Czym jest laktoza? Jest to dwucukier, znajdujący się w mleku, składający się z glukozy i galaktozy. Laktoza dostarcza energii, zwiększa absorpcję wapnia i innych składników mineralnych, wspiera rozwój flory bakteryjnej w jelitach, wpływa na rozwój i pracę mózgu oraz pełni wiele innych ważnych funkcji. Laktoza jest składnikiem mleka matki, występuje także w mleku krowim lub kozim. Rodzice często opisują na forum objawy i dolegliwości, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy u niemowlaka. Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt? Czy trzeba zrezygnować z karmienia piersią?
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?
Przyczyną nietolerancji laktozy jest niedobór lub całkowity brak laktazy – enzymu wydzielanego w jelicie cienkim, odpowiedzialnego za rozkładanie laktozy na dwa składniki, glukozę i galaktozę. Jest kilka rodzajów nietolerancji laktozy. Wrodzona nietolerancja laktozy występuje bardzo rzadko, charakteryzuje się całkowitym brakiem produkcji laktazy. Nietolerancja pierwotna dotyczy głównie osób dorosłych. W przypadku niemowląt najczęściej mamy do czynienia z nietolerancją wtórną. Wtórna nietolerancja laktozy, która najczęściej występuje u niemowląt, pojawia się w wyniku przebytych niedawno zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych i innych oraz chorób zapalnych jelit, czy celiakii. Jakie są objawy nietolerancji laktozy? Najczęściej są to pojawiające się jakiś czas po jedzeniu silne wzdęcia i gazy, biegunka, bóle brzuszka, głośne przelewanie w jelitach. Czy nietolerancja laktozy powoduje objawy skórne? Problemy opisywane na forum dla rodziców dotyczą także objawów skórnych. Na ciele i twarzy dziecka mogą pojawić się czerwone wypryski oraz rozlewające się czerwone zmiany. Problemy skórne, wysypka, świąd i szorstka skóra pojawiają się także w przypadku nietolerancji pokarmowych i alergii na białka mleka krowiego. W przypadku podejrzenia nietolerancji laktozy u niemowlaka nie jest konieczne natychmiastowe zaprzestanie karmienia piersią. Jeżeli nie ma pewności, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nietolerancją laktozy lub objawy są lekkie, warto kontynuować karmienie piersią, natomiast podawać dziecku preparaty zawierające enzym laktazę.
Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt karmionych butelką
Warto zauważyć, że u niemowląt karmionych piersią często mamy do czynienia z objawami przypominającymi nietolerancję laktozy, które jednak nie wynikają z obecności tego schorzenia. Laktoza to cenny składnik odżywczy, ważny w żywieniu niemowląt i małych dzieci. Dlatego nie ma powodu do rezygnowania z karmienia piersią, jeśli nie mamy do czynienia z wrodzoną nietolerancją laktozy. Objawy przypominające nietolerancję laktozy mogą wynikać ze zbyt dużej ilością spożywanej laktozy, w odniesieniu do produkowanej przez organizm dziecka laktazy, enzymu trawiącego laktozę. Bóle brzucha i problemy z brzuszkiem powodowane mogą być niewłaściwymi technikami karmienia piersią. Aby nie rezygnować z karmienia piersią, można podawać dziecku preparaty z laktazą. U niemowląt karmionych butelką, objawy nietolerancji laktozy są podobne jak u niemowląt karmionych piersią. Jeśli występuje podejrzenie nietolerancji laktozy u dzieci karmionych butelką, należy podawać niemowlęciu mleko modyfikowane, pozbawione laktozy.
Jak wygląda test na nietolerancję laktozy u niemowląt?
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt? W celu potwierdzenia lub wykluczenia nietolerancji laktozy zaleca się przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych. U niemowląt najlepiej sprawdzają się wodorowe testy oddechowe oraz metody eliminacyjne, testy obciążenia laktozą lub badanie pH stolca. Wodorowy test na nietolerancję laktozy u niemowląt jest rzadziej stosowany, częściej stosuje się go u małych dzieci. Test polega na wykonaniu pomiaru stężenia wodoru w wydychanym powietrzu, jakiś czas po spożyciu mleka. Objawy nietolerancji laktozy, w tym objawy skórne, opisywane na forum rodziców i opiekunów, świadczą o wielu sprzecznych informacjach, z jakimi spotykają się rodzice. Objawy te mogą bowiem nie być jednoznaczne. Dlatego szczególnie ważne są testy potwierdzające lub wykluczające nietolerancję laktozy.