria głowy u niemowlaka objawia się nieregularnym kształtowaniem się główki. Rodzic zauważa, że dziecko najczęściej układa głowę po jednej stronie. Maluch nie potrafi obrócić swobodnie główki na drugą stronę, a próba zmiany sprawia mu ból. W takiej sytuacji często zdarza się, że głowa dziecka jest lekko spłaszczona po jednej stronie. Czasem można zauważyć dysproporcje na twarzy dziecka, ponieważ mięśnie twarzy nie rozwijają się równomiernie. Jak już było powiedziane, może się także pojawić widoczna asymetria oczu i powiek niemowlęcia.
Przyczyny asymetrii u niemowlaka
Jakie są przyczyny asymetrii u niemowlaka? Przyjmuje się, że asymetria fizjologiczna, występująca u większości niemowląt, powinna minąć pod koniec drugiego miesiąca życia. Asymetria mogła być spowodowana ciążą i przebiegiem porodu. Dziecko układało się w brzuchu mamy w określonej pozycji np. z powodu małej ilości wód płodowych. Przyczyną asymetrii może być zespół wzmożonego napięcia mięśniowego. W tym przypadku należy jak najszybciej rozpocząć fizjoterapię. Często asymetria może pojawić się u niemowląt z powodu błędów popełnianych w opiece nad nimi. Wymienia się takie błędy popełniane przez rodziców, takie jak karmienie tylko z jednej piersi, noszenie dziecka na jednej ręce, układanie dziecka w łóżeczku zawsze w jednej pozycji. Niemowlę nie może doświadczać bodźców po obu stronach ciała jednakowo, co zaburza prawidłowy rozwój. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy udać się do lekarza, być może będzie konieczna konsultacja neurologiczna i zmiana przyzwyczajeń.
Kiedy mija asymetria u niemowlaka? Jak pomóc dziecku?
Jak już wspomniano, każdy niepokojący objaw należy konsultować z lekarzem pediatrą. Objawy asymetrii fizjologicznej powinny minąć do końca 2. miesiąca życia dziecka. Jeśli zauważamy, że dziecko w dalszym ciągu wykazuje objawy, trzeba rozpocząć rehabilitację. Asymetria bez pomocy specjalisty może się utrwalić. Dziecko może zacząć przechylać ciało na jedną stronę, gdy zacznie siedzieć lub raczkować. Kiedy mija asymetria? Fizjoterapeuta podejmuje decyzję o długości i sposobie leczenia. Zwykłe ćwiczenia trzeba wykonywać także w domu. Konieczna jest zmiana nawyków, jeśli rodzic popełnia błędy w opiece nad dzieckiem. Fizjoterapeuta podpowie, w jaki sposób układać dziecko w łóżeczku, jak je karmić i przewijać. Dziecko pozostaje pod obserwacją do momentu, gdy zacznie samodzielnie chodzić. Jeśli w trakcie rozwoju pojawią się kolejne objawy, należy kontynuować terapię.