Strona głównaDzieckoZapalenie ucha u niemowlaka - objawy, ile trwa, przyczyny

Zapalenie ucha u niemowlaka – objawy, ile trwa, przyczyny

Zapalenie ucha u dziecka to często spotykana choroba, która przytrafia się najczęściej w okresie zimowo-wiosennym. Zapalenie ucha to infekcja, która dotyka dzieci w wieku 6-18 miesięcy, choć zdarza się także w innym wieku. Czasami pojawia się także zapalenie ucha u noworodka. Zapalenie ucha jest najczęściej spowodowana powikłaniami po infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia ucha u dziecka? Ile trwa zapalenie ucha i czy jest to groźna choroba?

Objawy zapalenia ucha u dziecka

Z zapaleniem ucha mamy najczęściej do czynienia, gdy dochodzi do powikłań po przeziębieniu i katarze. U małych dzieci i niemowląt zwykle mamy do czynienia z zapaleniem ucha środkowego. Dużo rzadziej zdarza się zapalenie ucha zewnętrznego, które zwane jest „uchem pływaka”, ponieważ przypadłość ta często dotyka dzieci uczęszczające na basen. Infekcja rozwija się wtedy w zewnętrznym przewodzie słuchowym, może być wywołana przez wodę pozostającą w uchu po kąpieli. W wilgotnym przewodzie słuchowym łatwo namnażają się bakterie. W wyniku rozwoju zapalenia ucho jest podrażnione, boli w trakcie dotyku, a także łaskocze w środku. Rodzic może zauważyć czerwone ucho u dziecka, które jako jeden z pierwszych objawów zwiastuje chorobę. W przypadku zakażenia ucha środkowego nie występuje swędzenie i ból zewnętrznej części ucha.  Ból ucha odczuwany jest wtedy wewnątrz ucha, a wywołany jest wysiękiem i płynem zbierającym się w uchu środkowym. Ta dolegliwość jest szczególnie niebezpieczna, gdy pojawia się u niemowlęcia. Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka?

Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka?

Rozpoznanie zapalenia ucha u niemowlaka nie jest takie proste. Często dziecko staje się marudne, traci apetyt, gorączkuje. Czasami dodatkowo występują wymioty lub biegunka. Są to objawy infekcji, a także alergii pokarmowej, uczulenia, ząbkowania i wielu innych problemów. Trudno więc od razu rozpoznać zapalenie ucha. Łatwiej rozpoznać infekcję ucha, gdy pojawia się czerwone ucho u dziecka. Nie jest to jednak częsty objaw zapalenia ucha środkowego. Niepokojącym sygnałem dla rodzica lub opiekuna powinien być nagły skok temperatury. Jak jeszcze rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka? Jeżeli dziecko przechodziło katar i przeziębienie, a po kilku dniach przeziębienie nie kończy się, lecz objawy się zaostrzają, a dziecko gorzej się czuje, być może doszło do infekcji ucha środkowego.

Przyczyny zapalenia ucha u noworodka i starszego dziecka

U niemowląt często dochodzi do zapalenia ucha z powodu budowy anatomicznej ucha. Trąbka słuchowa jest szeroka i krótka, a wtedy każdy katar albo zapalenie gardła może więc szybko objąć również obszar ucha. Co więcej, ponieważ niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej, wydzielina z nosa łatwo spływa do kanału słuchowego. Układ immunologiczny niemowlaków jest słabiej rozwinięty, co również sprzyja rozwojowi infekcji. Przyczyną zapalenia ucha u niemowlęcia są bakterie, które rozwijają się w mokrym środowisku. Dużo rzadziej za zapalenie odpowiadają grzyby, dlatego najczęściej należy podać dziecku antybiotyki. U starszych dzieci zakażeniu ucha sprzyjają także niedostateczna ilość ruchu na świeżym powietrzu, przerost trzeciego migdała lub niewłaściwe odżywianie.

Ile trwa zapalenie ucha u dziecka i jak je leczyć?

Zapalenie ucha środkowego u dziecka leczy się najczęściej antybiotykami. Nie ma więc skutecznych domowych metod do uporania się z tą chorobą. U niemowląt konieczne jest podanie antybiotyku w postaci doustnej albo w postaci zastrzyków. Natomiast u starszych dzieci często skuteczne są krople do ucha, również zawierające antybiotyk. W przypadku infekcji grzybiczych należy podać środki zawierające sterydy. Ile trwa zapalenie ucha? Zwykle, po podaniu antybiotyku, objawy zapalenia ucha mijają po ok. 5-7 dniach. Infekcje ucha mają jednak tendencję do odnawiania się. Aby zapobiec ponownym zakażeniom, należy przede wszystkim zadbać o odporność dziecka, a także nie dopuszczać do niedoleczenia infekcji. Jeśli dziecko często łapie katar, warto udać się do alergologa, aby wykluczyć alergię.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE